Ty jsou oproti těm stávajícím vyvedeny v národních barvách.* „Proto se nám tolik líbí. Přece jen je to olympiáda a pozná se, že jsme Češi. Nejvíc se nám líbí ta vlajka na nohavici,“* řekla k novému úboru Klára Moravcová, která se věnuje hlavně dálkovým běhům a do olympijské nominace se vešla na poslední chvíli.

Muži

Na olympiádu do Soči nakonec odcestuje početná výprava. České barvy bude hájit celkem deset závodníků, které doplní deset členů doprovodu. Tým mužů míří do Soči ve složení Lukáš Bauer, Martin Jakš, Dušan Kožíšek, Jiří Magál, Petr Novák a Aleš Razým. A cíle jsou podle reprezentačního trenéra Miroslava Petráska jasné. „Přál bych si, abychom alespoň třikrát dosáhli na umístění v nejlepší šestce, a to v týmovém sprintu, štafetě a individuální patnáctce, kde bych si takové umístění představoval zejména u Lukáše Bauera,“ odtajnil ambice mužského týmu trenér Miroslav Petrásek.

Ženy

Ty budou pod pěti kruhy závodit čtyři a mohou tak opět postavit štafetu. Z kvarteta, které závodilo před čtyřmi lety ve Vancouveru, však zůstala pouze Eva Vrabcová-Nývltová. V Soči ji doplní Karolína Grohová, Klára Moravcová a Petra Nováková. „Nejlepší výsledek samozřejmě čekáme od Evy, pro kterou bude hlavním závodem volná třicítka. Tam bych si představoval umístění okolo 10. - 15. místa. Ve sprintu, který nejspíš pojedou Karolína a Petra, bych si přál, aby postoupily z kvalifikace. Štafeta by mohla vylepšit své umístění z loňského světového šampionátu ve Val di Fiemme. Tam byla 12., takže kdyby teď holky dojely kolem desítky, bylo by to fajn,“ prozradil trenér reprezentačního týmu žen Lukáš Krejčí.

Závěrečné předolympijské soustředění absolvovala česká běžecká reprezentace ve vysokohorském italském středisku Passo Lavaze, kde si závodníci zvykali na vysokou nadmořskou výšku. Tratě v Soči totiž leží ve čtrnácti stech metrech. „Doufáme, že se to v Soči kladně projeví. Některým klukům přípravu trochu zkomplikovaly zdravotní problémy, po Novém Městě nám opět onemocněl Martin Jakš, ale věříme, že jsme všechno dohnali. Jsme připraveni,“ hlásil na tiskové konferenci Miroslav Petrásek.

Do ruského Soči zamíří čeští běžci už zítra ráno. Výjimkou je dlouhodobá česká jednička Lukáš Bauer, kterého o víkendu ještě čeká start na Světovém poháru v italském Toblachu. Do Ruska se tak vydá s pětidenním zpožděním, tedy v úterý, 4. února.