K otestování závodních koleček jsme se chystali již na sklonku loňského léta. Měli jsme připraveno celkem 5 setů. V průběhu testu přišla bouřka a testování muselo být přerušeno.


Letos se test podařilo zrealizovat, i když v poněkud pozměněné podobě. Po úvaze jsme se rozhodli, že v testu porovnáme pouze dva sety nových předtím nepoužitých koleček, aby výsledky nebyly ovlivněny různým stupněm opotřebení.

1) Rollx Alu Five tvrdosti 80A – orientační cena za 4 ks: 3 000 Kč (116 EUR)
2) MPC RoadWar Turbon tvrdosti 83A – orientační cena za 4 ks: 1 700 Kč

Rollx je francouzská značka zabývající se výrobou koleček pro inline bruslení a pro kolečkové lyže. Když přijedete na závody, jsou jejich kolečka téměř všudypřítomná. MPC oproti tomu patří ke špičce na speed inline. Test by tedy mohl dát vodítko k tomu, zda se vyplatí investovat výrazně vyšší sumu do sady určené speciálně pro kolečkové lyže.

Než se podíváme na protokol testu a výsledky, pojďme si něco říct o odlišnostech obou typů.

Na kolečkové lyže se používají měkčí směsi polyuretanu (dále jen PU) než na speed inline. Obvyklá tvrdost se pohybuje v intervalu 76A až 80A, výjimečně 82A (vyšší číslo znamená tvrdší). Kolečka mají buď plný, nebo vyfrézovaný hliníkový střed. Na speed inline začíná tvrdost koleček přibližně na hodnotě 83A a mají střed z plastu. Konkrétně testovaná kolečka MPC jsou dvouvrstvá, zjednodušeně se dá říct, že vnitřní PU je měkčí a je obalen tvrdším. Cílem je dosáhnout větší přilnavosti při odrazu bez zhoršení valivého odporu. Rollx jsou vyrobené jen z jedné vrstvy polyurethanu.

Kolečkové lyže a speed inline jsou i přes mnoho podobností dva odlišné světy. V oblasti kolečkových lyží jde pokrok výrazně pomaleji v porovnání s bruslemi, které jsou v celosvětovém měřítku mnohem populárnější. Výrobců je více, konkurují si a jsou mnohem více tlačeni do inovací, aby se svým produktem uspěli.

Test měl dvě části, v první jsme se zaměřili na valivý odpor potažmo na rychlost. Druhá část se týkala chování koleček na mokru.Na rozdíl od sprintu se v distančním závodě i na mokru používají běžná závodní kolečka. Foto: http://www.ledauphine.com

Valivý odpor jsme testovali v mírném sjezdu v asi 100m úseku na spíše hrubším asfaltu. Čas byl měřen pomocí stopek. Provedli jsme 10 jízd pro každý typ. Rozdíl průměrné doby jízdy byl 3.17 s (tedy asi 7%) ve prospěch Rollx. Celý test trval přibližně půl hodiny, přičemž jsme pocitově nezaznamenali změnu povětrnostních podmínek, která by mohla systematicky ovlivnit výsledky a test znehodnotit.

Statistické vyhodnocení Rollx MPC
Průměr 41.79 s 44.96 s
Rozptyl 4.743 4.927
Počet měření 10 10
P(T<=t) 0.0047  
t hodnota 2.1  Co se týče chování za mokra, na obou typech se dá velice slušně jezdit. MPC se subjektivně zdálo být o něco lepší. Obě kolečka jsou tedy po zajetí použitelná pro závodění v mokru, snad jen pro sprint bude lepší sáhnout po typu určeném speciálně pro mokré silnice.

Závěr

Z výsledků vyplývá, že kolečka Rollx byla za daných podmínek lepší, což se ovšem dalo předpokládat vzhledem k určení koleček (a téměř dvojnásobné ceně). Pokud to tedy se závoděním na kolečkových lyžích myslíte vážně, vyplatí se investovat do Rollxů. Je ovšem vždy potřeba mít na paměti, že valivý odpor je přímo úměrný průměru kolečka a tedy že ojeté Rollxy mohou být pomalejší než neojetá levnější kolečka. V ČR jsou závodní kolečka Rollx/Swenor k dostání v XCSPORT.CZ, MPC jsou nabízena ve většině obchodů zabývající se in-line bruslemi.