Druhá polovina Tour de Ski 2010, díky nadcházející Olympiádě trochu postrádající rovnou páteř, kterou si akce budovala v přecházejících ročnících, dala jasně vyniknout lyžařským schopnostem borců, kteří šli do soutěže s cílem dokončit se štítem. Drsné distanční závody v závěru desetidenního klání rozředily startovní pole a jasně ukázaly, kdo je hoden na konci celé TdS figurovat v celkové výsledkové listině.
V mužské kategorii se zasloužilými lyžařskými gladiátory pro tento rok stalo pouhých devětatřicet jmen z původních sedmaosmdesáti startujících, ženy předvedly ještě silnější charakter než muži a závod dokončilo dvaačtyřicet chrabrých z původních sedmdesáti čtyř.

Obavy organizátorů, že Tour vynechá velké množství favoritů, připravujících se na Vancouver 2010, se nenaplnily. Startu na etapáku se vyhnulo jen pár jmen, jako například klasici Nor Hjelmeset a Estonec Verpalu, ruský sprinter Ročev nebo Američan Freeman, upřednostňující tradičně domácí šampionát.
V ženách jsme postrádali pouze Norku Bjoergenovou, pozvolna a patrně velmi promyšleně se vracející po pár letech zpět do ženské špičky, Švédku Kallovou i navrátivší se matku-lyžařku Smigunovou-Vahiovou, také jistě díky tréninkovému deficitu pečlivě zvažující každý start před olympijským vrcholem sezóny.
Čtvrtý ročník jasně prokázal, že Tour se dostává na úroveň dalších světových lyžařských akcí typů mistrovství světa či olympiád. Průběžné i celkové price money i dvojitá bodová dávka pro top třicet v záverečném ranku je ovšem také významnou pobídkou k účasti.

Co je pro nás fantastické, je radost nad postupným zvedáním hlav některých našich borců, až na vyjímky bojujících v úvodních svěťácích letošní sezóny stěží o první třicítku či s recidivujícími nemocemi. Lukáš Bauer prokázal, že jeho trénovanost ho staví ve srovnání se zbytkem světa včetně norské produkce o třídu nad všechny ostatní. Pokud je zdravotně v pořádku, pak je schopen každý den výkonnostně růst tam, kde ostatní již nejsou schopni ani dostatečně regenerovat. Svým pojetím závodění si Lukáš zasloužil i málo vídaný veřejný respekt sebevědomých Norů včetně hlavního trenéra Djupvika i běžně soupeře přehlížejícího Northuga.
Nestálými výkony zmítaný Koukal si určitě i přes původně vyšší ambice zaslouženě vydřel body jak za celkové 28. misto tak i sprinterské body z Prahy.
V závěru se pochlapil i Jirka Magál, kterému doufejme nastávají lepší časy a pár umístění do třicítky v průbehu TdS mu v olympijské sezóně zvedne ztracené sebevědomí.
Ostatní muži se zatím, bohužel, hledají, což není příliš optimistické pro štafetové naděje na ZOH 2010. Šperl je daleko za svými předchozími výkony, mladý Jakš evidentně bez, díky vleklým nemocem, chybějícího objemu, jezdí jen z podstaty. Sprinteři Kožíšek a Razým pokračují ve svých kolísavých výkonech, ale strahovský sprint ukázal, že světovým rychlíkům mohou při dobré konstelaci vyrovnaně sekundovat.

Zvláštní odstavec si zaslouží naše ženy. Zatímco Kamila Rajdlová zatím hledá svou loňskou formu a úspěchem je pro ni každý bod, u dvou dalších závodnic, které TdS dokončily, Nývltové a Janečkové se blýská na lepší časy. O výsledcích v předposlením, devátém závodě, kterým byla stíhačka na klasické desítce, se nedá říci, že mohou být náhodné. Kdo na to nemá, již v této době nezávodí, nebo se trápí na konci startovního pole. Eva a Iva, obě východočeské odchovankyně, však „uvisely“ i zkušenou Kamilu a spolu s ní se především mladá Nývltová s přehledem pohybovala v balíku ostřílených světových harcovnic stíhajících špičkově jedoucí Majdičovou a Kowalczykovou. Výsledné redukované 8. místo Nývltové, a dále 11. místo Rajdlové a 12. místo Janečkové jsou z říše snů, stejně jako tři Češky do třicátého místa v celkové kvalifikaci.
Bohužel nebo bohudík (?) se projevila lety omílaná pravda, že změna tréninkové přípravy, trenéra či nárůst tréninkové obtížnosti nese své první ovoce ne dříve, než v následující závodní sezóně. Teď již bývalý ženský kouč Šlofar tak může cítít alespoň zadostiučinění, že jeho loňská krátká reprezentační anabáze nebyla zbytečná.

Pokud nevládnete kabelem a Eurosportem a internet vám není cizí, doporučujeme hledat přímé přenosy ze světových pohárů na portálu norské televize NRK.
Již tuto sobotu zkuste: http://www.myp2p.eu/broadcast.php?…