V úvodu sezóny se potýkal s následky nemoci, postupně se ale díky své systematické přípravě a známé bojovnosti opět propracovává k lepším umístěním a poslední předvánoční výsledek – 12. místo ze SP v Davosu – by mohl předznamenat blížící se dobrou formu pro vrchol letošní zimy, mistrovství světa ve Falunu. Lukáš ovšem nepůsobí jenom v zahraničí. Jeho domovem je Boží Dar v Krušných horách, kam se vždy rád vrací ke své rodině, kde rád odpočívá i trénuje a také pečuje o svůj projekt Bezva běžky CZ. A právě tento projekt se nově představí prostřednictvím XC Freestyle Parku na čtyřech závodech populárního seriálu závodů v běhu na lyžích pro širokou veřejnost, Stopa pro život, kterému Lukáš zároveň propůjčil pro nadcházející 5. ročník svoji tvář.

Co tě přivedlo do Stopy pro život?

Je toho více, ale jedním z důvodů bylo oslovení ze strany pořadatelů SPŽ se zájmem o „Tvář“ SPŽ. Nápad se mi zalíbil, asi i proto, že jedním ze závodů SPŽ je pro mě „domácí“ závod Karlův běh, který se po několika letech vrací zpět na Boží Dar. S nabídkou jsem souhlasil i proto, že mě těší vzrůstající počty účastníků, kteří se těchto masových lyžařských závodů účastní. Vše také přišlo v době, kdy již druhým rokem jede můj projekt Bezva běžky CZ, který zahrnuje nejen Školu běžeckého lyžování Lukáše Bauera, ale jedná se o projekt s naprosto komplexním přístupem a službami pro lyžařské nadšence všech úrovní.

Sledoval jsi minulé ročníky?

Ano, sledoval, byť s ohledem na mé reprezentační povinnosti jsem se nemohl osobně žádného závodu zúčastnit. Ale to za mě na některých závodech dohnaly naše děti.

Co přesně bude tvoje náplň v rámci seriálu?

Na jednu stranu budu tváří celého seriálu, stejně jako Jaroslav Kulhavý pro Kolo pro život. Budu tedy pomáhat různými způsoby propagovat seriál závodů Stopa pro život. Kromě této činnosti se každého závodu bude účastnit můj projekt Bezva běžky CZ, a to nadstandardním servisem, který bude zájemcům připravovat lyže v několika „výkonnostních“ úrovních, tak aby si účastníci mohli závody vychutnat bez obav z případně problematického mazání. Kromě servisu budeme přímo v místě závodů přítomni s XC Freestyle Parkem, kde si kdokoli a zejména děti přijdou na své. Každý si zde bude moci zasoutěžit, ale hlavně naučit se opět o trochu lépe ovládat ta čertovská prkýnka zvaná běžky. Vše samozřejmě za asistence instruktora projektu Bezva běžky CZ.

Na co se v souvislosti se SPŽ nejvíc těšíš?

Těším se na atmosféru závodů, na aktivity v rámci XC Freestyle Parku a vůbec veškerý ten „cvrkot“ v rámci masových lyžařských závodů.

V kolika letech jsi začínal s lyžováním?

Na běžkách jsem stál poprvé asi ve 3 letech, ale lyžování bych tomu úplně neříkal. Do prvního lyžařského oddílu – TJ Škoda Ostrov – jsem nastoupil v první třídě (díky rodičům), parta byla výborná, ale v té době jsem k nějakým výrazným lyžařům nepatřil. Vše se začalo pomalu otáčet během střední školy, kdy jsem se pomalu prokousával výsledky pěkně odzadu více dopředu.

Dají se porovnat možnosti pro začínající děti tehdy a teď? V čem je největší rozdíl?

Těžko srovnávat, jako malý jsem se bavil sportem (což pořád beru jako to nejdůležitější) a rodiče mě vždy podporovali. Tedy nemám přímé srovnání, jak bylo například vybavení tehdy drahé v porovnání s příjmy a jaké byly jiné těžkosti. Nyní patří lyžování, bohužel, mezi finančně náročnější sporty a také závislost na sněhově příznivé zimě dělá své. Asi proto nyní lyžuje méně dětí než za mých začátků, i když v posledních letech se to naštěstí pomalu začíná zase lepšit.

Vzpomeneš si na svoje první lyže, svůj první závod, první vítězství?

První lyže – tak to byly takové ty plastové lyžičky (Kačery). A první závod… ten si nepamatuji, spíše si vybavuji spoustu legrace, kterou jsem na trénincích a závodech zažil. První vítězství? Tak to si vybavuji dobře, protože přišlo o mnoho let později – musel jsem si počkat skoro až do juniorů!

V sedmatřiceti se dál držíš ve světové špičce. Jak dlouho to ještě může vydržet?

Nechme se překvapit.

Jaký cíl máš pro tuto sezonu?

Jasným vrcholem sezony je pro mě MS ve Falunu. Na tento vrchol zaměřuji veškerou svou přípravu. A cíl? Jednoznačně, být schopen bojovat s nejlepšími.

Na závodech SPŽ budete v rámci projektu Bezva běžky učit nejmenší děti a začátečníky lyžovat, může to být do budoucna tvoje cesta? Být trenérem na plný úvazek?

Naše aktivita v rámci XC Freestyle Parku nebude cílena na nejmenší děti nebo začátečníky, ale naprosto na každého. Každý si bude moci vyzkoušet, co na běžkách zvládá a co ne. K dispozici bude instruktor projektu Bezva běžky CZ, který pomůže a poradí jak na to, takže i díky účasti se každý může posunout opět o kousek dále.
Závody v sérii Stopa pro život:


Jilemnická 50

6.-8. 2. 2015


Šumavský skimaraton

20.-22. 2. 2015


Krkonošská 70 Kooperativy

27.-28. 2. 2015


Karlův běh

6.-8. 3. 2015
Tento článek vyšel v časopisu NORDIC 33