Amatéři, ale i přední světoví jezdci v tomhle originálním závodě ukazují svou odvahu, flexibilitu i chuť se bavit a vyzkoušet něco nového. To vše v osmatřiceti rozjížďkách, čtvrtfinále, semifinále a velkém finále, z něhož vzejde nejvšestrannější závodník, korunovaný šampión Red Bull NordiX.¨

NordiX ve Špindlu

Světové finále závodu Red Bull NordiX dokonce v roce 2013 proběhlo ve Špindlerově Mlýně a zdaleka sem nepřilákalo jen vyznavače extrémního lyžování, ale i širokou sportovní veřejnost. Češi vytvořili fantastickou atmosféru a špičkoví světoví běžkaři předváděli v ostrých zatáčkách a náročných skocích strhující podívanou. Tuzemské publikum samozřejmě hnalo vpřed především domácí závodníky, a ti se jim také patřičně odvděčili. První místo v obou hlavních kategoriích vybojovali Dušan Kožíšek a Lída Horká.

Letošní ročník

Finálo letošního Red Bull NordiX hostil o víkendu 21. a 22. března švédský Högfjället. Prosluněný konec března a precizní organizátoři připravili všem účastníkům ideální podmínky. Na rozdíl od předchozího roku, kdy se kvůli nedostatku sněhové pokrývky finále vůbec nekonalo a vítězství tak opět připadlo českým závodníkům Kožíškovi s Horkou.

Také letos se úspěšně prokousali pavoukem plným hvězdných závodníků až do semifinále. Tam bohužel skončila cesta za obhajobou pro Dušana Kožíška, zatímco Lída Horká se v ženské části spolu s další Češkou Hanou Hančíkovou dostala až do finále. V poslední části závodu se české závodnice postavily dvěma švédským konkurentkám a po tuhém boji Horká znovu obhájila prvenství a Hančíková brala světové stříbro! Štěstí i smůla

„Snažila jsem se do závodu vstoupit uvolněně a bez přehnané motivace,“ popisuje Lída Horká, jak se snažila nepodlehnout tlaku, jenž na ní byl po předchozích výsledcích přirozeně vytvářen. Sama prý byla překvapena svým triumfem, protože dává přednost trati s náročnějším profilem. „Super zážitek, perfektní atmosféra, nádherné počasí a ještě k tomu fantastický výsledek nad očekávání,“ hodnotí stříbrná Hana Hančíková své premiérové vystoupení na Red Bull NordiX. Naopak Dušan Kožíšek si trochu postěžoval na smůlu v rozřazení do rozjížděk, neboť od začátku zápasu soupeřil s pozdějším vítězem Emilem Joenssonem.

Příští rok?

Nyní začíná letní „neběžkařská“ sezóna, ve které se závodníci věnují „suché“ přípravě. Už teď jsme ale zvědaví, jestli během Red Bull NordiX 2016 dokáže Lída Horká završit svůj vítězný hattrick, jestli se štěstí vrátí k Dušanu Kožíškovi, jestli neopustí Hanu Hančíkovou, a jestli se k téhle hvězdné trojici přidá ještě nějaká další česká běžkařská naděje.