V balení je páska v krabičce, která má i zubatou část k snadnému odtržení, návod a smirek. Obrázkový návod je přehledný. Aplikace pásky je velmi snadná. Páska byla aplikována na lyžařském „kopytě“, ale i bez něj by to nebyl žádný problém. Dle návodu se měla páska ještě přejet tlakem a poté se strhnout. Při stržení se ovšem na několika místech vosk stále držel pásky a bylo nutné ji znovu přiložit a zatlačit. Aplikace se však povedla vhledem k nezkušenosti lyžaře myslím dobře.

Každý lyžař zaregistroval, že sněhové podmínky nejsou ideální a najít slušnou stopu je malý zázrak. Věděl jsem o takovém místě, ale nějaký pěší turista si vybral 3 km stopy místo pěšinky a donutil mě trousit nemálo neslušných slov. Po několika protrpěných kilometrech ale byla stopa perfektní, chvílemi ledovatá, ale většinou jen přimrzlá a ve vyšších polohách „pocukrovaná“ čerstvým sněhem.

Pásky Rex fungovaly výborně a dlouho jsem si lyžování klasickou technikou takhle neužil. Lyže jela a velmi solidně držela v odraze. Na ledových úsecích však rychle ztrácela grip a pokud byl delší, bylo nutné držet odraz na rukou nebo vylézt ze stopy. Na úsecích pocukrovaných čerstvým sněhem lyže drobně zadrhávala, ale nelepila a stále pěkně jela. Drobné potíže bych přičetl nezkušenosti při aplikaci.

Při přejetí části v jehličím jsem si nevšiml, že by lyže změnila vlastnosti a jehličky jsem na ni nenašel.

Slabá vrstva ve mně nebudila důvěru v dlouhodobý zážitek, a v kapse se proto zahříval klasický klistr. Zajímavé však bylo, že i přes agresivní sníh vosk vydržel celé 2 hodiny prakticky stejně. Na jedné lyži se sice trochu sjel na začátku mazací komory, ale více než 90 % vosky bylo stále na svém místě. Své s jednou lyží udělal až poměrně nepříjemný sjezd, a agresivní brždění na konci.

Závěr Pásky mile překvapily. Označení „Univerzal“ je vhodně zvolené, a mimo extrémně ledových částí držely výborně. Ani čerstvý sníh zamíchaný do stopy je nerozházel a výdrž mile překvapila. Klistr se nedostal na žádnou hranu a slabá vrstva se rychle a snadno z lyže po jízdě odstranila. Zkušení lyžaři si raději namixují vhodnou kombinaci klistrů, ale většině ostatních lyžařů odvedou pásky dobrou službu.

Pásky vyrábí několik výrobců (Optiwax, Rex, Swix aj.), v anglickém názvu obsahující často slovo „Tape“, v českém jeho překlad, tj. „Páska“.

Pásku věnoval do testu obchod www.nordicwax.cz