NORDIC 30 vychází 24. 2. 2014
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v "e-shopu SNOW":http://snow.cz/…12-nordic-30
Prohlédněte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:

Jak se stát olympionikem za 10 měsíců

Snem každého sportovce je závodit alespoň jednou v životě na olympiádě. Někdo sní výhradně o stupních vítězů, jiný by s radostí naplnil alespoň coubertinovské heslo „zúčastnit se“. Málokdo si však na splnění svého olympijského snu vyhradí pouze 10 měsíců. Můj kanadský kamarád si přesto troufl, a navíc do toho bláznivého nápadu zatáhl i mě. Otázka tedy byla hned od začátku daná: dáme to?

Z distančních závodů na maratóny

Když jsem dostal nabídku napsat článek o tom, co mi vzalo a dalo lyžování, zjistil jsem, že už se věnuji lyžování téměř 27 let! Začínal jsem v oddíle běžeckého lyžování v Malých Svatoňovicích, kde jsem vyrůstal a nyní i s rodinou žiji.

I trenér musí být trochu blázen

Ondřej Rybář patří k mužům, kteří stojí za současnými úspěchy a boomem českého biatlonu, přesto velkou chválu odmítá. „Vždycky tam jsou rezervy,” namítne trenér mužské reprezentace, do níž nyní spadá i ženská jednička Gabriela Soukalová.

Zkušenosti z lyžování a sportovní přípravy dětí v Norsku

Jakmile v Norsku ztratily lyže význam nutného dopravního prostředku, lidé je začali používat k zábavě a soutěžení. Takto ve zkratce a zjednodušeně se z lyžování v Norsku stal národní sport, jehož obliba pramení z historických kořenů, ideálních lyžařských podmínek a lásce Norů k veškerým aktivitám pod širým nebem.

Kompenzační cvičení 3.

Už jsme společně poznali, co jsou kompenzační cvičení, už jsme se seznámili S dechovými cvičeními, která nám pomůžou naučit se cvičením relaxačním. Opět by se na první pohled mohlo zdát, že toto nemá s lyžováním nic moc společného, ale opak je pravdou. Pro jakýkoliv trénink je umění relaxace nezbytné. Odpočaté tělo může podávat daleko lepší výkony a také se vyvarovat zbytečných zranění.

Tisíc maličkostí dělá mistra

Pro výuku a zdokonalování lyžařské běžecké techniky existuje určitá metodika, kterou je nutno respektovat a ctít. Mnohý trenér nebo cvičitel ještě navíc vnáší do výuky lyžování své letité zkušenosti, které se mu osvědčily, o kterých nemluví, ale pracuje s nimi. Někdy je to zdánlivá maličkost, ale právě souhrn takových maličkostí vede k mistrovství, kterým se někteří jedinci odlišují od průměru. Hledejme tedy ony maličkosti, které nejen dělají mistry, ale které mohou urychlit a zkvalitnit výuku techniky běžeckého lyžování.

Stravování pro lyžařské maratóny 3. díl

Na stravování, které je v přímé souvislosti se sportovním výkonem, se obecně dá pohlížet ze tří časových úhlů pohledu: strava před výkonem, během výkonu a po něm. Mnohdy jsou však zobecněná výživová doporučení nesprávně interpretována nebo dokonce i chybně vykládána. Pojďme se proto na všechny tři časové úseky podívat pohledem podloženým studiemi a analýzami. V minulém díle jsme se věnovali doporučené výživě před a během výkonu, v tomto díle přiblížíme, jak bychom měli zahájit optimální regeneraci.

Lapponia Hiihto - závody za polárním kruhem

Lapponia Hiihto, jeden ze závodů, který byl ještě do minulého roku zařazen do seriálu závodů Euroloppet, jsme navštívili z několika důvodů. Kvůli jeho umístěním ve Finsku asi 200 km za polárním kruhem a pak z důvodu jeho výjimečnosti v pozici seriálu tří lyžařských maratónů s jednodenní přestávkou za sebou. Měla to být zároveň zkouška naší odolnosti a rychlé regenerace. Jak se ukázalo, šlo o závody z kategorie malých z pohledu počtu účastníků, ale i závody z kategorie velkých z pohledu prožitků.

Bílá stopa v Orlických horách

Orlické hory jsou vyznavači bílé stopy stále tak trochu opomíjeny. Vzhledem k rozmanitosti strojově upravených tras a možnosti spojit sportovní zážitek s poznáváním památek rozhodně neprávem. Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou pro běžkaře přímo stvořené a se zhruba 250 km upravených běžeckých tras, na nichž se nebudete muset složitě vyhýbat davu jiných běžkařů, jsou běžeckým rájem jak pro zkušené běžkaře, tak i pro začátečníky.

Lyžařská turistika - jak na to? Čtvrtá část: orientace při lyžařské turistice

V České republice jsou všechny hory poměrně malé, kde bychom se ztratit neměli. Jejich rozloha ani převýšení sice není v porovnání s alpskými velikány příliš velká, ale přesto nabízí možnost organizování i náročných několikadenních turistických přechodů, při kterých je třeba se umět orientovat v horském terénu. Při každém výletě bychom se neměli nechat zavést do míst, která mohou být pro nás nebezpečná, nebo si trasu výrazně prodloužit a měli bychom myslet na šťastný návrat domů.

Doplňky k běžecké výbavě

Abychom zdárně absolvovali lyžařský maratón, přejezd horského pohoří nebo klasický výlet s manželkou, nepotřebujeme super nejmodernější lyžařské vybavení, ale určitě takové, které nám jízdu usnadní a zároveň je spolehlivé. O lyžařském vybavení, na kterém je také závislý výkon v běhu na lyžích, jsme se zmínili v minulých číslech. Že to ale není vše, co lyžař potřebuje, s tím bychom se měli seznámit nyní. Co dalšího ještě lyžař potřebuje?

Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 30


Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE