Vyšlo v časopisu NORDIC 30, únor 2014

Duben, květen

Po prvních dvou týdnech oťukávání jak bude spolupráce fungovat začíná Honza, zatím osamoceně, svou první (…a zároveň poslední) olympijskou sezónu soustředěním na jarním sněhu v Oregonu na tamnějším „ledovci“ Mount Bachelor. Pak již první společné soustředění, zjištění, že musíme výrazně zapracovat jak na technice atletického běhu (nedaří se doposud), tak i na technice odrazů a odhodů medicinbalu atd. Zanedbaná kanadská školní tělesná výchova je očividně znát. Chybí přirozená obratnost, rychlost, pohybová sebekontrola (s tím také bojujeme do dnes). Následují první výkonnostní testy: mimo jiné 3 km na dráze za 10:52 nevěstí nic dobrého, opakované soupaže do kopce by zvládal i zmiňovaný Hanč s dnešním vybavením lépe, opakované výběhy s hůlkami do kopců Honza prořval bolestí už od druhého intervalu (asi hodně sledoval ženský tenis). No, čeká nás dost práce…!


Červen, červenec

Honza současně pracuje na částečný úvazek v lokální nemocnici, ale trpělivě budujeme kondici. Učíme se skákat na rovině i do kopce, pilujeme techniku jízdy na kolečkových lyžích, učíme se nejen zvedat činky, ale i jak správně provádět obyčejné leh-sedy nebo kliky. Honza příležitostně běhá závody v orienťáku, účastní se populárního Spartan závodu (píše: „Sem vyhrál s náskokem svou vlnu, ale pak sem zjistil, že vybraná elita měla utajeně svou startovní vlnu jindy, byl sem tak až celkově desátej.“), získává první zkušenosti s prohrami v závodech na dráze, objevuje nový sport: horské kolo. Plnění plánu jde ztuha, pracovní povinnosti narušují odpočinek a ubírají síly a následně tak omezují nezbytný objemový trénink. Nedočkavě vyhlížíme září, kdy Honza dle dohody ukončí pracovní smlouvu a stane se z něj sportovec na plný úvazek. Tedy jen časově, nikoliv finančně.

Z tréninkového deníku: Kolečkové lyže – „Dnes to šlo, než jsem si dal pěstí do zubů.“ (Jeden steh na horním rtu od hole při neopatrném utahování poutka za jízdy).

Srpen-říjen

Přituhuje, začínají dvoufázové tréninky, lokální sjezdovka se stává noční můrou, první zlomená (spíše rozštípaná) hůl, první náznaky zranění z tréninkového přetížení. Následuje ne zrovna veselé zjištění, že se v některých testech nelepšíme, ba naopak.

V polovině září odlet do Čech, kromě premiérového výběhu na Sněžku hned třetí den účast na MČR na kolečkových lyžích v Jablonci a ve výběhu na Ještěd. První střet se skutečným světem vrcholového sportu: kolečkové lyže na 15 km volně: 37. místo ze 42 startujících, ztráta 7:23 min na vítěze, běh do vrchu 6,5 km: 33. z 39 startujících, ztráta 7:27 min. Ukazuje se problém, s kterým budeme bojovat po celou Honzovu krátkou závodní kariéru: nedostatek bojovnosti. Sen o nominaci na Olympiádu se začíná trochu mlžit…

Následuje soustředění v lyžařském tunelu v německém Oberhofu, snovém místu každého ortodoxního vyznavače „podzimních“ i zimních sportů. Odvážíme si odtud další zlomenou hůl a příslib zajištění kvalitních lyží od našich nových známých, „Rakušanů“ Katky Smutné a jejího kouče Radima Dudy. Ještě stíháme výjezd na kolečkových lyžích na Ještěd s více než jedenáctiminutovou porcí od Martina Koukala a frčíme zpět do Kanady zapracovat na zlepšení. Máme co dohánět.

Stále ještě říjen. Po týdnu odpočinku a posledním testování před zimou (konečně zlepšení na 3 km, v soupažích i ve výbězích do kopců!), naskakujeme v Canmore (Olympiáda 1988) na z pod pilin čerstvě vykopaný sníh. Deset dnů trenérské dřiny (a kreditu nejhlasitějšího kouče na trati) s odstraňováním zažitých špatných lyžařských návyků, stále dokola opakovaných drilů, zasvěcování do závodní techniky a nechutně brzkého vstávání na ranní imitace. Jde to ztuha, nestíháme, tohle lyžařské dítě je již trochu přerostlé, aby vše dohonilo v několika týdnech. Příjemnější stránka: Nové lyže i naši známí „Rakušané“ dorazili také, je fajn si podrbat vedle trati po dlouhé době opět v češtině. Poklona od jedné z nejrychlejších klasických sprinterek planety Katky Smutné: „Honza jezdí tu klasiku docela slušně.“

Další článek vyjde 5.6. a popíše Honzovu přípravu listopadu a prosinci.O tom jak celý Honzův nápad vznikl čtěte v v článku Jak se stát olympionikem za 10 měsíců - březen