Pamatujete se na předchozí model švýcarské značky KV+ nazvaný CH1? Ano - zelená barva. Nový model nazvaný Tornado je podobně zelený až na růžový konec hůlky. Zajímavá kombinace, mě osobně se líbí. Co je téměř jisté, hůlky si ani na dálku nespletete s jinými.


Martin Johnsrud Sundby a KV+ Tornado. Foto: KV+

Pojďme k mechanickým vlastnostem. Hmotnost hůlek nás popravdě řečeno nemile překvapila - váží 330 g, což je v dnešní době už relativně vysoká hmotnost. Oproti tomu poloha těžiště je posunutá o zhruba 5 cm respektive 3 cm blíž k madlu než v porovnání s top modely od firem One Way či Swix. Moment setrvačnosti vzhledem k uchycení poutka by tedy nemusel být o tolik horší.

Průměr hůlky narostl oproti předcházejícímu modelu o 0.5 mm, a dostal se na 17 mm. Ostatní výrobci se obvykle drží standardu 16 mm. Průměr je důležitou veličinou určující mechanické vlastnosti. Pro zjednodušení uvažujme mechanické namáhání ohybem, ke kterému dochází při jízdě. V takovém případě bude pevnost dána použitým materiálem a momentem setrvačnosti průřezu vzhledem ke střední čáře ohybu, kterou je podélná osa hůlky. Zjednodušeně řečeno čím je materiál soustředěn dál od osy, tím je těleso, v našem případě hůlka, vůči ohybu pevnější. Při měření se ukázalo, že po stránce tuhosti je Tornado srovnatelné se Swix Triac a One Way Premio. Z hlediska tuhosti je tedy větší průměr výhodou.

V celkové efektivitě je potřeba brát navíc odpor vzduchu, který bude se zvětšujícím se průměrem hůlky růst. Dle našeho názoru by větší průměr u madla neměl v nejvyšších rychlostech ve sjezdovém postoji rychlost ovlivňovat, významným z tohoto pohledu bude spíše průměr na konci hole u hrotu, který je v případě Tornado 8 mm a řadí se k těm užším na trhu.


Hmotnost hůlek je o pár desítek gramů vyšší než kolik dosahují hůlky Swix a One Way.

Při jízdě je zpočátku vyšší hmotnost znát, po pár minutách ale působí hůlky v ruce příjemným a solidním dojmem. Po odšvihnutí se pěkně vrací zpátky do dlaně. Po stránce tuhosti nelze KV+ Tornado cokoliv vytknout - průhyb byl i při velmi silové soupaži minimální.


Co říci závěrem? Značka KV+ sice není tak zaběhnutá jako Swix nebo One Way, na druhou stranu svým designem okamžitě upoutá. S modelem Tornado vyhrál Martin Johnsrud Sundby poslední Tour de Ski, takže pár gramů navíc, které ztrácí proti konkurenci, určitě nebude limitující. Hůlky jsou aktuálně u nás k dostání za cenu lehce přesahující 5000 Kč a jsou tedy levnější než konkurence.
Kompletní sortiment lze najít na http://www.kvplus.cz/.