Napilno bude mít na přelomu července a srpna i trojice závodníků do 23 let zařazená do SKI Akademie - Jonáš Bešťák, Luděk Šeller a Adam Fellner absolvují reprezentační soustředění na Božím Daru s muži. S otazníkem je zatím zapojení Jana Šraila a Jana Bartoně, kteří už týden berou antibiotika. V Krušných horách bude určitě chybět Martin Jakš, trénující v Polsku, a Dušan Kožíšek, který se v této fázi připravuje individuálně v Norsku. „Budu tam měsíc, pak se vracím kvůli reprezentačnímu soustředění v Livignu. Karavan, ve kterém budu bydlet, tam nejspíš nechám a pak se tam zase vrátím. Trénovat teď budu na Holmenkolenu, kde jsou někteří sprinteři a dálkoví běžci. V plánu jsou především kolečkové lyže,“ popisuje svůj program elitní sprinter.

Reprezentační trenér Lukáš Krejčí má jinak na Božím Daru k dispozici kompletní tým včetně české jedničky Lukáše Bauera a také čerstvé výsledky z funkčního vyšetření, které sportovci absolvovali v pátek. Náplň tréninků na Božím Daru by měla být stejně pestrá jako v červnu, kdy proběhlo první soustředění v Krušných horách - běh, kolo, kolečkové lyže i posilování. „Tréninkové prostředky budou stejné, ale ve vyšších intenzitách. Zařazeny budou také opakované rychlé úseky. Zpravidla to děláme tak, že ranní fáze představuje těžší trénink, odpolední pak posilování s rovnoměrným zatížením,“ popisuje plán Krejčí. Reprezentanti se tak mohou „těšit“ například na výběhy na Klínovec či Fichtelberg.


Přímo z Božího Daru se pak přesunou do německého Oberhofu, kde je čekají první tréninky na sněhu v tamním tunelu. „V plánu je pět až šest tréninkových jednotek na sněhu. Po hodně těžkém soustředění to bude - v uvozovkách řečeno - regenerační blok, jezdit se bude pomaleji a dlouho. Zařazené pak bude i nějaké posilování,“ uzavírá povídání o přípravě mužského týmu na přelomu července a srpna jeho trenér. Na konci příštího měsíce se pak reprezentace vypraví do vyšší nadmořské výšky – italského Livigna, kde už letos trénovala v druhé polovině června.


Příprava ženské reprezentace v plném proudu: Itálie, Španělsko i Šumava

Druhý blok přípravy končí tento víkend ženskému reprezentačnímu družstvu. Zatímco tato fáze probíhala individuálně, za týden zamíří tým na společné soustředění do Zadova. „Chybět bude akorát Eva Vrabcová Nývltová, která se připravuje individuálně, a Petra Nováková, která trénuje s muži. Na programu budou první poměřovací tréninky a také speciální lyžařské tréninky ve vyšších intenzitách,“ přibližuje program trenér ženské reprezentace Petr Steinbach.

Jeho osobního vedení se rozhodla v rámci druhého tréninkového bloku využít dvojice nových a mladých tváří v národním týmu - Andrea Klementová a Petra Hynčicová, které odjely trénovat do Livigna. „Jsou tam ideální tréninkové podmínky pro vytrvalostní trénink ve vysokohorském prostředí. Ve stejném termínu tu navíc trénují například Therese Johaugová a Peter Northug nebo cyklistické stáje Tinkoff, Lotto a Changing Diabetes. My jsme se tréninkově spojili s lyžaři ze Švýcarska a Švédska, primárně jsme jeli základní vytrvalost a sílu,“ popisuje kouč. Záměrem soustředění byl i kvalitní stravovací režim, který v Livignu společně s běžkyněmi využívalo také juniorské reprezentační družtvo veslařek.


Ostatní členky národního týmu se připravovaly ve svých klubech a i jejich druhý tréninkový blok navazoval na červnové společné tréninky na Dukle. „Petra Nováková se připravuje s muži, teď je s nimi na Božím Daru. Předtím trénovala doma a podle hodnocení osobního trenéra je v dobré kondici, tréninkové ukazatele se jí daří plnit. Sandra Schützová se po klubovém soustředění Ski Jilemnice na Božím Daru přesunula na dovolenou a v současné době bohužel bere antibiotika. Doufám, že bude v pořádku na soustředění na Zadově, které proběhne v první polovině srpna. Karolína Grohová trénuje doma ve Vrchlabí, na jaře šla objemovou silovou přípravu a trénink byl víceméně v základní vytrvalosti,“ vyjmenovává tréninkové dávky a stav svých svěřenkyň reprezentační trenér žen Petr Steinbach.

Individuálně se na novou sezonu připravuje česká ženská jednička Eva Vrabcová Nývltová, která během června a července absolvovala i čtyři běžecké závody, ten poslední v rámci série RunTour v Liberci, který vyhrála. Jinak má za sebou červnové soustředění na Božím Daru a červencové v Livignu. „V Itálii jsme byli na 14 dní, potrénovali jsme hlavně objemově. Teď po tom závodě v Německu budu trénovat doma, o něco víc do rychlosti. Pak bychom chtěli na týden odjet k moři, kde by proběhlo spíše regenerační soustředění. A potom zase na 14 až 16 dní do Livigna, kde by měla být hlavní část přípravy,“ popisuje svůj letní program pátá žena z olymijského závodu na 30 km volně. Na moře se evidentně těší, zvlášť kdyby vyšla cesta do Španělska. „Já Španělsko miluju! Je super, že se tam dá dělat spousta věcí, v plánu máme jednofázový běžecký trénink, lehkou sílu a plavání.“


Junioři zamíří na výměnný kemp do Norska

Také junioři mají svůj plán reprezentačních soustředění. V červnu absovovali jeden blok v Peci pod Sněžkou a na začátku srpna je čeká pouť do Norska. „V Krkonoších jsme chodili túry s hůlkama, trénovali soupaže na kolečkových lyžích, cvičili jsme gymnastiku, posilovali. Byl tam s námi i člověk z fakulty, který učil, jak se mají ty cviky dělat. Výborná byla také regenerace přímo v hotelu Horizont, kde jsme bydleli a který nám zabezpečil perfektní podmínky pro kvalitní soustředění,“ pochvaloval si přípravu trenér juniorské reprezentace Petr Michl.

Další fází bude mezinárodní kemp v Norsku, kterého se každý rok účastní mladí závodníci z několika zemí. Český tým mezi nimi nechyběl ani loni, kdy byly na programu kolečkové lyže, dlouhé výlety, ale i závody – jak běžecké, tak na kolečkových lyžích. „Bývá to hodně pestré, součástí je i posilování nebo běhy v bažinách. Ale také různé přednášky, kdy nejlepší norští reprezentanti popisují svůj trénink, jak se ke sportu dostali, co jim přináší a podobně.“

Zdroj: www.czech-ski.com