Nebudeme se zde nyní zabývat zásadami správného oblékání, ale zaměříme se na doplňování tekutin a energie při/po tréninku nebo závodu. Vhodná výživa totiž pomáhá správně regulovat teplotu těla a poskytuje vašim svalům dostatek paliva pro jejich ideální funkci. V teplém počasí probíhá termoregulace jednoduše pomocí pocení, v zimě však vaše tělo pracuje trochu odlišně a potřebuje vyplodit více tepla, abyste se necítili podchlazení.

Zatímco v chladném počasí tělesná teplota normálně poklesne, metabolismus se naopak rozběhne na plné obrátky a vy tak spalujete více kalorií. Dýchání studeného a suchého vzduchu nutí vaše tělo vzduch při každém nádechu zahřívat a zvlhčovat, čímž dochází k podstatné ztrátě vody. Zimní sportovci by proto měli konzumovat více tekutin, aby nahradili úbytek vody respirací. A zde začíná problém!

Přidáte-li totiž k tomu i fakt, že zima potlačuje potřebu pít, dostanete se k tomu, proč největší úskalí sportování v zimě představuje dostatečná hydratace, na kterou valná většina lidí doslova (a bohužel!) zapomíná. Dehydratace totiž ztělesňuje nejčastější důvod snížené výkonnosti! Aniž si to uvědomujeme a naše tělo nám vysílá signály.

Při požívání tekutin je dobré mít na mysli, že nejvhodnější jsou studenější a vlažné nápoje. Ideální volbou bude voda, čaj nebo iontový nápoj. Na kafe zapomeňte. Oproti tomu jídlo je nejlepší teplé, což samozřejmě nepatří mezi praktické varianty. Dobrou službu vám tak poskytnou i klasické zdroje karbohydrátů jako energetické či čokoládové tyčinky nebo banány.