NORDIC 31 vychází 24. 10. 2014
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v "e-shopu SNOW":http://snow.cz/…79-nordic-31
Prohlédněte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:

Eva Vrabcová-Nývltová - Born to run

Drobná, vysportovaná, usměvavá, …a podle osobního trenéra až příliš hodná černovláska. Eva Vrabcová-Nývltová je na nejlepší cestě převzít štafetu další historicky úspěšné národní lyžařky a navázat na úspěchy takových běžeckých es, jakými ve více či méně vzdálené historii byly Šikolová, Jeriová či Neumannová.

Štafeta ze ZOH v Sarajevu 1984 po třiceti letech

Tak si to všechno připomeňme:„Dagmar Švubová rozbíhá štafetu velmi dobře a předává čtvrtá v kontaktu se třetí Finkou. Druhý úsek běží Blanka Paulů a předává štafetu již na třetí pozici. Gabriela Svobodová se dokáže držet papírově silnějších soupeřek a kontakt udržuje. Na závěrečný úsek vybíhá Květa Jeriová těsně čtvrtá za Finkou Hämäläinenovou. Nedostižné jsou vpředu Norky, zato Ruska Smetaninová na druhém místě je na dohled a tak ji Jeriová a Hämäläinenová brzy dojedou a část úseku běží tyto tři závodnice společně. Smetaninová pak ze skupiny odpadává a československé běžkyně v tuto chvíli mají jistou olympijskou medaili ze štafetového běhu, první v historii československého sportu. Květa Jeriová nakonec v cílové rovince poráží i Hämäläinenovou a může tak v cíli slavit stříbrnou medaili, spolu s ní i Dagmar Švubová, Blanka Paulů a Gabriela Svobodová“.

Biatlonisté přepsali historii. Pětkrát!

Stačily jim dva týdny klání Her v Soči 2014 a čeští biatlonisté razantně přepsali historii tohoto odvětví v České republice. Pod olympijskými kruhy vybojovala parta kolem trenérů Ondřeje Rybáře a Jindřicha Šikoly neuvěřitelných pět cenných kovů! Předtím, za 54 let olympijského biatlonu, totiž nezískali naši sportovci ani jedinou!

Silvini Skiroll Classics 2014

Popularita běžeckého lyžování nabírá každý rok na intenzitě a s tím je spojená i aktivita lyžařů v přidružených odvětvích. Již dlouhá léta se jako příprava na zimu používají kolečkové lyže. Díky modernějším materiálům a větší mase lyžařů se tato libůstka zlevnila a rozšířila i mezi širší veřejnost. Došlo tak k přehodnocení některých tréninkových metod a nejeden lyžař tráví na kolečkových lyžích celé léto.

„Ugra ski marathon“

Ugra ski marathon je jedním z devatenácti dálkových běhů, zařazených do seriálu Russia loppet. Letos se konal 12. dubna 2014 tradičně na okraji sibiřského města Khanty Mansiysk (Chanty-Mansijsk), vzdáleného vzdušnou čarou přibližně 2 000 km severovýchodně od Moskvy (po silnici cca 4 000 km).

Běžecký ráj v Canmore

Jako lyžařce se mi podařilo navštívit už celou řadu míst, ale za velkou louži jsem se podívala poprvé. Prostřednictvím následujících řádků vás pozvu na výlet do kanadského Canmore a jeho blízkého okolí.

Livigno - vysokohorská oáza s nebezpečnými celníky

Livigno leží v náhorní kotlině na pomezí Švýcarska a Itálie a je obklopené ze všech stran vysokými horami. V zimě je tak přístupné jen ostrými serpentinami z italského Bormia nebo jednosměrným, v noci ale uzavřeným, tunelem ze Švýcarska. Díky strategické poloze na hranicích evropských mocností je Livigno od roku 1805 bezcelní zónou. Díky levným nákupům benzínu, kosmetiky a alkoholu je i atraktivním nákupním střediskem. Vyhledávané je především pro kvalitní lyžařské terény pro sjezdaře, ale i běžce. Svou nadmořskou výškou 1 815 m n. m. dává i jistotu dostatku přírodního sněhu.

Vysočinou,Vyso­činou… na úzkých prkýnkách…

„… na ranní vítr teď čekám, ať vypráví mně, jak se toulal nad ní. Snad vinen je pohár, co leží tu, že vítr v ranním přeletu mně voní, hmm, voní… Vysočinou, Vysočinou… O tom že na horách se mlha k útokům dolů řadí, jak potok loukou pádí, si nechám zdát… O rose smutnící, o toulce vonící, Vysočinou, Vysočinou… Oči zapíjí setkání s Vysočinou, s Vysočinou… Proč vám to pane povídám, když vítr líp to řekne sám, co je za kolejí, která v trávě končí. Jen počkejte se mnou chvíli tu, na vítr v ranním přeletu, jak voní, hmm, voní, Vysočinou, Vysočinou, Vysočinou, mojí Vysočinou.“ Tak si o Vysočině prozpěvuje Josef Zoch a mně mnohdy, při projížďce touto krásnou krajinou, jeho slova vytanou na mysli.

Lyže před sezónou 2014-15

S blížící se zimou snad každý lyžař pokukuje v obchodech po nových kolekcích běžeckých lyží. Žádná firma nechce zůstat pozadu, a tak skoro každý přichází s novou sezónou s nějakou inovací či přinejmenším designovou modernizací svých produktových řad. Nemůžeme čekat, že každý rok vybuchne nějaká bomba – konstrukční změny se u tak sofistikovaných a zralých produktů, jako jsou běžecké lyže dneška, aplikují uváženě a jen jejich testování zabere minimálně sezónu. Navíc loňská bídná zima se na budgetech vývojových pracovišť moc pozitivně neodrazila.


Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 31


Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE