Proč sportovat s GPS?

Oproti běžným sportovním hodinkám jsou GPS hodinky schopné fungovat nejen jako stopky nebo měřič srdečního tepu, ale především jako jednoduchý měřič rychlosti/vzdá­lenosti a zdroj informace, kde a kdy libovolná sportovní aktivita proběhla. Hodinky navíc díky GPS čipu nevyžadují žádnou kalibraci, ani výškových hodnot, ani jakéhokoliv čidla. Stačí jen zapnout GPS a vyrazit.

Univerzální záznamník sportovních aktivit

Výhodou GPS hodinek je, že dokáží bez potíží zaznamenat běh, jízdu na kole, pěší turistiku, ale i jízdu na lyžích či in-line bruslích. U všech aktivit zjistí se stejnou přesností rychlost, výškový profil, zdolanou vzdálenost a řadu dalších veličin. Výrobců GPS hodinek je více, největší výběr ale bezkonkurenčně nabízí americká značka Garmin. Kromě širokého sortimentu hodinek všech cenových kategorií nabízí i vlastní řešení tréninkového deníku, kam je možné měřená data z hodinek nahrát a následně archivovat nebo vzájemně sdílet s ostatními sportovci.

Při výběru hodinek je dobré pamatovat, že tréninkový deník je důležitou součástí GPS hodinek. Pro představu, pokud bychom hodinky porovnali s digitálním fotoaparátem, je tréninkový deník něco jako archiv pořízených fotografií. Značka Garmin nabízí pro uživatele GPS hodinek tréninkový deník nazvaný Garmin Connect. Oproti řadě jiných tréninkových deníků je Garmin Connect k dispozici plně v českém jazyce a nabízí přístup nejen z PC/Mac počítačů, ale i populárních tabletů nebo chytrých mobilních telefonů. Garmin Connect je schopen velice jednoduše splnit funkci tréninkového deníku. Každá absolvovaná aktivita je totiž zařazena do kalendáře. Několik let zpátky tak máte k dispozici nejen informaci, že jste absolvovali jízdu na kole nebo běh, ale díky GPS je k dispozici celý záznam trasy nad mapou.

Ukázky zobrazení záznamu trasy v aplikaci Garmin Connect:

Co vše GPS hodinky dokáží?

GPS hodinky jsou na trhu k dispozici v několika cenových hladinách. Podle ceny se liší funkční výbava hodinek. Základní GPS hodinky, s cenou okolo tří tisíc korun, jsou schopné při sportu poskytovat informace o tempu/rychlosti, zdolané vzdálenosti, čase, zaznamenat trať do paměti hodinek pro pozdější vyhodnocení v tréninkovém deníku a vybrané modely nabízí i měření srdečního tepu. Jejich výhodou je skutečně velice jednoduché ovládání. Nevýhodou je omezení počtu veličin zobrazovaných na displeji jen na ty nejdůležitější. Je to daň za jednoduchost. Podrobná statistika je ale k dispozici po nahrání záznamu do tréninkového deníku. Typickým příkladem jednoduchých GPS hodinek je Garmin Forerunner 10, který se nabízí v pánském i dámském provedení.


Garmin Forerunner 10, jednoduché GPS hodinky se základními funkcemi

GPS hodinky střední a vyšší cenové kategorie jsou navíc schopné nabídnout větší variabilitu veličin zobrazovaných na displeji a speciální funkce, mezi které patří například funkce Virtuálního tréninkového partnera, který umožňuje na trati soupeřit se svým nebo cizím dříve dosaženým výkonem. Střední cenová kategorie GPS hodinek se pohybuje v rozmezí cca od pěti do osmi tisíc korun. Příkladem střední kategorie GPS hodinek jsou modely Forerunner 210 nebo Forerunner 220.


Garmin Forerunner 210/220 patří mezi univerzální GPS sporttestery s dobrým poměrem cena/výkon

V nejvyšší cenové hladině GPS hodinek najdeme modely se specializovanými funkcemi. Patří mezi ně GPS hodinky pro extrémní aktivity, jakými jsou Forerunner 910 XT s extrémně dlouhou výdrží a odolností, všestranný Garmin FENIX nebo běžecký speciál Forerunner 620. Společnou funkcí všech těchto hodinek jsou bohaté možnosti zobrazení různých číselných, případně grafických informací. Mezi specializované funkce, se kterými se v této kategorii můžete setkat, patří možnost připojení bezdrátového teplotního čidla s měřením a záznamem okolní teploty, měření VO2Max nebo měření tempa/vzdálenosti i na běžeckém pásu uvnitř budovy. Interval cen podobných speciálů se pohybuje v rozmezí od osmi do dvanácti tisíc korun.


Specializované GPS sporttestery vhodné pro extrémní disciplíny a výkonnostní sportovce

Jak vypadá záznam sportovní aktivity pořízený GPS hodinkami?

Málokdo si na základě článku dokáže představit, jak vlastně záznam GPS hodinek vypadá. Připravili jsme proto několik odkazů s ukázkou různých sportovních aktivit měřených pomocí GPS hodinek:

  • sjezdové lyžování – záznam měřený hodinkami Garmin FENIX. Všimněte si grafu se záznamem venkovní teploty, která je zaznamenána pomocí bezdrátového teplotního čidla Garmin TEMPE. Hodinky FENIX jsou schopné s TEMPE čidlem komunikovat až na vzdálenost cca deseti metrů. TEMPE čidlo má miniaturní rozměry a dá se jednoduše umístit například na botu. Hodinky byly během záznamu současně spojené s bezdrátovým měřičem srdečního tepu.

  • běžecké lyžování – záznam legendárního Vassova běhu pořízený hodinkami Garmin Forerunner 910 XT. Sporttester Forerunner 910 XT je specializovaný na triatlonové závody a Ironman. Díky své odolnosti a dlouhé výdrži se ale hodí i pro další extrémní sportovní disciplíny.

  • jízda na kole – záznam jízdy na horském kole v okolí Nového Města na Moravě. Všimněte si podrobného záznamu GPS i v místech s hustým porostem. Moderní vysocecitlivé GPS přijímače nemají problém s výpadky signálu ani v místech s minimálním výhledem na oblohu. V grafu průběhu rychlosti a srdečního tepu je vidět úsek s přerušeným záznamem po dobu přestávky v hospodě (GPS sporttester zůstal na řídítkách kola, měřič tepu byl mimo jeho dosah).

  • běh – záznam dvaceti kilometrového běhu pořízeného pomocí hodinek Garmin Forerunner 620. Všimněte si měřených informací, Forerunner 620 je při běhu schopen měřit nejen tempo, tep, vzdálenost nebo výškový profil, ale i dobu dotyku nohy se zemí, vertikální oscilaci těla (výška odrazu) a frekvenci kroků. To vše bez nutnosti připojení jakýchkoliv speciálních, externích čidel (kromě snímače srdečního tepu).

www.garmin.cz