„Výsledek je fantastický, i když to zase byla taková moje klasika. První čtyři kilometry jsem vůbec nestíhala a říkala si, že tohle se nedá vydržet. Pak se to naštěstí trochu roztrhalo a zpomalilo. I tak mi ale těch třicet kilometrů přišlo jako jeden velký sprint,“ hlásila v cíli trutnovská lyžařka. „Na začátku to bylo strašné tempo, ale pak jsme začaly odpadat od Norek a vytvořila se tam skupinka, se kterou už šlo jet. Byla jsem schopná střídat a občas to i táhnout. Hlavně jsem ale měla fantastické lyže ve sjezdech, takže jsem věděla, že i když si nechám pět metrů díru, tak je v tom dlouhém sjezdu zase dojedu a ještě za nimi budu stát.“ Na jednom z nejočekávanějších závodů sezóny se před českou závodnici dostala jen šestice ze Švédka, Finska a Norska v čele se suverénní Marit Björgenovou. Česká kometa letošní zimy znovu vládla neseverskému zbytku světa. „Je to úžasný! Akorát je tam těch seveřanek pořád nějak moc. Nevím, co s nimi, měly by trochu zpomalit. A nebo já teda ještě zrychlit (smích)“.

Po letošních olympijských hrách a dnešním výkonu v Oslu už bude třicetikilometrová trať pro Evu Vrabcovou-Nývltovou představovat nemalou výzvu. Páté místo ze Soči bude vždy poměřováno s aktuálním výsledkem ve Světovém poháru nebo na mistrovství světa. „Pořád nemůžu celé té sezóně uvěřit, ale dneska jsem si to strašně užívala. Musím se přiznat, že teď už tam je trochu únava, ale zase přetrvává ta euforie. Takhle ke konci sezóny už je všechno uvolněnější a snad poprvé jsem se na ten závod opravdu těšila. Výsledek jsem ani moc neřešila a jenom si to užívala.“ Ostatně asi jako každý, kdo někdy na legendárním Holmenkollenu závodil. „Být sedmá na Holmenkollenu, to je jako sen. To je skoro jako na olympiádě,“ rozplývala se drobná Češka, před kterou letos smeká celý běžecký svět. „Ta atmosféra je neopakovatelná. Těch lidí kolem trati je neskutečné množství, vlastně ani po dojetí jsme vůbec nemohli odejít, protože šly štrůdly lidí a prostě se nedalo. Akorát jak ti fandové kolem trati kempují a grilují masíčko, tak v jednu chvíli mi vlítl kouř do nosu a to nebylo úplně příjemné,“ smála se. „Taky mi blesklo hlavou, že bych si dala, ale ve vteřině se mi zvedl žaludek.“

A zatímco ostatním závodnicím se zvedal ještě v cílové rovince, Eva Vrabcová-Nývltová ze sebe naopak dokázala vydolovat zbytky sil a poprat se o lepší pozici s domácí Kristin Störmer Streiraovou. Češka měla v cíli nakonec výhodu sedmi desetin sekundy.

Sedmé místo pro Vrabcovou-Nývltovou představuje dosud nejlepší výsledek ve Světovém poháru v kariéře. V celkovém pořadí letošního Světového poháru, který skončí příští víkend ve švédském Falunu, patří české lyžařce čtrnáctá příčka.

O nějaké výrazné vylepšování celkového hodnocení ale ve Švédsku nepůjde. „Letos mám těch bodů ze svěťáku docela hodně, ale přede mnou je velká díra. Falun je pro mě spíš za odměnu. Už na začátku sezóny jsem říkala, že dostat se na olympiádu není v Čechách zase až tak extrémně těžké, ale dostat se do Falunu, kde jede jen nejlepších padesát žen světa, to už něco znamená. Navíc jsem si vždycky přála mít do další sezóny číslo se jménem a to už by mi teď nemělo utéct. Takže jsem teď strašně spokojená a moc se tam těším.“

Výsledky závodu SP: 30 km klasicky s hromadným startem, OSLO

  1. Marit Björgenová NOR 1:20:55,7
  2. Theresse Johaugová NOR + 1:41,2
  3. Kerttu Niskanenová FIN + 2:25,8
  4. Eva Vrabcová-Nývltová CZE + 3:53,2

Celkové pořadí SP:

  1. Theresse Johaugová NOR 1281 bodů
  2. Marit Björgenová NOR 1242 bodů
  3. Astrid Jasobcenová NOR 965 bodů
  4. Eva Vrabcová-Nývltová CZE 398 bodů