Worldloppet

Mezinárodní federace lyžařských maratónů Worldloppet byla založena v roce 1978 ve švédské Uppsale. Jejím cílem je podporovat organizaci lyžařských maratónů po celém světě. V současné době Worldloppet sdružuje celkem 20 závodů, z toho 16 závodů má statut řádného člena a další 4 závody jsou přidružené. Přiřazování členství je dáno určitými pravidly:

  • z každého státu může být zařazen do seriálu pouze jeden závod
  • v každém roce musí být zařazen závod v Evropě, Americe, Asii a Austrálii
  • v celém seriálu by měly být přibližně stejným poměrem závody klasickou technikou i bruslením
  • každý závod má mít v nabídce kromě maratónu s délkou více jak 42 km i závod na krátkou trať 20 – 30 km.


Nezbytná příprava lyží těsně před startem


Seriál závodů Worldloppet 2014 – 2015

Světadíl: Řádný člen: Přidružený člen:
Evropa Jizerská Padesátka (CZE), Dolomitenlauf (AUT), Marcialonga (ITA), König Ludwig Lauf (GER), Tartu Maraton (EST), La Transjurassienne (FRA), Finlandia-hiihto (FIN), Vasaloppet (SWE), Engadin Skimarathon (SUI), Birkebeinerrennet (NOR), Bieg Piastow (POL), Demino Ski Marathon (RUS) Fossavatn Ski Marathon (ISL)
Amerika American Birkebeiner (USA), Gatineau Loppet (CAN) Ushuaia Loppet (ARG)
Asie Sapporo International Ski Marathon (JPN) Vasaloppet China (CHI)
Austrálie Kangaroo Hoppet (AUS) Merino Muster Race (NZE)

Všechny závody, zařazené do seriálu Worldloppet mají zpravidla za sebou historii s důvodem jejich vzniku, tradici a každý rok stejný termín konání. Termínová listina tak doznává každoročně jen kosmetických změn. Cílem seriálu je především snaha o účast co největšího množství lyžařů, ročně se tak zúčastní přibližně 80 000 závodníků, což je jedna z největších propagací běhu na lyžích. Každý účastník, který je držitelem Worldloppet pasu a zúčastní se aspoň deseti závodů, z toho jednou na jiném kontinentu, má nárok získat titul Worldloppet Master.
Celý seriál má organizačně na starosti výkonný výbor Worldloppetu, který se skládá z jednoho zástupce ze Skandinávie, střední Evropy, východní Evropy a zástupce zámoří (Asie, Severní Amerika a Austrálie). Generálním tajemníkem Worldloppet je již od roku 2002 pan Angelo Corradini.


Čas startu se neúprosně blížíFIS Marathon Cup

Worldloppet nepatří jen hobíkům, ale i vrcholovým lyžařům, pro které je od sezóny 1999 – 2000 každoročně vypsán seriál závodů FIS Marathon Cup. Cílem tohoto seriálu je zatraktivnit vybrané lyžařské maratóny účastí elitních závodníků. Možnost registrace je pro všechny muže i ženy s aktivním FIS kódem, což jim pak umožňuje si vybojovat zařazení do elitní vlny. Závody seriálu musí mít délku minimálně 42 km, pokud možno by měly být rovnoměrně rozděleny na závody klasickou technikou nebo bruslením. Konečný program tohoto seriálu musí být schválen také subkomisí Mezinárodní lyžařské federace FIS, aby tyto závody nekolidovaly s termínovou listinou FIS.


Na dlouhé trati je třeba se občerstvit


Seriál závodů FIS Marathon Cup 2014/2015

Datum Název závodu Stát Oblast Vzdálenost Technika
12.12.2014 La Sgambeda Itálie Livigno 42 km volně
18.1.2015 Dolomitenlauf Rakousko Lienz 60 km volně
25.1.2015 Marcialonga Itálie Val di Fiemme 70 km klasicky
7.2.2015 La Transjurassienne Francie Morez 56 km klasicky
15.2.2015 Tartu Maraton Estonsko Otapee 63 km klasicky
21.2.2015 American Birkebeiner USA Wisconsin 50 km volně
28.2.2015 Bieg Piastow Polsko Jakuszyce 50 km klasicky
8.3.2015 Engadin Skimarathon Švýcarsko St. Moritz 42 km volně
11.4.2015 Ugra Ski marathon Rusko Chanti Mantinsk 50 km volně


Na startu každého závodu mají výhodu závodníci, zařazení do červené skupiny – Elity. Tam může být zařazen každý závodník, který absolvoval v předchozím a současném ročníku FIS Marathon Cupu aspoň 4 závody s umístěním do desátého místa. Pořadník Elity je průběžně aktualizován. Dále mají právo na umístění do Elity všichni vítězové závodu FIS Marathon Cupu v průběhu posledních třech sezón a všichni vítězové v průběhu aktuální sezóny. Všichni členové Elity mají od pořadatele hrazeno startovné a ubytování s plnou penzí po dobu třech dnů v době konání závodu. Podmínkou je potvrzení jejich registrace minimálně 14 dnů předem.


Úkol splněn - medaile jsou na krkuBody do umístění v celkovém FIS Marathon Cupu jsou udělovány z každého závodu prvním třiceti závodníkům. Nejvíce obdrží vítěz – 100, druhý 80, 60…až za třicáté místo je 1 bod. V každém závodě bude mezi nejlepších šest závodníků rozdělena finanční odměna 21 000 EUR a na závěr celého seriálu FIS Maraton Cupu budou připraveny ceny v celkové hodnotě 31 300 EUR pro prvních 6 mužů a 6 žen. Vedoucí závodník seriálu v následujícím závodě vždy startuje v barevně odlišném trikotu. Při závodech FIS Maraton Cupu se závodí podle platných pravidel FIS.


Výhledy z tratě závodu