Pro nezasvěcené může vypadat sled událostí, které posadily naší současnou běžeckou jedničku předčasně do auta, jako reakce lehce hysterického účastníka zájezdu obávajícího se nakažení malárií.

Pro ty, co nečetli Lukášův web jen stručně. Lukáš velice kvalitně potrénoval celý týden ve švýcarském Davosu na tratích, kde měl v tomto víkendu startovat na volné patnáctce. Tradiční závěrečný rychlostní tréninik den před závodem ukázal solidní formu a podle jeho vlastních slov test nadchnul i trenéra Petráska, kterého přece jen tak za ta léta spolupráce u jeho svěřence něco nepřekvapí. Přesto Lukáše trápil pár dní zánět nosohltanu a ráno před závodem tak udělal on a jeho osobní tým, složený z doktora Koldovského a trenéra, definitivní rozhodnutí obětovat davoský a následně po týdnu i slovinský start ve svěťáku. Prioritou byla a stále zůstává účast na lednovém etapáku Tour de Ski a především v únoru Olympiáda ve Vancouveru. Tedy lepší jeden týden poléčit dýchací cesty a naskočit zpět do tréninku, než riskovat obtížným závodem rozhozenou obranyschopnost organizmu a následně protáhnout léčbu z jednoho týdne na minimálně dva.

Jako fanoušci bychom samozřejmě očekávali u profíka Lukášova kalibru „chlapácký“ přístup, kdy nepodlehne nějakému pálení v krku a závod, na který má natrénováno, se ctí objede. Určitě by Lukáš podle všech předpokladů skončil v první patnáctce ne-li ještě výše.

Podíváme-li se ale na Lukášovo rozhodnutí právě z pohledu profesionála, vše se již jeví v poněkud jiném světle. Lukášovo zdraví je nejenom z pohledu médii poměrně výrazně týráno nemocemi, a to ještě navíc takovými, které obyčejný smrtelník přechází mávnutím rukou. U vrcholového sportovce však otázka zdraví je otázkou bytí a nebytí. Jakkoliv nemocný (třeba i s obyčejnou rýmou) organizmus prostě není schopen podat maximální výkon. A čtete-li příhody typu, vyhrál i s antibiotiky, pak věřte, že dříve nebo později za to dotyčný borec zaplatí krutou daň v podobě krátkodobých nebo i celoživtních zdravotních následků. Upřímně, i to může být jen z důvodů, proč je Lukášovo zdraví v současné fázi jeho sportovního života chatrnější víc, než by si možná přál.

V každém případě těchto souvislostí si je zkušený dvaatřicetiletý borec plně vědom. Jak se ukazuje, odoperování mandlí, srovnání nosní přepážky, angažování osobního lékaře a další krátké či dlouhodobé léčebné procedury nejsou sto plně zastavit Lukášovy zdravotní problémy, které jsou patrně zčásti vrozené (astma) a z části ovlivněné dlouhodobou lyžařskou sportovní kariérou. Mimochodem jeden z nedávných výzkumů ve Švédsku prokázal, že přes sedmdesát procent namátkou vybraných běžců trpí astmatickými příznaky, hodně přes čtyřicet procent z nich pak astma přímo léčí!

Lukáš v již v minulosti několikrát prokázal svůj sportovní profesionalismus. Doufejme, že se mu bude dařit úspěšně kočírovat i největšího strašáka každého sportovce, zdraví, tak, aby byl schopen prodávat stoprocentně a ve správnou chvíli svou výkonnost i letité závodní zkušenosti.

Lukáš Bauer – foto: Tour de ski / FIS

Lukáš Bauer - foto: Tour de ski (FIS)