Vytvoření bylo zábavné, ač po celodenním trápení nohou v kanceláři jsem odborníkům jejich práci rozhodně nezáviděl. Asi každý člověk má na svém těle něco vymykající se průměru, a u mě to je například klenba nohou. Při větě: „To jsem teda ještě neviděl“ vás napadne ledacos, ale po asi 40 minutách byly vložky na světě.

Tvrzení prodejců, dodavatelů a obchodníků beru vždy s rezervou. Do testování jsme šli s teorií, že se u mě zlepší stabilita při jízdě na běžkách. Teorie měla jeden vážný nedostatek. Asi to bude profesionální deformace z práce instruktora, kdy sjet 300 m po jedné lyži není problém, takže je možné, že není co zlepšovat, neboť žádný rozdíl jsem nepozoroval. Na druhou stranu to je dobře, jelikož se mohla stabilita i zhoršit.

Vložky jsou tužší, takže při klasické technice trochu ztrácíte cit v odraze. Pro klasiku bych je spíše nedoporučil, i když začátečníkům by to vadit nemuselo.

Při chůzi je to zpočátku nezvyk a nohy bolely v klenbě. Po pár dnech si noha zvykla. Obvykle mi vadí delší dobu stát, nebo déle chodit. V této oblasti jsem poté cítil mírné zlepšení.

Nejlepší objevy vznikají náhodou, typicky leností. Vložky mi neplánovaně zůstaly v botách pří výjezdu na paragliding. Výšlapy obvykle nebývají delší než 30 minut. S 20 kg batohem na zádech při chůzi přes kamení, kořeny nebo bláto, zde nastalo subjektivně výrazné zlepšení stability. Navíc vložka zřejmě rozloží váhu těla na větší plochu, a nohy vůbec nebolí. Také při startu a přistání, kdy se občas běží přes výmoly ve vysoké trávě, jsem měl pocit, že vymknout si kotník je téměř nemožné.

Po roce používání vložky nepatrně změkly, ale v zásadě mi teď přijdou výrazně přirozenější.

Shrnutí

Vložky opravdu mohou (subjektivně) zlepšit stabilitu. Umím si představit jejich využití při chůzi a běhu v obtížném terénu. Zlepšení na běžkách sice nebylo pozorováno, ale testovací subjekt pro toto nebyl úplně vhodný. Dlouhodobý dopad na zdravotní stav si netroufám odhadnout, já je používám příležitostně.

Odkaz na prezentaci produktů

http://bezky.net/…cke-lyzovani

Vložky věnovala společnost

www.sidas.cz