Lepší rozloučení s rokem 2013 si tak naše ženské běžecké lyžování nemohlo přát. „Prostě stoprocentní úspěšnost! Máme z toho obrovskou radost a jsme na sebe pyšné,“ zářily české lyžařky a náladu jim nezkazil ani fakt, že pro všechny skončil skvěle rozjetý závod už ve čtvrtfinále. „Za celou dobu, co lyžuju, jsem nikdy nezažila, že by v top třicítce byly tři naše holky, navíc ve sprintu. Prostě výborný výsledek,“ řekla Eva Vrabcová-Nývltová, která byla v kvalifikaci poslední, třicátou, postupující. Čtvrtfinálovým výkonem si ale nakonec o deset míst polepšila.

Ještě lépe si vedla její reprezentační kolegyně Petra Nováková, která si výborným devatenáctým místem zajistila první body ve Světovém poháru v kariéře. „Je to bomba. Před závodem jsem cítila, že pojedu dobře, protože i ty první starty tady na Tour nedopadly nijak zle a pořád se to zlepšuje. Takže jsem dneska nastupovala zvesela a nenapadaly mě žádné pesimistické myšlenky,“ smála se dvacetiletá naděje českého ženského běhu na lyžích. „Po kvaldě mě bolely nohy, ale když jsme potom odstartovaly, jelo se mi překvapivě dobře, do toho úvodního kopce jsem ani neškobrtla. Na otočce jsem se trochu bála, abych tím vnějším okruhem neztratila nebo se tam něco nesemlelo a hlavně jsem to první kolo nechtěla přepálit, protože jsem nevěděla, jak na tom budu ve druhém, tak jsem se mírnila.“ Ve čtvrtfinálových bojích si naopak pohoršila Karolína Grohová. V kvalifikaci byla jako devatenáctá nejrychlejší Češkou, nakonec se ale musela spokjit s 28. příčkou. I tak se společně se svými parťačkami zasloužila o to, aby ženské běžecké lyžování bylo v Čechách opět bráno vážně. „To, že jsme postoupily všechny tři, je paráda a zároveň potvrzení, že jsme tu právem,“ myslí si aktuální jednička Eva Vrabcová-Nývltová a Karolína Grohová dodává: „Fungujeme jako tým a doufám, že díky nám bude české ženské lyžování jenom vzkvétat. My samy v sebe věříme a doufáme, že k tomu přimějeme i ty ostatní.“

Z vítězství se stejně jako v kvalifikaci radovala Norka Östbergová. Druhá skončila její týmová kolegyně Jacobsenová, třetí Němka Herrmannová.

Mezi muži se znovu prosadil Razým, do třicítky proklouzl i Jakš

Nadějně rozjetý závod měli i čeští muži. Aleš Razým v kvalifikaci potvrdil svou aktuální formu jedenáctým místem. Za sebou opět nechal takové lyžařské velikány, jakými jsou Petter Northug nebo Alexander Legkov. Čtvrtfinále ale nejlepšímu Čechovi průběžného pořadí nevyšlo, dojel v něm poslední a nakonec byl 26. „Dneska to nešlo, asi jsem ještě ztuhlý z Oberhofu. I když kvalifikace se mi povedla. Rozhodně jsme dnes ale byli úspěšní jako tým. Holky se předvedly a je dobře, že postoupil i Martin,“ vzpomněl Razým týmového kolegu Jakše. Ten se do finálových bojů kvalifikoval jako dvacátý. V konečném pořadí si o příčku polepšil. „Jsem hodně spokojený. Vypadl jsem ve čtvrtfinále, ale měli jsme těžkou rozjížďku a já v ní dojel čtvrtý a to je dobré. Po nepostupu v Oberhofu jsem byl trochu rozladěný, ale tady jsem si spravil chuť,“ hlásil Jakš.

Náladu všem v Lenzerheide jistě zvedlo i slunečné počasí a s Oberhofem nesrovnatelná zimní kulisa. Sprint mužů ovládl Američan Hamilton, druhý byl Kanaďan Harvey, třetí Nor Sundby.

Na Nový rok je na stejném místě na programu první distanční závod letošní Tour. Muže čeká patnáct, ženy deset kilometrů klasicky s hromadným startem.

Výsledky:

Sprint 1,5 km volně muži:
1. Hamilton (USA),
2. Harvey (Kan.),
3. Sundby (Nor.),
…., 19. Jakš,
26. Razým (oba ČR, vyřazeni ve čtvrtfinále),
58. Kožíšek,
73. Horyna,
82. Bauer,
101. Magál (všichni ČR, vyřazeni v kvalifikaci)

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů):
1. Harvey 13:38,3,
2. Halfvarsson +22,7,
3. Sundby +27,0, ...,
12. Razým +1:01,6,
22. Jakš +1:20,1,
63. Kožíšek +1:48,4,
71. Horyna +1:57,5,
77. Bauer +2:00,3,
97. Magál +2:30,8

Sprint 1,5km volně ženy:
1. Östbergová,
2. Jacobsenová (obě Nor.),
3. Herrmannová (Něm.),
.., 19. Nováková,
20. Vrabcová-Nývltová,
28. Grohová (všechny ČR, vyřazeny ve čtvrtfinále)

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů):
1. Östbergová 11:57,4,
2. Björgenová +2,0,
3. Herrmannová +2,3,
… , 22. Vrabcová-Nývltová +1:05,8,
34. Nováková +1:24,4,
56. Grohová +1:46,4