Když říkám, že Jizerky nebo Krušné hory jsou běžkařsky nejvděčnější, rozhodně to neznamená, že by se mi Krkonoše nelíbily nebo že bych tam nejezdila ráda. Jsou to naše nejvyšší hory, je tu spousta nádherných míst a řada z nich patří k mým oblíbeným. A stejně jako na kole, i na lyžích často platí, že „rovina je nuda“.

Charakter krkonošského horského masívu je jiný – není to plochá náhorní plošina, ale hřeben je přerušen a zbrázděn údolími jednotlivých řek – Jizery, Mumlavy, Labe a Úpy, které z hor od svých pramenů míří hluboko dolů do údolí. Jizera vlastně tvoří hranici Krkonoš a Jizerských hor, pravou krkonošskou řekou je až Mumlava protékající nejzápadnějším krkonošským lyžařským centrem – Harrachovem.

A tak pokud se neubytujete vyloženě na hřebenech, čeká vás prakticky denně výstup z údolí některé ze jmenovaných řek na hřebeny, tam si můžete za pěkného počasí užít hřebenovou túru a pěkně dolů kopcom se večet vrátit zpět. Pokud zamíříte dál a sestoupíte do sousedního údolí po lákavé běžkařské stopě, která pohodlně klesá téměř po vrstevnici a vy se nádherně svezete řadu kilometrů, můžete být nepříjemně překvapeni tím, jak dlouho pak budete stoupat zpět na hřeben, abyste se vůbec mohli vrátit domů. A pokud se během dne změní počasí a začne třeba sněžit a foukat vítr, můžete se dostat do poměrně nezáviděníhodné situace.

Při jakékoli běžkařské túře v Krkonoších zkrátka musíte počítat minimálně s několika stovkami metrů převýšení, ale právě tak vás prakticky vždy čeká nějaký pěkný, dlouhý sjezd. A pokud se držíte upravených stop, můžete se spolehnout, že je i bezpečný a můžete si jej užít.

Pokud jde o občerstvení, není to v Krkonoších problém, všechny boudy jsou v sezóně otevřené a kromě nich je v provozu i řada bufetů a kiosků. Takže jediným problémem pokud jde o občerstvení je jeho relativní finanční náročnost – Krkonoše jsou hory v tomto směru poměrně značně orientované na bohatou západní klientelu.

A teď postupně od západu:

Celý článek se seznamem nejvýznamějších krkonošských středisek běžeckého lyžování s jejich popisem najdete na našem partnerském webu www.behej.com.