Loni byla investice do povědomí dokonána, lanová dráha propojila Lenzerheide se sousední Arosou, čímž vznikla největší lyžařská oblast Graubündenu. A ta pochopitelně nemůže ignorovat zájmy běžkařů. Právě o nich bude řeč. Ale popořadě.

Římské legie a železná ruda

Cesta průsmykem Lenzerheide se datuje až do dob Římského impéria, kdy se zde míjely trasy legií putujících mezi italským Milánem, švýcarským Churem a německým Aušpurkem. Přilehlá vesnička Lenzerheide těžila především z okolních svahů, na nichž její obyvatelé chovali dobytek, a z hory Parpaner Rothorn, kde se těžila železná ruda – na vrcholové restauraci můžete zhlédnout zachovalé důlní artefakty.

Prapředkem turismu v Lenzerheide byla malá ubytovna, určená především obchodníkům s dobytkem. Otevření prvního hotelu se datuje na konec 19. století – ten značí přerod malé farmářské usedlosti v regulérní vesnici. S rozvojem turismu pak začal boj o návštěvníky. Obyvatelé Lenzerheide se obávali, že jejich zapadlý kout bude zastíněn nově postavenou Albulskou dráhou z Thusis do údolí Engadinu, a jali se svoji vesničku přestavovat na zimní turistický resort. Z nápadu vybudovat tramvajové spojení s Churem sešlo, těsně před druhou světovou válkou se však podařilo vyasfaltovat hlavní silnici a první lyžařské vleky pro stále populárnější sport začaly vznikat ve 40. letech (ačkoli se zde lyžovalo už dříve). V roce 1942 byl pod Piz Scalottas postaven na dlouho nejdelší lyžařský vlek Švýcarska. Po konci války pak v oblasti nastal turistický boom, korunovaný stavbou lanovky až na samý vrchol Rothornu.


Regenerace v H2Lai Spa

V rámci sportovního centra nad Lenzerheide se nachází i lázně H2Lai Spa. Sestávají ze základního areálu, kde za pouhých 9 franků získáte vstup do krytého plaveckého bazénu, několika dětských bazénů a brouzdališť včetně tobogánu a hlavně vyhřívaného venkovního bazénu s regeneračním vybavením jako různé vířivé proudy, bublinky, padající voda apod. Z venkovního bazénu se můžete kochat famózním pohledem na Rothorn v zapadajícím slunci… Zakoupit si můžete i vstup do tamního bohatě vybaveného wellness centra a saunového světa (25 CHF).Lenzerheide na běžkách

Dnešní oblast Arosa-Lenzerheide vyniká nejen sjezdovkami, výborné jsou tam i podmínky k běžeckému lyžování. Vždyť ji také švýcarská běžkařská organizace Loipen Schweiz označila za jednu z nejlepších oblastí, na kterou můžete ve Švýcarsku narazit. Trasy propojují vesnice Lantsch, Lenzerheide, Valbella a Parpan a vedou pestrou krajinou tohoto dlouhého alpského průsmyku, celkem se dá projet až 56 kilometrů, o které se správci oblasti pečlivě starají. Co se obtížnosti týče, najdou se tu jak sportovní tratě a náročné okruhy, které využívají ostřílení borci, kteří zvládnou desítky kilometrů strmých stoupání – ostatně trénují tu různé top týmy, třeba norská LOB reprezentace; tak i klidné vyhlídkové okruhy, které osloví zase umírněné lyžaře a začátečníky.

Krásnou lehčí tratí je okruh kolem jezera Heidsee. Modré tratě se dále nacházejí v okolí St. Cassian, podobně je na tom oblast mezi Parpanem a Mittelbergem. Patří sem i například kilometrové Luziusweise nebo Triangel v Parpanu, delší okruh nabídne pětikilometrový okruh Lenzerheide-Valbella-Lenzerheide. K počátečním bodům modrých sjezdovek sváží běžkaře autobusy Sportbus a Postbus, v blízkosti jejich zastávek se nachází i veškeré nezbytné zázemí.

Výše položené jsou červené trasy, které vedou skrze vyšší části údolí Lenzerheide, stoupají do svahů a tvoří proto náročnější profil. Tratě na Capferdes (směrem na Parpan) nebo Bual (směrem na Lantsch/Lenz) nabízejí nádhernou přírodu a výhledy do nižších poloh. Nejdelším úsekem oblasti je Lantsch/Lenz – Parpan, který je kombinací modré a červené náročnosti. Všechny delší úseky se dají rozdělit na menší díly a absolvovat postupně.

Skutečnou výzvou je černá La Pala, přímo v Lenzerheide. Technika a fyzická výdrž, to je to, co budete ke zdolání této pět a půl kilometrů dlouhé královny tamních tratí potřebovat. Zatímco většina ostatních tras – aspoň v porovnání s touto – se jen líně vine údolím, La Pala vede ve svahu a obsahuje řadu prudkých sjezdů a stoupání.

V noci nebo na Tour de Ski

Noční tvorové si užijí tříkilometrovou osvětlenou trať v oblasti Lantsch/Lenz, kde se dá pod hvězdami běžkovat mezi 17.30 a 21.00.

Lenzerheide je co do běžecké infrastruktury zralým střediskem, takže nechybí nic z potřebného zázemí od lyžařských škol až po půjčovny vybavení. Hlavní centra jsou Canols ve Valbelle, Foppa v Lantsch/Lenz a Parpan.

Lenzerheide je však i místem konání významných profesionálních závodů. Jezdí se zde třeba slavná Tour de Ski. Poprvé se zde jela v roce 2014, v roce 2016 bude Lenzerheide-Arosa hostit hned dva závody, které se pojedou v nově postavené biatlonové aréně Foppa v Lantsch/Lenz.
U té startuje další, tentokrát veřejný závod, Volkslauf St. Cassian, který se tradičně jezdí v únoru na dvacetikilometrové trati. Třicáté výročí oslavil v roce 2015 místní tradiční závod Planoiras, jehož trasa spojuje Lantsch/Lenz a Lenzerheide.

Další desítky kilometrů se pak dají projet na sesterské Arose. Panoramatická trasa Prätschalp/Ochse­nalp, Maran nebo tratě v Iselu nebo na jezeře Obersee (pokud je vrstva ledu dostatečně silná) doplňují už tak rozsáhlou síť stop v Lenzerheide.Kam dál v Lenzerheide

Graubündenský resort toho však nabízí mnohem více. Velmi populární jsou například zdejší sáňkařské svahy. Nejznámější je téměř čtyřkilometrový sjezd ze Scharmoinu s převýšením přes 400 metrů, sáňkařským nadšencům by však neměl uniknout ani prudší svah z Tgantieni do Val Sporz a odtamtud navazující kopec až do Zortenu. Od restaurace Tschugga se pak táhne 1,5 km dlouhá bobová dráha do Parpanu. Dráha je v noci osvětlená a tedy ideální jako večerní alternativa k lyžování. Sáňky i boby se dají zapůjčit přímo v areálu.
V areálu najdete i rozměrné přírodní ledové kluziště, kde se dá hrát hokej nebo curling, případně bruslit. Otevřeno je každý den do čtvrt na šest, ve čtvrtek je od sedmi do devíti vyhrazeno pro noční bruslení. Pro klidnější trávení dovolené jsou ideální rozlehlé lesy v okolí, kam se dá vypravit na sněžnicích. Trochu meditace po dni stráveném v adrenalinovém opojení na svazích přijde vhod.