Mezinárodní závody začaly být postupně sdružovány do seriálů, jako je Swix Ski Classics, FIS Marathon Cup a Euroloppet, v Čechách se nejprve vyhlašovala tzv. Liga dálkových běhů a nyní u nás paralelně běží seriály SkiTour a Stopa pro život. Stopa pro život je logickou návazností na cyklistický seriál Kolo pro život. Seriál byl hodnocen poprvé asi před čtyřmi lety, původně zahrnoval 3 závody: Šumavský maratón, Karlův běh a Krkonošskou 70, která právě v této době doznala změny v programu závodu zařazením i kratších tratí 25 a 50 km pro jednotlivce. Letos se Stopa pro život rozrostla o Jilemnickou 50, která opustila SkiTour. foto č. 1 - Přípravy před startem Šumavského maratónu

Vznik SkiTour

Původní Liga dálkových běhů se skládala z tradičních lyžařských maratónů v ČR: Jizerská 50, Jilemnická 50, Orlický maratón, Šumavský maratón, Karlův běh, ale i mistrovství ČR na 30 resp. 50 km. Roku 2008 vznikla SkiTour, která organizuje seriál závodů dodnes a stále se vyvíjí. V prvních ročnících SkiTour bylo konečné hodnocení seriálu počítáno ze 4 závodů, zatímco v nadcházející sezoně budou soutěžící sbírat body v šesti závodech. Stejně jako tomu mělo být v sezoně minulé, avšak díky nepřízni počasí se seriál vůbec neuskutečnil. Stalo se tak poprvé, že by se neuskutečnil ani jeden závod.


Závodníci lyžařského maratónu po startu vždy vytvoří dlouhého hada

Trochu statistiky

V prvním ročníku SkiTour startovalo 5 880 závodníků a toto číslo stále stoupá. Rekordního počtu bylo dosaženo r. 2013, kdy se na start závodů tohoto seriálu postavilo neuvěřitelných 9 068 závodníků. V loňském roce bylo k závodům přihlášeno 8 584 závodění chtivých lyžařů, nezúčastnil se ale nikdo.

Počet účastníků v jednotlivých ročnících SkiTour:

Rok: Počet účastníků:
2008 5 880
2009 7 053
2010 7 403
2011 7 049
2012 8 429
2013 9 068
2014 8 584 (počet přihlášených)

Nový závod SkiTour – ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon

SkiTour, která má podtitulek: „Poznej Česko na běžkách“, vstupuje do nové sezóny v novém kabátku. Některé závody byly vyřazeny (Jilemnická 50 se stala součástí seriálu Stopa pro život), jiné přidány. Začínat se nebude tradiční Jizerskou 50, ale nočním podnikem Bedřichovským Night Light Marathonem. Ten není unikátní jen tím, že se pojede za tmy a na trati budou závodníky doprovázet hořící ohně, ale jako jediný závod z celé SkiTour se pojede ještě v roce 2014 a volnou technikou. Na závodníky bude čekat trať dlouhá 35 km nebo o polovinu kratší. Start a cíl bude na Bedřichovském lyžařském stadionu a většina tratě vede po trase Jizerské magistrály.


Při lyžařském maratónu se bojuje o každý metr

Mini SkiTour

Součástí SkiTour je mimo jiné i seriál dětských závodů MINI SkiTour. Na Jizerské 50 je dětský závod již velmi populární a pořadatelé věří, že tomu tak bude i na dalších závodech. Závody pro děti tak budou při každém závodě a jejich délka se bude pohybovat od 300 m do 3 km. Všechny děti budou hodnoceny podle předem daného bodového klíče a ty nejlepší budou oceněny cenami od partnerů SkiTour. Nejpilnější děti, které se zúčastní nejvíce závodů, dostanou ocenění SkiTour Master, stejně jako je tomu u závodů dospělých. foto č. 4 - Na trati se často projevuje spolupráce závodníků z jednoho týmu

Týmová soutěž

Běžecké lyžování už není jen o individuálních výkonech, ale také o týmové spolupráci. Již od roku 2014 je součástí SkiTour i Týmová soutěž. Ta je určena nejen profesionálním a amatérským týmům, které pravidelně objíždí jednotlivé závody, ale pro úplně všechny závodníky, kteří si vytvoří vlastní tým. Nejlepší týmy i jednotlivci si na konci sezony rozdělí finanční hotovost ve výši 100 tisíc Kč! Z každého závodu SkiTour se do soutěže týmů započítávají výsledky dvou nejlepších mužů a jedné nejlepší ženy z týmu. Do konečného pořadí Týmové soutěže se každému týmu počítají čtyři nejlepší výsledky z šesti závodů SkiTour.


Konečně cíl a uvolnění

A moje vlastní zkušenosti s českými laufy?

Jsou zajímavé a rozmanité. Začnu Jizerskou padesátkou. V roce 2010 jsem poprvé v životě měla jet 50 km dlouhý závod – Jizerskou 50. Výkonnostně jsem na tom nebyla zle, ale mě vlastní nízké sebevědomí hrálo své. Pár dní před očekávaným startem jsem se trenérovi na tréninku skoro rozbrečela, že to nemohu ujet. Dostala jsem tedy nadáno, že on Jizerskou 50 jel, když měl asi 150 km na lyžích, já v té době měla již k tisíci. Sice mě tento fakt nijak neuspokojil, ale co mi zbývalo? Prostě jsem na Bedřichov odjela, v den D jsem byla „připravená“ postavit se na start a snažit se alespoň trochu uspět.

Ovšem lehký život by mě asi nebavil: v noci lilo jako z konve a v 6 ráno začalo sněžit. Asi si dovedete představit, co nastalo. Sníh v kvalitě „mejdla“, na které nedá namazat. Zvolit mikra? Na 50 km? Snažila jsem se to neřešit, Jardovi jsem v mazání vždy věřila a věřím i nadále. Vím totiž, že když maže on, mohu jít rovnou na start, aniž bych mázu testovala. Tentokrát mi přinesl lyže rovnou na start se slovy: „Tady na stadionu to bude smekat, ale od Nové louky to půjde dobře.“ Vzal mi bundu a nechal mě osudu. Při poslouchání kratičkého rozhovoru komentátora z ČT se Standou Řezáčem, který prohlašuje, že jede na skatových lyžích, tudíž jen soupaží, v duchu konstatuji: „Je normální?“

START! Všichni znáte to maso, stopa žádná, až na Novou louku se ani nesnažím o odraz nohou. „Super, jsem tady, teď spočnu stříďákem“, říkám si. Ale kdeže. „Soudruzi z NDR udělali kdesi chybu“ a zapomněli, že v době mezi vytestováním mázy a startem se oteplí, byť jen o půl stupínku a stopou se prožene spousta lidí. Výsledkem tedy bylo, že naše neskutečně rychlá máza mi odraz dovolovala jen nad vrstevnicí 1 000 m n. m., a takových pasáží na J50 zase tolik není. Takže jsem nakonec odsoupažila na klasických lyžích asi 40 km z padesáti, a to už takový rozdíl od Standy, co jel na skatových, nebyl. A hlavně, Standa na to byl připraven! Do cíle jsem dojela jako 7. žena a první z Češek a tak jsem hned musela utíkat na dopingovou kontrolu. Ale co bylo nejhorší? Že jsem měla nalyžováno asi 500 km bez holí, poněvadž jsem si v létě zlomila obě zápěstí a v září, po té, co mi do nich voperovali šroubky, mi nasadili na obě ručičky na sedm neděl gips (naštěstí jen po lokty, takže jsem mohla i řídit auto). Nakonec jsem celý seriál SkiTour vyhrála.

Při Jizerské 50 následující rok lyže sice stoupali, ale zase nejely. Nebylo mi moc příjemně, když mě někteří pánové předjížděli ve vajíčku a já musela soupažit jako o život i z kopce. V roce 2012 jsem si start na J50 musela tvrdě vydiskutovat, protože jsem byla členkou RD-B. Nakonec jsem startovat mohla, ale díky přívalu sněhu (na který si jistě všichni pamatujete) a svému tehdejšímu výkonnostnímu stavu jsem závod nedokončila. O rok později mě o start připravily antibiotika, neboť jsem bojovala s boreliózou a byla jsem tedy jen součástí servisního týmu. A loni byla pro nedostatek sněhu J50 zrušená…


Lyžařské maratóny se podepíší na únavě všech závodníků v cíli


Že bych příští rok konečně prolomila smůlu? Necháme se překvapit, držte mi palec!


Přehled závodů seriálu SkiTour 2014 - 2015:

Název závodu: Délka závodu: Termín závodu: Místo:
ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon 35 km a 17,5 km volně 30. 12. 2014 Bedřichov – Jizerské hory
Jizerská 50 30 km volně, 50 nebo 25 km klasicky 9. až 11. 1. 2015 Bedřichov – Jizerské hory
Kašperská 30 30 km kasicky / 30 km volně 24. a 25. 1. 2015 Modrava – Šumava
Orlický maratón 20 km volně / 50 nebo 20 km klasicky 30. 1 - až 1. 2. 2015 Deštné v Orlických horách
Karlovská 50 25 a 50 km klasicky 21. 2. 2015 Velké Karlovice - Beskydy
Jelyman 20 km volně / 20 nebo 50 km klasicky 28. 2. – 1. 3. 2015 Velké Vrbno – Jeseníky