Pořadatelům se proto podařilo připravit pěkný, neokoukaný okruh po loukách mezi Jilemnicí, Mříčnou, na Klimentův kopec, do Roztok a zpět. Jeden okruh měřil 25 km a jel se v sobotu 23. 1. 2010 volnou technikou a v neděli 24. 1. 2010 se jel v hlavním závodě dvakrát a klasicky. Převýšení hlavního závodu činilo cca 1100 m, což ukazuje, že trať nebyla úplně snadná.

Sobotních 25 km volnou technikou byla v mém podání spíš taková rozcvička a seznámení se s tratí, abych věděl, co mně v neděli čeká. Vzhledem k tomu, že na startu ukazoval teploměr -13 0C sníh nebyl úplně nejrychlejší. Ale díky slunci na jasném nebi a dobře zvolené trati se tato postupně zrychlovala. Když k tomu připočtu až kouzelné výhledy na skoro celé Krkonoše, které jsem si díky ne úplně maximálnímu tempu mohl na některých místech trati vychutnat, musím konstatovat, že to byl překrásný závod. 25 km jsem zdolal na 47 místě celkově v čase 1:07:53.

Nedělní hlavní závod – Jilemnická 50, se jel za stejného počasí jaké bylo v sobotu, jen mrzlo o něco méně, na startu bylo „jen“ - 8 0C. To bylo velkou výhodou, protože odpadla alchymie s mazáním. Lapidárně řečeno „ když nic jiného, tak na modrý extra to objel úplně každý“. Díky velkoryse připravené startovní rovince nebyl problém s tlačenicí na startu, proto se téměř podařilo eliminovat materiální ztráty na holích závodníků. Šlo jen o to nezačít bezhlavě, aby se člověk díky mrazu takzvaně „nepropálil“ hned na startu, jak se mi stalo při sobotním závodě. Kašlal jsem potom ještě večer. Proto jsem vyrazil s rozmyslem a závodit začal až od poloviny závodu. Asi se to vyplatilo, protože jsem celkově obsadil 35 místo, s časem 2:32:13.7.

Velký dík patří pořadatelům za skvěle vybranou a upravenou trať, bezchybnou organizaci a hlavně za naprosto skvělé zázemí s občerstvením v Jilemnickém Eurestu. Možnost výběru ze tří jídel, několik druhů salátu, škála nápojů a hlavně teplo, tato kombinace rychle vrátila síly všem účastníkům nedělního závodu na 50 km.

Více o závodu na http://www.skijilemnice.cz/index.php?…