Rakousko

Ledovec Dachstein

(nad vesnicí Ramsau am Dachstein)

Z Prahy cca 450 km.

Lyžování: po celý rok (s výjimkou části zimní sezóny, kdy je nahoře opravdu nevlídné počasí), je vhodné počkat na první sníh, který napadne počátkem října, předtím je nahoře jen špinavý mix sněhu a ledu

Pokud mluvíme o přípravě na sněhu v průběhu října, pak je určitě nutné začít Dachsteinským ledovcem, který je asi nejznámějším místem, kam se jezdí za přípravou na prvním sněhu již od sedmdesátých let. Na ledovci ve výšce okolo 2 500 m n. m. jsou dva okruhy: kratší měří 3 až 5 km a delší 8 až 10 km, délka okruhů záleží na stavu sněhu a náladě rolbaře. Oba okruhy nejsou nijak optimistické, protože se vlastně jedná o smyčky, které se vinou po ledovci, a máte tedy přehled o dění na celém okruhu. Rizikem tréninku na ledovci ve vyšší nadmořské výšce je zvýšené riziko přetrénování.Obertilliach

Z Prahy cca 650 km.

Lyžování: obvykle od počátku listopadu do poloviny dubna

Obertilliach je malebná vesnička sevřená v úzkém údolí ve výšce 1 450 m n. m., kde je obvykle perfektně strojově připraveno 20 až 30 km stop. Vesnice se v posledních letech po lyžařské stránce úžasně rozvíjí, a to především díky rekonstrukci biatlonového stadiónu, kde jsou v případě nedostatečných srážek pokryty technickým sněhem alespoň 2 km v jeho okolí. V Obertilliachu se již léta koná Dolomitten classic race (30 km) a v případě nepříznivých sněhových podmínek v Lienzu i hlavní závod Worldloppet Dolomitten lauf.Tauplitz Alm

(nad vesnicí Tauplitz)

Z Prahy cca 400 km.

Lyžování: obvykle od počátku listopadu do poloviny dubna

Tauplitz Alm patří mezi oblíbené destinace pro první lyžování. Ve výšce 1 600 až 1 700 m n. m. se nachází náhorní rovina s výhledem na Dachsteinský ledovec. Obvykle je zde připraveno 10 až 15 km stop, z nichž část je v lese. Ubytování je možné rezervovat v příjemných srubech nebo jednom ze dvou hotelů. Tip: za výjezd po horské silnici i parkování se platí, ale pokud přijedete večer, nikdo již poplatky nevybírá.Ledovce Pitztal a Stubai

Z Prahy cca 650 km nebo 550 km.

Lyžování: obvykle od počátku září do poloviny května

Oba ledovce jsou primárně určeny pro sjezdaře, ale jsou zde také upravovány tratě pro běžkaře. Na Pitztalu v poměrně uzavřeném údolí, kde obvykle nefouká, upravují ve výšce 2 700 m n. m. v závislosti na sněhových podmínkách 3 až 7 km. Trénink si můžete zpestřit vyhlídkou na horní stanici lanovky Soeldenského ledovce. Na pitztalské ledovcové plató vás vyveze podzemní vlak, na který bývají fronty a je to stejný vláček, který dříve jezdil na Kaprun. Od horní stanice vlaku je nutné sjet sedačkovou lanovkou nebo po poměrně prudké sjezdovce.

Na Stubai ve výšce okolo 2 600 m n. m. obvykle upravují 2,5km okruh. Ke zdejším lyžařským tratím se jede dvěma kabinovými lanovkami. Na celou běžeckou trať je výhled z restaurace Gamsgarten, takže ta je ideální pro případné partnerky. :-)


Pitztal

Seefeld

Z Prahy 500 km

Lyžování: obvykle od začátku listopadu do konce března.

Seefeld a sousední vesnice nabízí celkem 280 km udržovaných běžeckých stop a je, nejen podle mého názoru, jedním z nejlepších středisek v Evropě pro běžkaře. Kvality Seefeldu potvrzuje, že se zde konaly všechny běžecké disciplíny v rámci obou Zimních olympijských her v Innsbrucku. Seefeld je poměrně nízko, jen 1 200 m n. m., ale v posledních letech zde začátkem listopadu připravují 2,5km okruh za využití technického sněhu, který využívají pro světový pohár v severské kombinaci.
Itálie

Livigno

Z Prahy 640 km.

Lyžování: obvykle od začátku listopadu do poloviny dubna

Livigno bývá někdy nazýváno malým Tibetem, protože údolí ve výšce 1 850 m n. m. je obklopeno třítisícovými vrcholky. V údolí se podél říčky vine 20 km lyžařských stop, které Italové vždy velmi dobře připravují. Livigno je vyhlášené velkým počtem slunečných dnů, ty mají i svou odvrácenou stránku v podobě malých srážek, ale lyžuje se zde obvykle již od začátku listopadu, protože technicky zasněží cca 2 km u střelnice v horní části údolí. Nespornou výhodou Livigna je skutečnost, že se jedná o bezcelní zónu, kde stojí benzín i nafta přibližně o 10,- Kč méně než v ČR a také ceny alkoholu i voňavek jsou velmi příjemné.
V Livignu se v polovině prosince koná tradičně maratón La Sgambeda – první závod série Euroloppet. Trať připravená na tento závod a vyšší nadmořská výška jsou ideálním místem pro přípravu, kterou zde v minulé sezóně před Tour de Ski absolvoval například také Peter Northug. Ten „v rámci přípravy“ La Sgambedu vyhrál.Santa Caterina

Z Prahy 700 km.

Lyžování: obvykle od začátku listopadu do poloviny dubna

Santa Caterina se nachází 50 km za Livignem poblíž Bormia se ve výšce 1 750 m n. m., kde od konce října postupně připravují za využití umělého sněhu 2,5km okruh, který je určen pro první závod italského poháru ve druhé polovině listopadu. Profil technicky zasněžené trati je pestrý a také údolí je malebné.Schnalstal

Z Prahy 730 km.

Lyžování: obvykle od září do konce května

Lyžuje se zde na cca 5km kolečku na ledovci ve 3 050 m n. m. a v případě dobrých sněhových podmínek také na 2km okruhu u dolní stanice lanovky (2 000 m n. m.). Nevýhodou Schnalstalu jsou vysoko položené tratě i ubytování, ale výhodou je docházková vzdálenost z apartmánů k dolní stanici lanovky i tratím v jejím okolí.
Schnalstal není českými lyžaři tak oblíben jako Dachstein, spíš je známý svým hotelem u horní stanice lanovky (3 212 m n. m.), který využívá například Lukáš Bauer nebo veslaři i kanoisté pro krátkodobé pobyty (obvykle 3 až 5 dnů), zaměřené na nastartování krvetvorby (navýšení hodnot červených krvinek).
Švýcarsko

Engadin Svatý Mořic

Z Prahy 630 km.

Lyžování: od konce listopadu, 80 % tratí je v připraveno cca od půlky prosince, do poloviny dubna

Ve Svatém Mořici najdete kolem 200 km tratí, všechny se každé ráno nebo večer protahují a mnohé z nich jsou pro potřeby nočních běžců osazeny umělým osvětlením. Na výběr je jak z klasických, tak z bruslařských tratí, které velmi často vedou paralelně vedle sebe.
V turistických informačních centrech jsou k dostání přehledné mapy celé sítě, stejně jako informace o lyžařských školách a výukových programech v okolí, a dozvíte se, i jaká je kvalita sněhu. Výjimkou nejsou ani servisní místnosti, dokonce převlékárny nebo sprchy na začátku nebo konci trati, v okolí je i dostatek profi servisů a půjčoven.
Svatý Mořic, který trvá na nejvyšší kvalitě, má tratě placené. Není to ale žádný ranec, za jeden den zaplatíte 8, za týden pak 25 švýcarských franků.

Časopis Nordic letos pořádá ve Svatém Mořici běžkařský kemp „The best nordic days“. Podívejte se, jestli to není právě to, co hledáte.

www.nordictest.cz


Německo

Lyžařský tunel v Oberhofu

Z Prahy 400 km.

Lyžování: po celý rok (především na podzim jsou ale dopolední a pozdně odpolední hodiny většinou vyhrazeny pro trénink oddílů a veřejnost má do haly přístup jen brzy odpoledne)

Lyžování v DKB Skisport-Halle, která nabízí nejdelší trať o délce 1 755 m, mě osobně nejvíc asociuje, jako kdyby navezli sníh na podzemní parkoviště pod Teskem v Praze na Smíchově. Naštěstí, na rozdíl od parkoviště pod Teskem, je profil zvlněný a výhled do okolních lesů nabízí několik oken, která svou velikostí jen o málo překonají ta v letadle.
Poblíž haly jsou perfektní okruhy pro kolečkové lyže, takže mezi výhody tréninku v hale určitě řadím možnost jejich využití pro druhou fázi.
Finsko

Lyžařský tunel Vuokatti

Praha–Helsinky (cca 2,5 hodiny), pak 600 km autem nebo vnitrostátní let do Kajaani (35 km od Vuokatti).

Lyžování: po celý rok (stejně jako v Oberhofu jsou některé hodiny rezervovány výhradně pro kluby a národní týmy)

Tunel ve Vuokatti je dlouhý 2,4 km a byl postaven jako první na světě. Výhodou tunelu je skutečnost, že již počátkem října začínají rozhrnovat zásoby sněhu z minulé zimy na biatlonové tratě, které navazují na tunel a díky tomu je možné trénovat na delším okruhu.Kuusamo, Saaresilka, Muonio, Rovaniemi

Praha–Helsinky (cca 2,5 hodiny), pak vnitrostátní let

Lyžování: obvykle od poloviny října do konce května

Všechna střediska nabízejí skvělé severské lyžování, které je charakteristické velkým množstvím perfektně upravených stop se skvělými profily. První sníh garantují od poloviny října, kdy na 2 až 3 km navezou sníh uschovaný v jámách, který doplní technickým sněhem.
S ohledem na polohu všech středisek za polárním kruhem jsou zde na podzim velmi krátké dny, kdy si denní svit užijete jen řádově od devíti do dvou. Někdo tuto skutečnost považuje za nevýhodu, já jsem ale opačného názoru, protože po obědě mohu dlouho spát a na druhou fázi vyrazit třeba až v pět hodin a tu absolvovat na osvětleném okruhu, který je obvykle dlouhý 5 až 10 km.
Ubytování se vždy snažím vybírat v docházkové vzdálenosti od lyžařských stop v některém z pěkných srubů, které jsou všechny vybaveny saunou. Pokud nakoupíte v supermarketu a vaříte si sami, tak náklady na stravování nejsou o mnoho vyšší než v ČR, pokud ovšem vyřadíte alkohol.


Kuusamo


Švédsko

Kiruna

Z Prahy do Stockholmu (cca 2,5 hodiny) odsud nočním vlakem (cca 12 hodin) nebo letadlem (cca 100 minut)

Lyžování: obvykle od poloviny října do května

Do Kiruny na první sníh jezdí léta nejen naše národní družstvo, protože se pak zde nebo poblíž konají první závody světového poháru. V okolí Kiruny se nachází největší důl na železnou rudu ve Švédsku a místní tratě se vinou tundrou s výhledem na obrovský kopec z navážky těchto dolů. Najeto bývá okolo 20 km stop. Perfektně připravená je obvykle 10km trať, která je celá osvětlená. V okolí stadiónu je cca 2,5km okruh připravený za využití sněhových děl a ten garantuje lyžování i v případě nedostatku přírodního sněhu.
Osobně pro mne bylo lyžování v Kiruně zklamáním, protože městečko plné horníků je opravdu nevlídné – žádné bydlení ve srubu, ale nepěkných domcích mezi paneláky a výhledy při lyžování mi připomínaly Ostravu, nikoliv daleký sever. Jedinou výhodou přípravy v Kiruně jsou podle mého názoru světové poháry v jeho blízkosti.
Za prvním sněhem do Švédska jezdí například do Bruksvallarny nebo Idre i řada českých lyžařů. Tratě i ubytování jsou myslím obdobné jako ve Finsku. Výhodou je poloha ve středním Švédsku, kde je na podzim déle vidět než ve Finsku daleko za polárním kruhem, a také možnost dojet sem z Čech autem.
Norsko

Sjusjoen

Nejpohodlnější a značně rychlejší variantou je přímá letecká linka Praha–Oslo (asi 2,5 hod.), kdy si po příletu můžete zapůjčit místní automobil a dojet do Sjusjoenu po silnici nebo pak v Oslu na letišti nasednout do luxusního vlaku a nechat se dovézt do Lillehammeru, odkud jezdí asi 4x za den do Sjusjoenu autobus.

Lyžování: obvykle od poloviny října do května

Uprostřed pohoří Ringsakfkellet leží běžecké středisko Sjusjoen, přes které projíždí trať slavného maratónu Birkenbeinerrenet ze série závodů Worldloppetu. Je zde běžecký stadion se závodními tratěmi a s napojením na lyžařskou magistrálu s téměř 400 km lyžařských stop. Jsou zde sjezdové tratě, ale i osvětlené a zasněžované závodní běžecké tratě, biatlonová střelnice a osvětlená dráha na kolečkové lyže.

Exotika

Island, Grónsko a Špicberky

Přibližně 2 hodiny letu do Kodaně nebo Osla, odsud pak další 2 až 3 hodiny letu.

Lyžování: od začátku října do května

Na všech třech ostrovech najdete přibližně od poloviny října 2 až 5 km pravidelně upravovaných tratí u většiny hlavních osad. Pro milovníky terénů se nabízí mnoho kilometrů po cestách ujetých sněžnými skútry.

Nový Zéland - Snow Farm

Z Prahy přibližně 30 hodin v letadle do Aucklandu optimálně s jedním přestupem v Soulu s Korean Air, pak vnitrostátní let do Quennstown (cca 2 hodiny), odkud již jen 60 km autem.

Lyžování: od začátku července do října

Jediné centrum pro běžkaře na Novém Zélandu využívá k přípravě například Justina Kowalczyk nebo ruský národní tým. O podmínkách pro přípravu na Snow Farm se podrobně zmiňoval Josef Vejnar v rámci svého článku o Merino muster, který se zde každoročně koná koncem srpna (viz NORDIC č. 25).


Nový Zéland


Austrálie - Falls Creek a Mount Beauty

Přibližně 25 hodin v letadle do Melbourne optimálně s přestupem v Singapuru nebo Kuala Lumpuru, pak cca 400 km autem.

Lyžování: od začátku července do října

Středisko Falls Creek je v běžeckém lyžování známé především díky každoročnímu Kangaroo Hoppet, který tradičně v srpnu zahajuje novou sezónu závodů série Worldloppet. Ubytování přímo u tratí je poměrně cenově náročné a tratě jsou po pláních, kde je jen minimum stromů. Velký článek o Kangaroo Hoppet najdete v loňském NORDICu č. 23.
V Mount Beauty je naopak většina stop v lese a profily tratí jsou příjemně zvlněné.

Argentina - Ushuaia

Z Prahy přibližně 20 hodin v letadle: nejlepší je letět například s Aerolinas Argentinas do Buenos Aires z Evropy (14 hodin letu), pak z Buenos Aires čtyři hodiny do Ushuaia.

Lyžování: od začátku července do října

Nejjižněji položené město i lyžařské středisko na světě bylo v minulosti pro svou odlehlost „vyhlášené“ svou věznicí pro nejtěžší zločince z celé Jižní Ameriky. V současné době je v povědomí příznivců výprav na jižní pól známé tím, že odsud odlétají letadla směr Antarktida. Pro běžkaře nejen z Jižní Ameriky se zde již 26 let koná koncem srpna Marcha Bianco, zařazená mezi FIS maratóny a pro letošní rok nově mezi „asociované“ závody Worldloppet (stejně jako novozélandský Merino muster).
Další udržované lyžařské tratě nabízí San Carlos de Bariloche, které se nachází 1 600 km od Buenos Aires.

Chile - Termas de Chilian

Z Prahy přibližně 25 hodin v letadle: nejlepší je letět například s KLM z Prahy přes Amsterdam do Santiga de Chile (14 hodin letu), pak 400 km autem nebo využít krátký vnitrostátní let.

Lyžování: od konce června do října

V Chile se nachází řada špičkových středisek pro sjezdaře, které pro přípravu využívá řada evropských i amerických týmů, ale tratě pro běžkaře jsou jen v několika z nich, například v Termas de Chilian.Za prvním sněhem se za komunismu jezdilo do tehdejší SSSR, například do Murmansku, kde se koná jeden ze závodů Russia loppet, o kterém jsme psali v NORDICu č. 24, dále do dnešního Kazachstánu, Arménie a na Ural.