Hustá mlha, vytrvalý déšť a teplota na deseti stupních. Takovým podmínkám čelila během páteční sprinterské exhibice na kolečkových lyžích v Liberci kompletní česká reprezentace.

Nechyběly ani takové hvězdy, jakými jsou Lukáš Bauer či Eva Vrabcová-Nývltová, která společně s Petrou Novákovou ovládla kategorii žen. „Nebylo to jednoduché, každé kolo se to tak nějak mlelo a navíc to smekalo a je to úzké, takže jsme nemohly ani pořádně předjíždět. Ale bylo to super. Jen škoda, že nevyšlo to počasí,“ litovala pátá žena olympijské třicítky v Soči, která si v ulicích Liberce dojela pro své možná první opravdové sprinterské vítězství. „Asi se to dá tak říct, rozhodně je první po hodně letech. Ale sprinterka ze mě stejně nebude, to určitě ne,“ smála se.

Mezi muži s přehledem obhájili loňské vítězství Aleš Razým a Martin Jakš. „Technika tentokrát nehrála moc roli. Ta funguje spíš na intervalové závody. Tady to občas nadiktuje někdo jiný, občas to má člověk šanci nadiktovat sám,“ vyprávěl Razým. „Ze startu jsem jel poslední, pak jsme se nějak prokousali, Martin přivezl trhák, ale zase se to sjelo. Tak jsem si kolo dáchnul a pak už šlo jen o to naplánovat předávku.“

Na sprinterské pódium se netradičně postavil i kovaný vytrvalec Lukáš Bauer. „Neměl jsem vůbec žádné ambice, ale tím, že je to sprint dvojic, nechtěl jsem to tomu druhému zkazit,“ vysvětloval trojnásobný olympijský medailista, který v Liberci vybojoval třetí příčku společně s Petrem Knopem. „Je to mladíček, který letos poprvé přišel do reprezentace, já jsem zase na tom druhém protipólu. Opravdu jsem mu to nechtěl zkazit. Ale užíval jsem si to a myslím, že on taky,“ řekl Bauer.

Možná naposledy v kariéře se na startovní čáru postavil i mistr světa z volné padesátky ve Val di Fiemme 2003 Martin Koukal.

Na startu Dana Zátopková, v cíli Jiří Prskavec

Vedle kompletní české běžecké špičky se na tradiční lyžařské exhibici představily i hvězdy nezimních sportů. Startovní pistole se ujala legenda české atletiky Dana Zátopková, ceny vítězům předával dvojnásobný vicemistr světa ve vodním slalomu Jiří Prskavec. „Mně se to hrozně líbí. Ten náš sport nejde udělat jako exhibice někde v centru města, což je samozřejmě škoda, ale ty podmínky na to prostě nejsou. Takže pro každý sport, který tohle udělat může, je to ještě větší přiblížení k divákům a těm se to, myslím, líbí,“ neskrýval nadšení Prskavec, který má k lyžím mnohem blíž, než by se mohlo zdát. „Když jsem byl malý, dělal jsem sjezdové lyžování v sousedním Jablonci, takže vztah k lyžím mám. Teď jezdím v zimě hodně na běžkách, je to pro mě taková kompenzace a rozhodně se mi ten sport líbí.“

O víkendu bude vystoupení českých běžců na lyžích pokračovat dvoudenním republikovým šampionátem na kolečkových lyžích ve Vesci a na Ještědu.

Výsledky SKI Street Liberec 2014:

Ženy:
1. Eva Vrabcová-Nývltová + Petra Nováková,
2. Sandra Schützová + Karolína Grohová,
3. Kateřina Smutná + Klára Moravcová

Muži:
1. Aleš Razým + Martin Jakš,
2. Ondřej Horyna + Dušan Kožíšek,
3. Petr Knop + Lukáš Bauer

Zdroj: www.czech-ski.com