„Martin absolvoval první závody v Muoniu, kde byl z Čechů poslední na úrovni Ondry Horyny. Lukáš Bauer a Aleš Razým ho jasně porazili, Jiří Magál ve skatu také a s Ondrou Horynou jel rovnocenný závod. Sám tedy musel vidět, že podle těch kritérií, na kterých jsme se domluvili, nesplnil vůbec nic a ničím mě neoslovil. Poté si vydal vlastní prohlášení, že místo Ulrichenu pojede italskou La Sgambedu, aby se mu to hodilo a pak Mísečky. Od té doby novináři, aniž by se mě na cokoliv zeptali, přebrali toto Martinovo tvrzení a ten si tedy jede svou vlastní nominaci, o které já nic nevím. V Ulrichenu se nezúčastnil, přitom se jedná o závody, na kterých bývá velmi slušná účast. Kdyby zajel například do třetího místa, bylo by to rozhodně na zvážení,“ řekl Petrásek.

„Závodník musí mít minimálně 20 bodů ze Světového poháru, druhé kritérium je návrh reprezentačního trenéra s přihlédnutím k výsledkům v závodech,“ připomenul nominační kritéria Petrásek a dodal: „Znamená to tedy, že Martin Koukal má stále stejnou šanci jako všichni ostatní. Pokud zajede na nějakém závodě tak vynikající výsledek, že mě zaujme, mohu ho samozřejmě do té nominace dát. Jiné pravidlo není a žádná další dohoda mezi námi nikdy nevznikla.“

Mistr světa v závodě na 50km z roku 2003 se o posledním předvánočním víkendu zúčastnil Slavic Cupu na Horních Mísečkách. V sobotním závodě na 10km klasicky skončil druhý za Stanislavem Řezáčem, nedělní volnou patnáctku za neúčasti Řezáče vyhrál. Po závodě si stěžoval, že mu chybělo srovnání s reprezentačním “áčkem”. „Reprezentace je ale vázaná účastí na Světových pohárech, čtyři kluci tedy byli na dalším podniku v italském Asiagu, Lukáš Bauer a Jiří Magál se připravují na důležitou Tour de Ski, která startuje za pár dnů a Jiří Horčička závodil v tu dobu na světové univerziádě,” vysvětlil Petrásek.

„Martin není soudný. Aktuálně je na úrovni kluků, jako je například junior Petr Knop a to odpovídá zhruba padesátému místu ve světě. Pokud je to podle něj splnění domluvených kritérií, pohybuje v úplně jiných dimenzích, než jsme se domluvili na jaře. Nerozumím tomu, proč chce jet na olympiádu a být tam padesátý.“ myslí si Petrásek.

„Mrzí mě způsob, kterým se Martin Koukal rozhodl o olympijskou nominaci bojovat, když daná kritéria zatím nesplnil. Silnými slovy bez potřebné výkonnosti si cestu na olympijské hry neotevře,” doplnil Petráskova slova ředitel úseku běžeckých disciplín Čestmír Skrbek.