Do poloviny trati, která kvůli oteplení nevedla přes Olivetskou horu a Jizerku, jela vpředu početná skupina i s Řezáčem. Asi 18 kilometrů před cílem se odpojila norská trojice Pedersen, Petter Eliassen a Trod Asle Gjerdalen, který později odpadl.

Pedersen s Eliassenem si postupně vypracovali téměř minutový náskok. Ve sjezdu na stadion v Bedřichově využil Pedersen rychlejších lyží, soupeři ujel a už několik metrů před cílem slavil první vítězství v sérii Swix Ski Classics. „Ráno jsem byl unavený a nevěděl jsem, co se mnou závod udělá. Začátek byl tvrdý, ale pak jsem se rozjel a cítil jsem se výborně,“ řekl Pedersen České televizi.

Řezáč se držel v přední skupině, ale v závěru měl ve sjezdu horší lyže a nemohl bojovat o třetí místo. „Nakonec to je dobré, mohlo to být horší. Škoda, protože mi tři čtvrtiny tratě šly lyže dobře, ale před cílem byla měkká vlhká sůl a dolů mi to nejelo. Dělal jsem, co jsem mohl, ale na víc dneska nebylo,“ uvedl trojnásobný vítěz Jizerské padesátky.

Do závodu nenastoupil jeden z favoritů Johan Kjölstad z Norska. Loňský vítěz série Ski Classics ráno před startem upadl a potloukl se. Na startu nebyl kvůli nemoci Lukáš Bauer a málem ani Řezáč, který se rozhodl kvůli nachlazení až ráno před startem. „Když jsem viděl, že to bylo zmrzlé a počasí docela dobré, rozhodl jsem se, že to zkusím. Docela to šlo, forma nebyla tak špatná, ale průdušky nic moc. Asi budu mít kašel,“ uvedl.

V závodu žen krátce po startu ujely Smutná s Japonkou Masako Išidaovou, které se pravidelně střídaly a neměly konkurenci. Smutná měla lepší soupaž a nakonec japonskou soupeřku porazila o 47 vteřin. „Je to skvělé vyhrát poprvé v kariéře a ještě doma. Tady jsem vyrůstala, neuvěřitelné,“ řekla Smutná, která ve Světovém poháru na stupně vítězů nikdy nedosáhla.

Od začátku chtěla šetřit síly, přesto se třemi soupeřkami ujela. „Byla jsem překvapená a pak to šlo samo, i když stopa byla fakt hrozná,“ prohlásila jednatřicetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou. Na dálkové běhy se rozhodla specializovat před letošní sezonou a již dosáhla i na druhé místo v La Sgambedě v Livignu. Vypadá to na dobré rozhodnutí, ale uvidím dál. Je to teprve začátek sezony,“ uvedla Smutná.

Nejlepší běžkyní s českou vlaječkou za jménem byla osmá Šárka Zelenková.