Pořadí ankety, kterou vyhlašuje od sezony 2008-2009 Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V prvních dvou ročnících zvítězil mezi závodníky Pavel Churavý, ve třetím a čtvrtém Tomáš Slavík a v posledních třech už Miroslav Dvořák.

„Vzhledem k průběhu a dosaženým výsledkům to je určitě zasloužené pořadí. Myslím, že tipující tentokrát kladli akcent především na budoucnost. Mirek Dvořák i Tomáš Portyk v sobě pořád mají velký potenciál a jsou schopni konkurovat i špičkovým sdruženářům. Chybí však stále kousek, aby své schopnosti naplno prodali. Hodně však potěšilo, že se v této sezoně – zejména na Zimním evropském olympijském festivalu – výrazně prosadili noví mladí závodníci, které vedl Marek Šablatura. Právě mezinárodních úspěch ovlivnil hlasování v kategorii trenérů,“ komentuje výsledky 7. ročníku ankety Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky.

Chyběly naběhané kilometry

Miroslav Dvořák zaznamenal navzdory svému skokanskému zlepšení v uplynulé sezoně poněkud rozporuplné pocity. Hned v premiéře Světového poháru ve finské Ruce obsadil třetí místo a také v Lillehammeru i počátkem roku v Chaux Neuve ještě atakoval elitní desítku. Pak však nastal propad formy, z něhož se nedostal ani při vrcholné soutěži roku – na světovém šampionátu ve Falunu.

„Začátek Světového poháru byl opravdu výborný, stupně vítězů v Ruce jsem nečekal a dařilo se mi i v dalších závodech. V Lillehammeru a pak hned po Novém roce v Schonachu a Chaux Neuve jsem předváděl výkony, na jaké jsem měl. Těšil jsem se i na ´tripple´ do Seefeldu, ale tam už jsem přicestoval s nachlazením. Věřil jsem, že to překonám, ale byl z toho nakonec zánět vedlejších dýchacích cest. Nešlo skákat, ani běhat. Vynechal jsem poté i závod v Sapporu a soustředil se na přípravu na mistrovství světa ve Falunu. Možná jsem po nemoci moc pospíchal a lepší by bylo ještě tři dny počkat. Skokansky to nebylo špatné, ale běžecky jsem se necítil úplně v pohodě, odcházela mi kondice. Souviselo to zřejmě s tím, že před rokem jsem v přípravě na sezonu v létě naběhal 4 200 kilometrů a tentokrát jen 3 100. Přitom ve Světovém poháru je v současné době nutné mít slušný skok a excelentní běh, zatímco já měl sice slušné skoky, ale pouze dobrý běh,“ hodnotí kriticky kriticky svá mezinárodní vystoupení Miroslav Dvořák.

Opět vítězná dynastie Šablaturů

Druhý mezi seniory – a současně první mezi juniory a dorostenci – skončil závodník LSK Lomnice nad Popelkou Tomáš Portyk. Absolvoval už kompletní program seniorského Světového poháru a jeho nejlepším individuálním umístěním byla 12. příčka v Schonachu. Na světovém juniorském šampionátu v Almaty skončil v závodě HS100/5 km těsně za bronzovou medailí – na splnění svého velkého snu o cenném kovu z této akce si tak musí počkat na příští rok.

V trenérské kategorii se posedmé za sebou na nejvyšším stupínku ocitlo jméno Šablatura. Po šesti triumfech bývalého kouče národního týmu Luďka Šablatury, jenž působil v minulé sezoně ve službách ruské reprezentace, se stal jeho syn Marek. Ten patří k mladé, nastupující trenérské generaci severské kombinace. V letošním roce úspěšně vedl mladé české reprezentanty do 17 let na 12. Zimním evropském olympijském festivalu v Rakousku. Nejen osmé místo Ondřeje Pažouta a čtvrté štafety, ale i další umístění ve druhé desítce a zejména bojovné výkony jsou pro českou kombinaci velkým příslibem.

Výsledky 7. ročníku ankety O nejlepšího seniora, trenéra a juniora v severské kombinaci České republiky v sezoně 2014-2015:

Senioři:
1. Miroslav Dvořák (Dukla Liberec) 138 bodů,
2. Tomáš Portyk (LSK Lomnice nad Popelkou) 104,
3. Petr Kutal 29,
4. Martin Zeman 17,
5. Tomáš Slavík 9,
6. Pavel Churavý (všichni Dukla Liberec) 5.

**Junioři/doros­tenci:*
1. Tomáš Portyk (LSK Lomnice nad Popelkou) 123 bodů,
2. Ondřej Pažout (Dukla Liberec) 74,
3. David Zemek (JKL Desná) 29,
4.-5. Martin Dufek (LSK Lomnice nad Popelkou) a Lukáš Daněk (Dukla Liberec) po 19,
6. Jan Vytrval (Jiskra Harrachov) 15.

Trenéři:
1. Marek Šablatura (trenér pro Kontinentální pohár a EYOWF) 76 bodů,
2. Vladimír Šmíd (asistent trenéra seniorů ČR) 58,
3. Ladislav Rygl (trenér seniorů ČR) 57,
4. Patrik Chlum (trenér juniorů ČR, JKL Desná) 33,
5. František Vaculík (Ski klub Harrachov) 18,
6. Luděk Šablatura (trenér Ruska) 13.Zdroj: www.czech-ski.com