Lyžování ve Švýcarsku patří mezi velice oblíbené destinace, neboť je plné hor, takže si zde v určitých oblastech zalyžujete po celý rok. Někdo může namítat, že Švýcarsko na lyžování je příliš drahé, avšak existuje zde mnoho lyžařských středisek, ve kterých si nejenom levně zalyžujete, ale dokonce zde najdete i ubytování za velice příznivou cenu.

Vysokohorské lyžování ve švýcarských Alpách

Švýcarsko je velice členitou zemí, jelikož se zde nachází nejvyšší koncentrace ledovců a vysokých hor přesahujících 4 000 metrů. Sjezdové tratě jsou proto v mnoha případech umístěny ve vyšších nadmořských výškách a se systémem umělého zasněžování zde nemusíte mít obavy o sníh ani v okrajových termínech sezóny.

Co se týče švýcarských hor, u většiny vám pohled na nejznámější štíty vezme dech. Ve Švýcarsku jsou neuvěřitelná panoramata, která vás opravdu oslní. Pokud tedy hledáte dechberoucí zážitky a perfektně upravené bílé svahy, pak je tato země pro vás ideální.

Kromě vyskytujících se ledovců a hor stojí za vidění velké množství umělých a přírodních vodních ploch. Velice oblíbeným je např. Ženevské jezero, jehož hloubka má přes 300 metrů nebo druhé největší Bodamské jezero.

Nabídka aktivit

Kromě sjezdových a běžeckých tratí Švýcarsko nabízí i řadu aktivit pro odpočinek a relaxaci. Po lyžování zde můžete navštívit termální lázně, vyhlídkové projížďky na saních, které jsou taženy koňmi nebo také panoramatické výlety. Ti, co vyhledávají extrémy, jistě nadchne heliskiing. Naopak rodiny s dětmi zde ocení typickou pohostinnost, speciální rodinné balíčky nebo kluby pro děti se službou hlídání.

Nejlepší střediska ve Švýcarsku

Při výběru nejlepších lyžařských středisek jsme se zaměřili především na pestrost lyžování, propojení lyžařských oblastí a také na přírodní krajinu a scenérie.

Čtyři údolí

Čtyři údolí jsou čtyři propojená lyžařská centra, která nesou názvy Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz a Thyon 2000. Čtyři údolí jsou oblíbené a navštěvované hlavně kvůli počasí. Mraky se sem přes okolní alpské štíty během roku jen těžko protlačí, takže je zde stále převážně slunečno.

Pro lyžaře je zde k dispozici celkem 330 km tratí. Zalyžuje si zde opravdu každý – rodiny s dětmi, začátečníci, ale i zkušení lyžaři preferující extrémnější sjezdy. Pokud jste zvažovali vyzkoušet někdy pestré a divoké lyžování, v této oblasti si můžete vyzkoušet freeriding. Čtyři údolí potěší také milovníky snowboardingu, protože je zde pro ně k dispozici jeden z nejlepších snowparků ve Švýcarsku.

Zermatt

Další oblíbenou oblastí je lyžování pod vrcholem Matterhornu. Zermatt je známý po celém světe díky luxusu, příjemné atmosféře a mimořádným sněhovým podmínkách. Dále je oblíbený také pro to, že zdejší lanovka vás vyveze až na Klein Matterhorn, který je ve výšce 3883 metrů nad mořem a vedlejší vlek až do 3 900 metrů nad mořem.

Kvůli luxusu zde počítejte s tím, že ceny za skipas i ubytování budou oproti jiným oblastem o něco dražší. Perličkou této oblasti je, že se sem nedostanete vlastním automobilem, neboť zde platí zákaz vjezdu všech osobních vozidel. Do Zermattu je možné se dostat ze vzdáleného Täsch a to vlakem nebo speciálním elektrotaxi.

Lyžování v Zermattu

Zermatt nabízí svým návštěvníkům nejenom dlouhé a dokonale upravené sjezdovky, ale také úžasnou a dokonalou krajinu, kterou jen tak nikde neuvidíte. Středisko je vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i zkušené lyžaře. Na ledovci Theodulgletscher můžete vyzkoušet upravené svahy pro carving nebo si v Zermattu vyzkoušet freeride trasu či heliskiing. Na své si zde přijdou i milovníci snowboardingu, pro které je zde připravený nový freestylový Gravity Park.

Jungfrau

Jednou z největších lyžařských oblastí Švýcarska je Jungfrau, který se rozprostírá u dalších dvou hlavních vrcholů Eiger a Mönch. Tato oblast je vybavena širokým spektrem sjezdových tratí různých náročností. Jsou zde jak lehké a nenáročné sjezdy, tak i dlouhé a strmé sjezdovky.

Jungfrau je známý také díky každoročním závodům o světový pohár. Pokud si chcete chvíli relaxovat, doporučujeme navštívit unikátní otočnou restauraci Piz Gloria na vrcholu Schilthornu.

Mezi další velice oblíbená střediska ve Švýcarsku patří hlavně St. Moritz, Saas Fee, Grindelwald – Wengen, Laax, Davos a mnoho dalších.


Švýcarsko je opravdu nádhernou zemí, kterou by měl alespoň jednou za život každý lyžař navštívit.

Vydejte se proto s naší cestovní kanceláří SMART travel na autobusový lyžařský zájezd region Saas, díky kterému si budete moc vychutnat nejenom výborné podmínky pro lyžování, ale také jedinečné a dechberoucí pohledy na čistou švýcarskou krajinu.

www.smarttravel.cz