NORDIC 29 vychází 20. 1. 2014
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v "e-shopu SNOW":http://snow.cz/…11-nordic-29
Prohlédněte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:

Ohlédnutí Kateřiny Neumannové aneb co se změnilo?

Když se podívám pěkných pár let zpátky, kdy jsem naskočila do kolotoče světového poháru (moje první MS bylo v r. 1991), a srovnám se současnou dobou, najdu celou řadu témat, kde jsou změny takřka revoluční, a naopak oblasti, kde jsou změny minimální. Co se ale nezměnilo vůbec, je fakt, že pořád o vítězství rozhoduje především fyzická kondice závodníků (můj trenér říkal, že rozhodují „motory“ nebo „běháky“ – myšleno nohy) a to je dobře. Pokusím se probrat několika okruhy témat a najít hlavní změny, kterými běžecké lyžování prošlo.

Michal Šlesingr - chce opět na nejvyšší pozice

Dlouho byl Michal Šlesingr jedničkou českého biatlonu. Jenže v poslední sezoně medailista ze světového šampionátu, který dva roky po sobě patřil do nejlepší desítky Světového poháru, ochořel při domácím vrcholu sezony v podobě mistrovství světa a přišel o šanci bojovat o medaili ze štafety. Pozornost se při úspěších českých reprezentantů rozprostřela a třicetiletý „Boušek” nečelí tlaku na nejlepšího.

Kompenzační cvičení 2

V minulém čísle jsme vás zasvětili do problematiky KOMPENZAČNÍCH CVIČENÍ, na což dnes budeme navazovat. Společně se podíváme na konkrétní skupinu cvičení – dechových cvičení, a ukážeme si i konkrétní cviky.

Skikros na běžkách v dětském kabátu

V posledních letech zažívá velký boom Red Bull Nordix, což je v podstatě exhibiční závod ve skikrosu na běžkách. V České republice jsou tyto závody čím dál populárnější a přitahují i známé tváře nejen běžecké stopy. Nyní se podobné závody ve skikrosu na běžkách či obratnostním závodu začaly objevovat i v žákovských kategoriích.

Cesta do pravěku lyžařského orientačního běhu

Vzpomínám si na jedny ze svých prvních závodů v lyžařském orientačním běhu (LOB). Nevím sice přesně, kde se to odehrávalo, ale byla dost zima. Myslím, že to byly Jeseníky. Ale určitě jsem jel na lyžích Germina a bylo mi 10 let. Protože mám dost dobrou paměť na ptákoviny, tak si i po 25 letech docela dobře vybavuji celou trať. Ono to totiž nebylo nic moc složitého (tenkrát mi to ale jednoduché nepřipadalo). Zkrátka, trať měřila asi 3 km, bylo na ní 5 kontrol a mezi kontrolami asi tak jedna až dvě křižovatky. Od té doby se ale přeci jen „něco málo“ změnilo. Není mi 10, ale 36, nejsem usmrkaný kluk, ale bývalý reproš (i když: „ještě bych dokázal mladejm občas nakopat zadek“, jak pravil Lukáš Bauer nedávno po vítězství v SP v Kuusamu). Ale hlavně se toho dost změnilo v LOB, od vybavení běžců, organizaci až po charakteru závodů.

Lyžování je věda

I lyžaři stárnou. Má ještě smysl trénovat?
Co se děje s naším po celý život sportem týraným (či utužovaným, vyberte si podle uvážení) tělem, je námětem v poslední době stále častějších výzkumů. Nejen lyžaři-borci světové třídy nemůžou přehlédnout, že jim to po třicítce už prostě tak hladce neklouže. S rychlostí, obratností ani ohebností už to není to, co bývalo, poskakování už není ani náhodou projevem neutuchající radosti a síly. pokud po ránu alespoň něco nebolí, je to až podezřelé.

Nejen o lyžařských pravidlech se jednalo v Zürichu

V říjnu 2013 proběhla pravidelná podzimní konference FIS v Zürichu. Jako vždy se probíraly drobné změny v pravidlech, nominace technických delegátů a zejména organizační změny pro příští sezóny.

Biela Stopa aneb návštěva Kremnických vrchů

Švédové mají svůj Vasův běh, který vznikl před více jak devadesáti lety jako památka na revoluční období v 16. století. Norský Birkebeinerrennet vznikl před osmdesáti lety jako památka záchrany budoucího následníka trůnu na počátku 13. století před nájezdníky. U nás máme již dlouholetou tradici v Jizerské padesátce, která je nositelem památky na horolezeckou expedici v roce 1970 do Peru, která se pro ni stala osudnou. Na Slovensku mají zase Bielou Stopu, která vznikla před čtyřiceti lety jako památka na období 2. světové války. Její původní název je Biela Stopa Slovenskeho národneho povstania.

Průvodce lyžařským maratónem v kostce 3

Těsně před závodem a při něm
V předchozích dílech jsme se seznámili s tvrdou přípravou na podzim, kdy jsme jezdili na kolečkových lyžích, běhali s holemi, skákali imitace a posilovali, pak jsme přešli na sníh a přes počáteční nezdary s technikou a nedostatečnou kondicí spolu s chybějící sílou, jsme se postupně prokousali až k závodnímu období. Nyní se seznámíme s tím, co dělat v posledních dnech před závodem, ale i při něm, aby se nám den D, na který se celý rok chystáme, nepokazil kvůli nějaké drobné blbosti. A věřte, že už jsem těch maličkých chyb za pár let v lyžařské stopě viděl neskutečně mnoho, některé jsem dokonce spáchal i já sám.

Stravování pro lyžařské maratóny - 1. díl

Na stravování, které je v přímé souvislosti se sportovním výkonem, se obecně dá pohlížet ze tří časových úhlů pohledu: strava před výkonem, během výkonu a po něm. Mnohdy jsou však zobecněná výživová doporučení nesprávně interpretována nebo dokonce i chybně vykládána. Pojďme se proto na všechny tři časové úseky podívat pohledem podloženým studiemi a analýzami!

Lyžařská turistika - Jak na to?

Třetí část: Vybavení pro lyžařskou turistiku
Často diskutovaným tématem je, jak se obléci na lyžařskou turistiku. Laický názor je, že se není třeba příliš oblékat, když jste stále v pohybu. Pohyb při lyžařské turistice určitě není tak intenzivní jako při tréninku na lyžích, ale při stoupání je zatížení poměrně vysoké, aniž bychom jeli závodním tempem. Na druhou stranu pak následují až několikaminutové sjezdy, při kterých může dojít k prochladnutí. Tak jak to vlastně je?

Oblékáme se na běžky - letošní sezóna bude pěkně barevná

Když se podíváme na startovní pole závodu světového poháru, tak se to hemží různými barvami. Pro diváka je to krásný pohled a zároveň se může mnohem lépe orientovat v pořadí projíždějících závodníků. Každý stát má svoji kombinaci barev a většinou takovou, která odpovídá i jeho státní vlajce (pokud nedochází k výjimce jako u kombinéz naší reprezentace na letošní olympijskou sezónu). Lyžařské kombinézy se od sebe liší nejen barvami, ale i kombinací různých materiálů. To samé se pak projevuje i u tréninkových oděvů.

Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 29


Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE