NORDIC 33 vychází 15. 1. 2015
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v "e-shopu SNOW":http://snow.cz/…81-nordic-33
Prohlédněte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:


Veronika Vítková si žije svůj sen

V očích má jiskru, na tváři úsměv a v duši klid. Zní to neuvěřitelně, ale ve svých 26 letech je už Veronika Vítková nejzkušenější českou biatlonistkou a v právě probíhající sezóně také oporou týmu. Co proměnilo smutnou a upjatou dívku v radostné a pohodové stvoření?
„Po olympijské sezóně jsem udělala hodně velkých nebo menších změn. Změnila jsem trenéra, změnila jsem pažbu u zbraně, střílím z jiné polohy a také závodím v jiných rukavicích,“ vypočítává novinky svého sportovního života.

Zimní triatlon

Triatlon patří do rodiny multisportů a jeho jedinou zimní podobou je zimní triatlon. Zásadním rozdílem mezi zimním a letním triatlonem je, že plavání je nahrazeno během na lyžích. Ostatní disciplíny zůstávají stejné, jen s rozdílnými délkami a pozměněným pořadím – začíná se během, následuje jízda na horském kole a na závěr je už zmiňovaný běh na lyžích volnou technikou. Všechny disciplíny by měly pokud možno proběhnout na sněhu.

Nechť jídlo je tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo…

(Hippokrates 460–370 př. n. l.)
Když jsem se před třemi lety postavila na start světového poháru v Canmore, abych se pokusila zajet zajímavý výsledek, netušila jsem, jaké to nakonec bude peklo a co všechno mě ještě čeká…
Ačkoliv mě celý rok provázela různá zranění a bolístky, cítila jsem se ten podzim velmi dobře. O to horší pak bylo vystřízlivění na trati, když jsem se nemohla nadechnout, nohy i ruce byly bez síly a já desítku nedokončila, sprint jsem obešla a na skiatlon ani nemělo smysl nastupovat.

Příprava běžeckých lyží – na odraz

Závody klasickou technikou mají v sobě kouzlo hlavně v tom, že lyže musíme připravit nejen na dobrý skluz, ale i na kvalitní odraz. Někdy se však kouzlo promění v komplikace. Často jsou podmínky, kdy si nejsou s volbou vhodných odrazových (stoupacích) vosků jisti ani servismané reprezentačních družstev. My se vám pokusíme v následujícím článku na celou řadu otázek odpovědět. Pokud začneme s přípravou správně hned od začátku a dodržíme pár pravidel, pak výsledek bude perfektní.

Finlandia Hiihto – potíže se sněhem na severu Evropy

Při lyžování jsou chvíle, na které člověk rád vzpomíná, a chvíle, které zůstanou v paměti uchovány jako méně podařené. Naše účast na loňském lyžařském maratónu Finlandii patří spíše do té druhé kategorie. Co to zapříčinilo? Samozřejmě počasí s nedostatkem sněhu, které ostatně stejně zmařilo celou loňskou lyžařskou sezónu. Ale aspoň se bude proč vrátit!

La Sgambeda – první závod Swix Ski Classics 2014/15

La Sgambeda je tradiční laufařský závod s dlouhou historií, jehož první ročník se konal v roce 1990 a letos se jel již 25. ročník. Je to jediný lyžařský maratón, který se koná ještě před Vánocemi, a hostí ho severoitalské Livigno v nadmořské výšce 1 816 m n. m. Postupem času se La Sgambeda stala součástí seriálu Euroloppet, loni se dostala do seriálu Fis Marathon Cup a letos i mezi Swix Ski Classics. S tím se však muselo hodně změnit.

Moonlight Classic – ve svitu luny

Na špici se svádí lítý boj elitních běžců na lyžích, kde si nikdo nedaruje jediný milimetr, na chvostu pak vládne ticho alpské louky dokreslené jemným šramocením skluznice o zmrzlý sníh. Na nebi nad všemi svítí tisíce hvězd a trať neobratně značí planoucí pochodně. Nemusíte být kovaný závodník, abyste si tento závod užili do posledního metru. Příslovečně pro každého něco totiž nabízí noční, nebo spíše večerní, závod Moonlight Classic, který se v této sezóně uskuteční ve středu 4. února 2015.

Jilemnická 50, nováček pouze ve Stopě

Jak většina běžkařů určitě ví, Jilemnická 50 není mezi českými závody žádný nováček, patří mezi největší a nejoblíbenější české laufy s velmi bohatou minulostí. V novodobé historii závodu se pojede 8. ročník, ovšem kořeny jilemnického závodního běhu na lyžích se vztahují k Českému krkonošskému spolku SKI Jilemnice, který je nejstarším klubem v Čechách a patří mezi 3 oddíly, které v roce 1903 založily Svaz lyžařů.

Šumavský skimaraton slaví jubileum!

Zima je konečně tady a s ní se blíží již 30. ročník tradičního Šumavského skimaratonu Kooperativy, který se bude konat 21.–22. února v samém srdci Národního parku Šumava. Stejně jako předešlé ročníky bude zázemí situováno do malebné krajiny kolem Kvildy, která skýtá možnosti vyžití pro celou rodinu.
S letošním výročím přichází i horká novinka. Sobotní bruslařský program čeká rozšíření o trať v délce 46 km. Pojede se dvakrát kratší okruh. Vzniká nám zde tedy výzva pro opravdové maratonce! Zvládnete absolvovat sobotních 46 km volně a nedělních 45 km klasicky?

Jubilejní 60. ročník Krkonošské 70 Kooperativy

Jeden z nejstarších závodů v Evropě s názvem Krkonošská 70, odstartuje svůj jubilejní 60. ročník 28. 2. 2015 opět ve Špindlerově Mlýně v areálu Svatý Petr. Bude to již po čtvrté v její historii, kdy je Krkonošská 70 součástí seriálu závodů v běhu na lyžích pro veřejnost, „STOPA PRO ŽIVOT“. Kouzlo závodu není pouze v jedinečné historii, ale také v krásné a zároveň těžké trati vedoucí po hřebenech Krkonoš.

Karlův běh se vrací domů, na Boží Dar

„Doma je doma.“ Proto, k velké radosti skalních příznivců Karlova běhu, se druhý nejstarší závod vrací zpět do rodné malebné vísky Boží Dar a v ulicích tohoto horského městečka se dá očekávat boží rej lyžníku všeho věku. Sjedou se zde příznivci úzkých prkýnek, aby prověřili své fyzické i psychické síly v rámci 44. ročníku Karlova běhu. Svou účastí v závodě zároveň vzdají hold jeho zakladatelům, Janu Pravečkovi staršímu a Jiřímu Čáslavskému, kteří se již prohánějí po zasněžených pláních nebeských. Organizátoři závodu doufají, že sníh jako boží dar nebude začátkem března 2015 tentokrát chybět a připraví důstojný svátek všem milovníkům tradičního českého zimního sportu.

Lyžování v Austrálii je více než jen Kangaroo Hoppet

Sníh a běžky v Austrálii. Už dávno to nezní exoticky. Svět se díky létání zmenšuje a žádný jen trochu vyhlášený běžkařský kout na naší planetě, kde by noha českého lyžaře ještě nespočinula, snad už ani neexistuje. Vedle Kanady, USA, Grónska, Brazílie nebo běžeckých destinací východní Asie není možná daleko ani doba, kdy do této společnosti přibude i Antarktida. A Austrálie? Kdo z našich dálkoplazů by ještě neslyšel o Kangaroo Hoppetu, že?

Na běžky do Beskyd

Moravskoslezské Beskydy jsou členitou hornatinou, rozkládající se na severovýchodě Moravy při hranici se Slovenskem, která je součástí Západních Karpat. Téměř celé území, běžně nazývané jen Beskydy, pokrývá CHKO Beskydy o rozloze 1 160 km², která zasahuje i do Hostýnsko-vsetínské hornatiny a Javorníků. Oblast Beskyd poskytuje při dobrých sněhových podmínkách velmi kvalitní a poměrně různorodé druhy běžeckých stop, které jsou propojené tzv. Beskydskou magistrálou. My si některé projedeme, ale postupně.

Botas od historie do současnosti

Botas, výrobce obuvi pro běh na lyžích, patří společně s výrobcem běžeckých lyží Sporten a běžeckých holí Birki do trojlístku českých firem vyrábějících kvalitní vybavení pro lyžaře běžce. Již několik desítek let tak statečně reprezentuje na tomto trhu Českou republiku.


Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 33


Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE