Není třeba zdůrazňovat, že dobrý výkon lyžaře už zdaleka není jen záležitostí jeho momentální výkonnosti, ale ovlivňuje jej spousta faktorů včetně vhodného a kvalitního oblečení. Že to je maličkost? Ano. Ale rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem u závodníků, jejichž cílový čas se liší o desetiny i setiny vteřiny, spočívá právě v maličkostech. A co se týče nezávodníků, komfortní a specificky funkční oblečení jim běh na lyžích výrazně zpříjemníV poslední době je právě „měkkému vybavení“, tedy oblečení a doplňkům, věnována velká pozornost. Možná si vzpomínáte na staré doby, kdy pevně upnutá celotělová lyžařská kombinéza omezovala v pohybu, při sjezdech promrzaly přední partie (i ty citlivé), zatímco záda se nasála potem. Samozřejmě s časem se vše vylepšuje – ale právě oblečení od Salomonu, konkrétně koncept Motion Fit S-LAB, dnes stojí na evolučním vrcholu. Jeho vývoj probíhal nejen v počítačích a dílnách designerů, ale zapojili se i závodníci. Právě v akci při specifickém běžkařském pohybu se podařilo vystopovat nedostatky a inspirovat k lepšímu řešení.


Co konkrétně? Třeba velice choulostivé místo u lyžařské bundy je v oblasti ramenního kloubu, kde je třeba maximální volnost a rozsah pohybu. To v případě Motion Fit S-LAB zajišťuje použití vhodného materiálu a speciální střih. Kombinace pevnějšího a elastického materiálu optimalizuje pohyb paží vzhůru a vpřed zahájením zapíchnutí holí, aniž by ovlivňovala (vytahovala) zbytek oblečení. Standardem této bundy i běžeckého oblečení Salomon je větruodolná přední strana, která chrání proti pronikání chladu k tělu při jízdě a obzvlášť při delších sjezdech. Zadní část bundy je naopak silně prodyšná, aby odvětrala celý trup a nekumulovala vlhkost. Kvůli optimalizaci pohybu lyžaře je tvořena elastickým materiálem, který neomezuje pohyby trupu, zejména předklon.

I lyžařské kalhoty Motion Fit S-LAB mají střih a skladbu materiálu speciálně řešené podle podobné filozofie: nesmí omezovat krok u klasické techniky ani boční pohyb při bruslení. Jsou z elastického materiálu v oblasti kolen, rozkroku a nově i zadní části pasu. Tento rozšířený a elastický pás umožní maximální rozsah pohybu při odpichu v předklonu, aniž by hrozilo obnažení zad. Důmyslné a praktické. Pro ochranu proti chladu, stejně jako u bund, je přední část kalhot opatřena ochrannou membránou, nadstandardně jsou zateplena i kolena.

Pitný režim v akci

Vzhledem k tomu, že tělo pracuje optimálně jen tehdy, má-li dostatek tekutin, nezapomíná Salomon na doplňky, které doplňování tekutiny komfortně zajistí. S-LAB Insulated Hydro Belt Set je bederní pás s ledvinkou z izolačního materiálu na uskladnění vaku pro nápoj s obsahem 1,5 l. Stejně tak trubice, vyvedená až k ústům lyžaře, je komplexně izolována, což zaručuje, že tekutina ve vaku si dlouho udrží původní teplotu a v trubici nezamrzne. Komfortní bederní pás je opatřen pohodlným otvíráním na dva zipy a dalšími kapsami na nezbytné drobnosti jako klíče ap.www.amersports.cz