Muži:

„Pro nás bude samozřejmě stěžejní Falun. U Lukáše očekávám umístění do šestky, možná ale vyhlásil ještě vyšší cíle. Do šestého místa by kluci měli být i v týmovém sprintu, protože myslím, že jak Martin, tak Aleš na to mají. Na štafetu máme trojici Bauer, Jakš, Razým a po doplnění některým z mladíků by také mohla bojovat o šestku. U Aleše a Martina bych si na světovém šampionátu přál zlepšení individuálních výsledků a pro Petra Knopa a Jakuba Kordače bude hlavním cílem mistrovství světa třiadvacítek. A všichni včetně Jakuba Gräfa budou mít možnost bojovat o účast ve velké štafetě,“ shrnul hlavní cíle nadcházející sezóny trenér mužů Miroslav Petrásek.

Ženy:

„Eva bude mít po té loňské sezóně laťku strašně vysoko, ale bude se samozřejmě snažit navázat. U Sandry i Karolíny vidím posun a věřím, že budou letos ve Světovém poháru bodovat. To stejné platí pro Petru Novákovou, která ještě stále spadá do té mladší kategorie, takže bych rád viděl výsledek na mistrovství světa do třiadvaceti let,“ odkryl plány ženského týmu trenér Lukáš Krejčí.


Letní přípravu si reprezentace zpestřila hned pěti společnými soustředěními. Jarní kempy byly zaměřeny na objemový trénink v nižší intenzitě, tradičně nejnáročnějším pak bylo vysokohorské soustředění v italském Livignu. „Celkově jsem s tou přípravou kluků spokojen a doufám, že to bude v sezóně znát,“ hodnotil uplynulé léto kouč Petrásek.

Pouhých pár dnů po návratu z Livigna čekala české běžce prověrka v podobě výkonnostních testů v německém Oberhofu. Na programu byly tři závody ve třech dnech, nechyběl běh, kolečkové lyže ani první ostrý start na sněhu v oberhofském tunelu. Ihned po návratu z Německa následovalo funkční vyšetření a poté se kompletní reprezentace představila v Liberci v rámci exhibičního sprintu dvojic SKI Street a následného mistrovství České republiky na kolečkových lyžích ve Vesci a na Ještědu. V mimořádné formě se jak v Německu, tak na domácím šampionátu ukázal Martin Jakš. Vidět byli i Lukáš Bauer, Eva Vrabcová Nývltová a Petra Nováková.

Letní část přípravy zakončili běžci na lyžích dalším společným vysokohroským soustředěním na Dachsteinu, jehož hlavním cílem bylo nalyžovat co nejvíc kilometrů ve vysoké nadmořské výšce. S dospělou reprezentací se na ledovci potkala i ostatní národní družstva, mladí lyžaři se tak v jedné stopě sešli se svými vzory Lukášem Bauerem či Evou Vrabcovou Nývltovou. Lyžařský trénink v Rakousku doplňovaly kolečkové lyže, či imitační cvičení v nedalekém Ramsau. Tradiční focení reprezentačních družstev a natáčení s Českou televizí letos znepříjemnilo počasí. Celou oblast zavalil nečekaně bohatý přival sněhu, český tým byl kvůli němu dokonce na čas uvězněn v hotelu. „Na ledovec nás kvůli špatnému počasí nepustili, tak jsme se na lyže vydali dolů do Ramsau, jenže kousek od hotelu zablokoval silnici mikrobus ruského týmu handicapovaných. Pluhy nemohly nahoru a my zase nemohli dolů,“ líčil Aleš Razým. Jinak si ale česká výprava stěžovat nemohla. „Naštěstí máme nové Transportery od Volkswagenu. Jsou to čtyřkolky, takže nenechaly naše družstva na holičkách a pokud zrovna nepřekáželo auto Rusů, dostali se naši lyžaři i v té sněhové nadílce, kam potřebovali,“ děkuje úsekovým partnerům Lukáš Sacher.

Výkonná auta běžci využijí i v následujících týdnech, kdy je čeká tradiční pobyt na severu Evropy. Už čtvrtého listopadu se reprezentace vydá na poslední předzávodní přípravu do švédského Gällivare. Právě ve středisku známém díky Světovým pohárům otestují čeští lyžaři o předposledním listopadovém víkendu svou formu na závodech FIS. O týden později se ve finské Ruce rozjede první podnik letošního Světového poháru.