O co přesně šlo? Profesionál Bauer se staral o běžky začínajících běžkařů?

Dá se to tak říct, i když samozřejmě v hlavním zápřahu byl můj servisní tým, kterému lyže svěřili desítky závodníků. Kluci měli nepřetržitou práci po celé tři závodní dny.


Mluvil jste jim do toho?

(smích) Oni jsou dostatečně zkušení, aby věděli, co mají dělat, jak lyže na dané podmínky připravit. Každý jsme si při přípravách něco řekli, přeci jen víc hlav, víc ví. Je to pro mě zajímavá zkušenost, když člověk může pomáhat lidem, kteří například na běžkách teprve začínají.


Takže jste na Jizerskou 50 vyrazil kromě závodní role, také v roli takového běžkařského mentora?

Já tam samozřejmě přijel především závodit, měl jsem velkou chuť na trať vyrazit, ale zdraví mi to nedovolilo. I díky tomu bylo více času věnovat se svému projektu Bezva běžky CZ, prostřednictvím kterého se snažím běžeckým lyžováním oslovit širokou veřejnost. Jizerská 50 je k tomu ideální příležitost. A že jsem své síly spojil s Intersportem? To bylo jen logické vyústění, také chtějí přivádět ke sportu stále více lidí.

O vaší běžecké kariéře toho víme mnoho, ale o té marketingové už tolik ne. Co všechno si můžeme pod pojmem Bezva běžky CZ představit?

Jedná se o projekt, který sdružuje Školu běžeckého lyžování Lukáše Bauera, Hobby team a Mazací servis pro veřejnost. Jeho prostřednictvím a s pomocí prodejen Intersport jsme připravovali běžky závodníkům na Jizerskou 50 a mělo to skvělý ohlas. Jako doplněk funguje malý e-shop. Loni na podzim jsem k těmto aktivitám přidal Team Pioneer Investmenst, který má za cíl spojit kvalitní české „laufaře“ a podpořit mladé talentované lyžaře.


Zdá se, že se po konci kariéry rozhodně nudit nebudete.

Doufám, že ne, ale já nad koncem nepřemýšlím. Závodění si užívám, vše nyní podřizuji únorovému Mistrovství světa ve Falunu, kde chci získat medaili. Dál neplánuji. Výčet mých aktivit byl vždy široký včetně studia vysoké školy, což naznačuje, že budu velmi aktivní i v době, kdy pověsím běžky na hřebík. A kdo ví, třeba to nebude vůbec ve sportovním světě.