Především pro klasiky je třeba si ujasnit, že se bavíme o skluzných částech lyže. Nevýhodou klasických čističů či smývačů je vysoušení skluznice, a suchá skluznice bude drhnout, tudíž lyže nepojede moc dobře.

V současnosti jsou používané 2 metody čištění.

Metoda čištění parafínem

Drobná změna v technologickém postupu dovede zázraky. Čištění parafínem se provádí následujícím způsobem, změna proti klasickému postupu je vyznačena tučně.

  1. lyži vykartáčujeme měděným kartáčem
  2. naneseme a zažehlíme parafín
  3. parafín stáhneme ještě než stačí vychladnout
  4. dočistíme nylonovým kartáčem
  5. postup případně opakujeme

Parafín v první fázi vytáhne vše ze skluznice do sebe, a až při chladnutí se zpětně usazuje v pórech. Tímto postupem je možné skluznici velmi dobře vyčistit, ale někdy je třeba k dokonalému účinku postup několikrát opakovat. Pro zvýšení účinku používáme měkké parafíny, případně můžeme zakoupit parafíny speciální (označované Base, Base Preparation, Service apod.). Ty specializované jsou obvykle bílé či velmi světlé, aby typicky černá špína byla dobře vidět. Jakýkoliv bezfluorový parafín nad 0°C však poslouží také velmi dobře.

Metoda čištění speciálním přípravkem

V nedávných letech vyvinula společnost Briko-Maplus fluorový čistič, určený přesně k tomuto účelu. Postup je jednodušší.

  1. naneseme čistič na lyži
  2. necháme cca 2 minuty působit
  3. vykartáčujeme nylonovým kartáčem

Ostatní společnosti se snaží přijít s podobným přípravkem, ale v současnosti není příliš mnoho alternativ. Účinnost tohoto postupu je dle dodavatele vyšší, než první metoda.

Závěr

Nezapomeňte na závěr lyže napustit parafínem a poté již nestahovat (tj. standardní způsob servisu na léto), aby byla skluznice přes léto chráněna vrstvou parafínu před oxidací.

Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že čistič funguje dobře, avšak objektivně porovnat obě metody neumím. Čistič se sice zdá výrazně dražší, ale po 2 sezónách působí stále jako plný. Parafín je sice levný, ale spotřeba je vyšší. Jako na kole je důležité občas umýt řetěz, na běžkách je čištění podceňované, ale důležité pro všechny závodníky (i ambiciózní hobíky). Zkuste a uvidíte, kolik černoty budou obsahovat po letošní zimě Vaše běžky.

Čistič pro vyzkoušení věnoval www.nordicwax.cz