Po patnácté příčce v úvodním prologu si tak sedmadvacetiletý lyžař liberecké Dukly zapsal další obrovský úspěch. Lépe si ve sprintu Světového poháru zatím počínal jen jednou, a to před pěti lety ve švýcarském Davosu, kde skončil jedenáctý. „Jelo se mi mnohem líp než včera, výsledek se mi taky líbí a navíc jsem rád, že se mi povedlo postoupit ze čtvrtfinále. Takže u mě panuje trojnásobná spokojenost,“ pochvaloval si Razým, který si postup z úvodní rozjížďky bez větších obtíží zkušeně pohlídal. V další části závodu už ale na nejlepší nestačil. „Před semifinále jsem měl asi o polovinu míň času na regeneraci než ti, co jeli ve čtvrtfinále na začátku, takže jsem pak hodně vytuhnul. Sprint je v tomhle směru nejmíň spravedlivou disciplínou, ale tak to prostě bývá. Jednou to slízne ten a podruhé jiný, na to se nejde vymlouvat. Stejně mám radost,“ řekl nejúspěšnější z Čechů, který na sebe výrazně upozornil už třetí příčkou v kvalifikaci. Na návrat vynikající sprinterské formy čekal dlouhé čtyři zimy. „Trochu jsem se tím třetím místem překvapil, to je pravda.. Vzpomněl jsem si na to, jak jsem před pěti lety odjel na Tour dvě dobré kvalifikace a pak jsem ani jednou nepostoupil ze čtvrtfinále. Tentokrát se postup povedl a to je super.“

Dějiště úvodních závodů Tour de Ski jako by nechtělo přijít o svou nelibou pověst. Po několika dnech vytrvalého deště začalo během nedělních sprintů hustě sněžit a trať se lyžařům zpomalovala přímo pod nohama. „Nově napadaný sníh byl docela znát, moc to nejelo. Na druhou stranu mě ten obrat vůbec nepřekvapil, to je prostě Oberhof. Naštěstí jsme nejeli klasiku, to by bylo horší,“ oddychl si Razým.

Z vítězství se radoval Švéd Halfvarsson, za ním se seřadili Ital Pellegrino a Nor Sundby. Žádný z dalších Čechů do finálové třicítky neproklouzl. Nejblíž byl postupu 43. Martin Jakš.

Ženám vládla Eriksonová. Znovu bodovala i Vrabcová-Nývltová

Další body, tentokrát za 24. místo, si ve druhé etapě připsala Eva Vrabcová-Nývltová. „Jsem hodně spokojená, postup ve sprintu pro mě není zrovna typický. Už jsem si říkala, že sprinty prostě jezdit nebudu, protože mi nejdou a teď tohle. Možná bych to měla přehodnotit,“ smála se dvanáctá žena sobotního prologu. Jiné emoce u ní v úvodu letošní Tour de Ski ani nejsou na místě. „Dva závody, dvakrát body. Lepší start bych si přát nemohla,“ souhlasí trutnovská rodačka. Necelé čtyři vteřiny dělily od postupu mezi nejlepší třicítku Petru Novákovou, která skončila 38. V pondělí je na Tour naplánováno volno. Během něj se týmy přesunou do švýcarského Lenzerheide.

Výsledky:

Sprint 1,5 km volně muži: 1. Calle Halfvarsson (Švéd.), 2. Federico Pellegrino (It.), 3. Martin Johnsrud Sundby (Nor.), …, 12. Aleš Razým (vyřazen v semifinále), 43. Martin Jakš, 52. Dušan Kožíšek, 74. Ondřej Horyna, 94. Lukáš Bauer, 104. Jiří Magál (všichni ČR, vyřazeni v kvalifikaci)

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 2 ze 7 závodů): 1. Harvey (Kan.) 11:26,1, 2. Halfvarsson (Švéd.) +20,2, 3. Kershaw (Kan.) +21,8, 4. Eriksson (Švéd.) +21,9, 5. Sundby (Nor.) +26,8, 6. Northug (Nor.) +34,0, .. , 8. Razým +38,1, 24. Jakš +57,5, 50. Kožíšek +1:17,3, 71. Horyna +1:23,1, 81. Bauer +1:26,3, 98. Magál +1:49,5

Sprint 1,5 km volně ženy: 1. Hanna Eriksonová (Švéd.), 2. Denise Herrmannová (Něm.), 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nor.), …, 24. Eva Vrabcová-Nývltová (vyřazena ve čtvrtfinále), 38. Petra Nováková, 66. Karolína Grohová (obě ČR, vyřazeny v kvalifikaci)

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 2 ze 7 závodů): 1. Björgenová (Nor.) 9:08,7, 2. Herrmannová (Něm.) +0,8, 3. Östbergová (Švéd.) +25,8, 4.Jacobsenová (Nor.) +28,2, 5. Kyllönenová (Fin.) +29,0, 6. Jaškowiecová (Pol.) +34,3, …, 19. Vrabcová-Nývltová +55,3, 43. Nováková +1:15,0, 63. Grohová +1:36,2