V Pokljuce vyhrála Soukalová sprint už podruhé v kariéře. Poprvé to dokázala předloni a tehdy to bylo její premiérové vítězství v SP. Dosud naposledy zvítězila letos v lednu v Ruhpoldingu.

Po slabším úvodu sezony zajela Soukalová ideální závod. Vleže neminula a usadila se na pátém místě. Po první střelbě vedla Vítková, která však udělala dvě chyby vestoje a vypadla ze špičky.

Soukalová v druhé polovině udržela tempo a především zvládla čistě stojku. Rány raději trochu podržela, ale střílela přesně, čímž položila základ vítězství. Na trati v posledním okruhu neztratila a v cíli mávala radostně do kamer.

"Po druhé střelbě jsem věřila, že bych mohla být do patnáctky, ale rozhodně ne, že bych vyhrála. To ani náhodou," uvedla Soukalová na internetových stránkách Mezinárodní biatlonové unie.

Pokljuku má ráda, neboť tam vyhrála už podruhé a dost často tam trénuje. "Je to moje oblíbené místo, trávíme tady hodně často v zimě i v létě. Skoro jako můj druhý domov. Ta nadmořská výška mi zjevně sedí. Že jsem tady vyhrála podruhé, to je pecka," radovala se.

Bronz se štafetou žen v Hochfilzenu z minulého týdne jí prý pomohl k tomu, aby se psychicky srovnala. "Tam jsem začala věřit, že bych se mohla zase vrátit do dobré formy. Tam jsem se přestala bát, že budu špatně střílet, že nepoběžím dost rychle. Začala jsem si závody užívat a je to čím dál lepší a lepší," prohlásila.

Kouč biatlonistek Zdeněk Vítek byl nadšený. "Gabi už konečně předvedla, na co má. Škoda Verči, najednou se toho asi trochu lekla, ale můžeme být spokojeni," řekl v České televizi. "Myslím, že se Gábina uklidní. Trefila dvě nuly a z prvního místa musíme mít radost," uvedl. "Už v předchozích závodech naznačovala, že postupně ztrácí nervozitu a opět se koncentruje. Podle mě je dnešním výsledkem zpátky mezi elitou," dodal Vítek.

Jeho slova o nezvládnuté psychice Vítková potvrdila. "Najednou jsem si uvědomila, o co jedu a lekla jsem se toho. Chtěla jsem si střelbu pohlídat, což bylo špatně," uvedla na svazovém webu. "Moc mě to mrzí, ale budu dále bojovat o to, abych se udržela v elitní desítce klasifikace Světového poháru. Běžecky na to mám a tu střelbu musím prostě příště zvládnout lépe," prohlásila.

Šéftrenér Ondřej Rybář letos poprvé na závodech SP nebyl. "Možná jsem svou nepřítomností Gábině pomohl," žertoval. "Z mého pohledu jí pomohly bezchybné stojky při stíhacím v závodě v Hochfilzenu. Tam si dokázala, že střílet umí a zklidnila se. Fyzicky je na tom dobře, natrénováno má," doplnil Soukalové osobní kouč Rybář.

Soukalová bude mít šanci navázat na sprinterskou výhru v sobotním stíhacím závodu, do kterého vyrazí s náskokem 18,4 sekundy před Italkou Dorotheou Wiererovou. Třetí Valentina Semerenková z Ukrajiny na Soukalovou ztrácí 24,7 sekundy.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Soukalová (ČR) 20:17,3 (0 trest. okruhů),
2. Wiererová (It.) -18,4 (1),
3. Valj Semerenková (Ukr.) -24,7 (0),
4. Crawfordová (Kan.) -36,8 (1),
5. Podčufarovová (Rus.) -38,8 (0),
6. Domračevová (Běl.) -38,9 (2),
7. Nowakowská-Ziemniaková (Pol.) -42,0 (1),
8. Gontierová (It.) -42,5 (1),
9. Dahlmeierová (Něm.) -42,8 (1),
10. Oberhoferová (It.) -43,9 (1),
...15. Vítková -54,6 (2),
33. Puskarčíková -1:25,9 (1),
49. Landová -1:56,7 (2),
52. Tomešová (všechny ČR) -2:06,0 (1).

Průběžné pořadí SP (po 6 z 25 závodů):

1. Mäkäräinenová (Fin.) 308,
2. Domračevová 243,
3. Valj Semerenková 240,
4. Podčufarovová 210,
5. Eckhoffová (Nor.) 200,
6. Oberhoferová 200,
...10. Vítková 183,
15. Soukalová 125,
27. Landová 62,
30. Puskarčíková 56.