Závod organizuje jej TJ Hojná Voda, což není nějaké anonymní sdružení, nýbrž spolek sportuchtivých obyvatel Hojné Vody a (širokého) okolí (zasahuje až Prahu), takže atmosféra je velmi osobní a milá. Registrace probíhá v turistickém přístřešku nad Hojnou Vodou, vedle ve vytápěném vojenském stanu je připraveno občerstvení a úkryt pro promrzlé. I díky účasti obvykle menších desítek závodníků (loni asi 40) zažije závodník něco o dost jiného, než na větších sportovních akcích.


Příroda

Nejsilnější bude asi zážitek z přírody, která tu nabízí shluk neobvyklých a krás a obrazů krajiny postižené vysídlením. Začíná na průsmyku mezi největšími horami oblasti, Kraví a Vysokou a stoupá se vzhůru k té první jmenované loukami a po trase někdejší železné opony, která dnes zří jako dlouhý pohádkový tunel tvořený stromy a hustým křovím. Vysoká se pak objede a podél hranice nedaleko Hojnovodského pralesa se pokračuje k Lužnímu potoku, podél něhož se sjíždí k Mlýnskému rybníku (ještě před pár lety tam stál pension Mlýnský vrch, kde se prý po revoluci zdržovali tajně komunističtí pohlaváři, dnes už srovnán se zemí). Někdy se před Mlýnským rybníkem lyžaři opět stočí zpět, aby projeli ještě územím dvou zaniklých obcí Lukov a Nové Hutě (ze kterých zbylo jen krajinné torzo).
Další kilometry vedou po loukách, opět po bývalých drátech, než se protáhnou kolem Starých Hutí (přes silnici, kde sjízdnost hlídá muž s lopatou) do oblasti dvou dalších dominant, Kuní a Kraví hory. Poté, co se mezi nimi prosmýknou – v severní stěně Kuní se stopa ztenčí a prodírá se kamenitým svahem, kde se nedá předjíždět (a kde bude asi i dost náročné stopu jen vyříznout), se svezou lesní cestou zpět do Hojné Vody – místa startu. Odtud navazuje totožné druhé kolo, chcete-li.


Jelo se o lyže Fischer

Závodu nechyběl ani sportovní rozměr. O to víc, že partnerem závodu se stala značka Fischer, a právě vítěz dlouhé tratě lyže této značky vyhrál! Nakonec se z nich radoval Pavel Lácha, který vyhrál v čase 2:04:27.

Ovšem radost z lyžování si v Hojné Vodě prožijí nejen dospělí závodníci. Odpoledne je tradičně věnováno těm nejmenší, kteří bojují na blízkých loukách o své první lyžařské úspěchy nebo třeba jen o své první starty.

A úplná tečka je pak večer v sále hotelu Hojná Voda.


Informace:

Sport klub Hojná Voda Vás zve na 8. ročník HOJNOVODSKÉ ZLATÉ LYŽE

Kdy: Sobota 8. 2. 2014

Místo: Hojná Voda

Trať a styl:

  • Trať A: cca 33 km klasicky
  • Trať B: cca 16 km klasicky


Start: 10:00 hod.

Prezentace a výdej startovních čísel: na startu od 9:00 do 10:00

Více informací na www.hojna-voda.eu, nebo hojnavoda@seznam.cz, nebo na tel. čísle 736602221.