Ladislav Rygl ml. převzal sdruženářskou reprezentaci před rokem, když vystřídal dlouholetého trenéra Luďka Šablaturu. S ním v minulosti několik sezon spolupracoval také Vladimír Šmíd.

Nenavázali na tradici

„Mistrovství světa ve Falunu pro nás skončilo velkým neúspěchem i zklamáním. Nejlepším individuálním umístěním českého zástupce byla až 17. pozice a nepodařilo se tak navázat na tradici solidních umístění z předcházejících šampionátů trvající od roku 2001. Navíc se v průběhu sezony ukazovalo, že v reprezentačním družstvu nepanuje ani optimální klima v komunikaci mezi trenérem, závodníky a realizačním týmem především v zátěžových situacích, kde jí bylo nejvíc třeba. Láďa Rygl byl vynikající sdruženář, ale potřebuje získat ještě více zkušeností z trenérské práce a dozrát i osobnostně,“ shrnuje důvody výměny Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace SLČR.

Rada úseku obdržela trenérské nabídky od bývalého československého reprezentanta Jána Klimka a opětovně od Luďka Šablatury, jenž po ročním působení ukončil před nedávnem angažmá u reprezentace Ruska. Nakonec se rozhodla přijmout nabídku Vladimíra Šmída a pověřila ho navržením nového realizačního týmu do 10. května. Jisté však je, že se v něm z úsporných ekonomických důvodů bude muset obejít bez asistenta.

Činnost ukončili Churavý, Slavík i Rypl

Českou severskou kombinaci v následujících měsících čeká období zásadní přestavby. Aktivní závodní činnost totiž ukončili v této sezoně dva nejzkušenější reprezentanti Pavel Churavý a Tomáš Slavík, konec kariéry ohlásil také Lukáš Rypl. Severská kombinace přitom nutně potřebuje mezinárodní úspěch, neboť i tato skutečnost rozhoduje o financování úseku. Letošní rozpočet úseku doznal výrazného snížení a částka 1,812 milionu korun navržená Svazem lyžařů ČR představuje pouhých 49,8 % sumy z roku 2014.

„V roce 2016 není v termínovém kalendáři žádná vrcholná soutěž a nabízí se tak prostor pro přebudování seniorské reprezentace. Vzhledem ke sníženému počtu závodníků jsme nominovali pouze jednoho trenéra. Spoléháme i na to, že se projeví dlouhodobá úzká spolupráce Vladimíra Šmída už od juniorské kategorie s naším nejlepším závodníkem – Miroslavem Dvořákem,“ argumentuje Radek Cikl.

Tomáš Slavík sportovním ředitelem úseku

Tomáš Slavík sice kvůli chronickému zranění kolena letos ukončil závodní kariéru, ale přesto u severské kombinace i nadále zůstane ve významné funkci. Na valné hromadě úseku byl zvolen novým členem rady úseku a od 1. června se stane také jeho sportovním ředitelem.