Tento článek vyšel v časopisu NORDIC 23 (říjen 2012).

Základní rozlišení struktur skluznic běžeckých lyží a jejich využití

Struktura skluznice:         Použití na:
• jemná         • studený sníh
• univerzální         • transformovaný a vlhký sníh  
• hrubá         • hrubozrnný a mokrý sníh  
Jan Pešina při kontrole vhodné struktury skluznice

Jan Pešina při kontrole
vhodné struktury skluzniceDo skluznice závodních lyží je možné na brusném kameni vybrousit různé struktury opakovaně, ale je otázka, jestli budou dobře fungovat.

Nové lyže je potřeba před prvním lyžováním ošetřit a připravit podle následujícího postupu:

Pomocí hrubého fibertexu zelené barvy několikrát přejet skluznici po směru jízdy (od špičky k patce), aby se odstranily jemné otřepy od brusného kamene a zarovnaly se otřepy na hranách.

Vykartáčovat bronzovým kartáčem po směru jízdy.

Pomocí jemného fibertexu bílé barvy několikrát přejet po směru jízdy a znovu vykartáčovat kombinovaným kartáčem.

Důkladně napustit skluznici lyže. U lyží na bruslení se napouští celá skluznice, u lyží na klasickou techniku jenom skluzové zóny bez odrazové části lyže (uprostřed). Parafinování nových lyží vždy začínat měkkým parafínem například Swix LF10 (teplotní rozsah 0 °C až + 10 °C). Nanést na skluznici a žehlit odpovídající teplotou 110 °C. Nepřehřívat skluznici, jinak by mohlo dojít k porušení struktury.

Po vychladnutí parafín strhnout pomocí plastové škrabky a skluznici vykartáčovat pomocí kombinovaného kartáče.

Tento postup parafinování opakovat několikrát: 2x parafín LF10, 2x parafín LF8 a jednou parafín LF6. Na lyže je potřeba nanášet dostatečnou vrstvu parafínu, aby nikde po zažehlení nevylézala struktura a vrstva byla celistvá.Úprava nových lyží

Péče začíná tehdy, když si koupíme nové lyže. Na většině nových závodních a sportovních lyžích je vybroušena strojová struktura na brusném kameni. Na sportovních lyžích je vybroušena univerzální struktura základní pro široké spektrum sněhů, na závodních lyžích jsou už struktury rozděleny podle typu sněhu a konstrukce lyže.

Potom jsou lyže připraveny na první lyžování. U nových lyží je ze začátku důležité po každém lyžování lyže ošetřit fluorovým roztokem, ten nechat zaschnout na skluznici a vykartáčovat kombinovaným kartáčem. Pak znovu lyže napustit parafínem, aby nedocházelo k vysychání a následné oxidaci skluznice. U klasických lyží se vždy takto ošetřují jenom skluzové zóny a ne mazací na stoupání.

Výběr lyží před závodem nebo tréninkem

Profesionální závodníci vybírají lyže den před závodem, pokud se ještě počasí do rána změní, tak i těsně před závodem. Lyže se vybírají podle teploty, struktury a tvrdosti sněhu a podle teploty vzduchu.

Velmi důležitý je dobrý výběr konstrukce a struktury lyže k dané podmínce. U hobbíků bych doporučil buď jedny lyže univerzální, nebo ideální variantě jedny na chladnější a druhé na teplejší podmínky. Dalším trendem v posledních několika letech je používání lyží zvaných NOWAX (mikrokontakty). Jedná se o lyže, na které se nemažou odrazové vosky. Odrazová zóna je z měkké hmoty nebo skluznice, která se rozbrousí hrubým smirkem o hrubosti 80 a vznikne tak hrubá, drsná a chlupatá plocha, která se posléze nastříká speciálním olejem proti namrzání sněhu. Použití těchto lyží je při podmínkách kolem nuly, nebo když sněží nový vlhký sníh. Tuhé odrazové vosky při těchto podmínkách smekají nebo namrzají, klistry namrzají. Další příklad pro použití lyží mikrokontakt je, když jsou na trati velké výškové rozdíly a teplota i struktura sněhu se v průběhu tratě často mění. V dnešních klimatických podmínkách jsou tyto lyže dost používané a pro lyžaře, kteří chtějí závodit na vrcholové úrovni, jsou nepostradatelnou výbavou.

Strukturování skluznic

Strukturování skluznic rozlišujeme na strojové nebo ruční. Strojové struktury jsou trvalé a vydrží až několik let, podle používání a zahřívání skluznice. To platí především u používání skluzových prášků, kdy se používají pro zažehlování vysoké teploty.

Ruční strukturování je nejjednodušší a nejrychlejší úprava skluznice k dané podmínce sněhu. Pokud se rozhodneme pro ruční strukturování, je dobré ho aplikovat již po vymytí skluznice před základním parafínem a pak po každém dalším parafínování. To platí i po aplikaci prášku, ale již netlačíme plnou silou. Vždy je nutné po použití ručního strukturovače skluznici dokonale vykartáčovat, aby správně fungovala. Ručních struktur je mnoho druhů a vybírají se podle hrubosti. Já doporučuji ruční strukturovače používat až na transformovaný nebo vlhký sníh a dále až do mokrých sněhů, kde jsou nejužitečnější. Výhoda ručních strukturovačů je v tom, že struktura ručně tlačená do skluznice je po několika parafínováních zažehlena a lyže má zase původní strukturu. Jenom velmi hrubé ruční struktury, nad 2 mm, jsou již neměnné nebo se musí upravit strojově na kameni. To však jde u každé skluznice maximálně třikrát.

Maska pro práci s fluorovými prášky

Maska pro práci s fluorovými prášky

Parafínování lyží

Mixování parafínů různých firem nedoporučuji. Každý parafín má jiné složení a bod tavení.

Strhávání parafínů pomocí plastové škrabky

Strhávání parafínů pomocí
plastové škrabky

Mixování parafínů stejných firem je rovněž zbytečné, neboť firmy dodávají celé řady parafínů po malých teplotních rozdílech. Namícháte tak již to, co už je od firmy jednou vyrobeno. Ale v míchání parafínů od jedné značky nevidím zásadní problém. Výběr parafínů je vždy podle struktury, teploty a vlhkosti sněhu a vzduchu. Čím vyšší vlhkost sněhu, tím se používají fluorové parafíny s vyšším procentem fluoru nebo fluorové prášky. Pro aplikaci fluorových parafínů doporučuji výběr ze tří kategorií: na studený sníh – modrý, kolem nuly – růžový, na teplý a mokrý sníh – žlutý. Fluorový prášek zažehlujeme v dobře větrané místnosti, kde by neměl být žádný oheň. Výpary při zažehlování jsou při nadýchání škodlivé.

Aplikace parafínů – vždy před parafinováním je nutné vymytí skluznice fluorovým roztokem a důkladné vykartáčování. Na takto připravenou lyži nanášíme vybraný parafín. Důležitá je teplota tavení, aby nedošlo k přehřívání skluznice a parafínů, z žehličky se nesmí kouřit, parafín musí hned za žehličkou zavadat a tuhnout. Neměly by se tvořit žádné kaluže a vrstva musí být celistvá, jinak dochází k přehřívání skluznice a je nebezpečí jejího spálení. Po vychladnutí lyže strhneme parafín pomocí plastové škrabky a skluznici vykartáčujeme kartáčem.Nanášení odrazových vosků na skluznici

Nanášení odrazových vosků
na skluznici

Mazání odrazových vosků

Odrazová (mazací) zóna se určuje podle hmotnosti lyžaře. Ideální mazací zóna je dlouhá kolem 55 cm. Zónu vám změří v obchodě na měřícím stroji nebo si ji můžete změřit i doma. Na rovnou desku položíme lyže, na ně se postavíme rovně se stejně rozloženou váhou na obě lyže a pomocí papíru, který posouváme pod lyží vpřed a vzad, si zaznamenáme bod, kdy s papírem již nebylo možné pod lyží pohybovat. Tímto způsobem si vymezíme prostor, kam se bude následně aplikovat tuhý odrazový vosk. Pro aplikaci tekutého vosku (klistru) zkrátíme tuto zónu vpředu i vzadu asi o 3 cm. Vzadu bude konec zóny max. 23–25 cm za těžištěm lyže.

Mixování odrazových vosků různých firem nedoporučuji. Všechny firmy mají celé řady vosků podle stupňů a druhu sněhu a jejich kombinace nemá opodstatnění. Před nanášením odrazových vosků je potřeba odrazovou zónu rozbrousit smirkem o hrubosti 150. Tuhé vosky doporučuji nanášet po malých vrstvách a každou pak korkovat ne silou. Vhodnější je více vrstev malých, dobře rozetřených korkem, než jedna velká. Ideální počet je 5 až 6 vrstev, záleží na tvrdosti lyže. Pak je třeba vyzkoušet, popřípadě domazat další vrstvu nebo použít měkčí vosk.

Aplikace klistrů je složitější. Vždy je třeba začít základem, to je slabou vrstvou zeleného nebo modrého klistru, která podrží další vrstvu měkčího, aby nedošlo k jejich roztažení až do skluzové zóny. Dále naneseme finální vrstvu klistru podle sněhu a tvrdosti lyže. U klistrů často dochází k míchání různých značek, pak je důležité je všechny dobře promíchat. Já jsem zastáncem názoru raději mít dobře zmapovanou jednu firmu než skákat od jedné k druhé a tápat. Dobře namazaná lyže klistrem se pozná po závodech tím, že klistr není ve žlábku, na hranách ani ve skluzové zóně.


Servisman Vít Fousek při finální úpravě skluznice těsně před závodem

Ošetření lyží po závodech, tréninku a po sezóně na uskladnění

Po každém závodě či tréninku je nezbytné lyže dát do původního stavu. To znamená bruslařské lyže vyčistit fluorovým roztokem, nechat zaschnout, dobře vykartáčovat kombinovaným kartáčem a zalít přepravním parafínem. Z lyží na klasickou techniku nejdříve odstranit z mazací zóny odrazový vosk pomocí ostré škrabky a čističe vosků, dále je postup stejný jako u bruslařských lyží.

Po sezóně doporučuji lyže důkladně vyčistit a napustit silnější vrstvou měkkého parafínu, který se přes léto do lyže pomalu vstřebává. Lyže pak uskladnit v suchém prostředí a nevystavovat je vysokým teplotám.

To by bylo, aby vám lyže nejely jako našim reprezentantům.
Autor je hlavním servismanem českého reprezentačního týmu.