„SKI Akademie nabídne zařazeným sportovcům nadstavbová soustředění, při kterých proběhnou i besedy a vzdělávací semináře, ukázky správného provádění strečinku či dalších cviků, ukázky nových tréninkových modelů a podobně. Velmi se zaměřujeme na medicínský, regenerační a vzdělávací aspekt a v tomto duchu bylo vedeno i srpnové soustředění SKI Akademie v Peci,“ říká sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Aleš Máslo.

Do Krkonoš přijelo na týdenní soustředění 12 sportovců zařazených do SKI Akademie, z nichž většina patří do reprezentačního družstva olympijských nadějí. V Peci pod Sněžkou je měl na starosti jejich trenér Jan Baranyk ve spolupráci s asistentem a kondičním trenérem. „Co se týče tréninku, zaměřili jsme se například na koordinaci a orientaci v prostoru, rychlost, sílu, výbušnost, cviky s medicimbalem, kompenzační a protahovací cvičení, zařazen byl také běh s holemi,“ vyjmenovává aktivity zkušený kouč. Sportovci pak mohli využívat i perfektní zázemí pro regeneraci v hotelu Horizont. A vypořádat se museli s vedry, která v minulém týdnu v Česku panovala. „Tréninky byly prováděny v ranních hodinách a odpolední byly posunuty na co možná nejpozdější dobu. Vzhledem k teplým dnům bylo na místě využití přehrady a bazénu.“

Mimo tréninkové jednotky byly připraveny i další zajímavé body rozšiřující přípravu sportovců, například různé přednášky – o obecné a sportovní výživě, obecné teorii tréninku nebo o kompenzačních cvičeních, kterou vedl kondiční trenér české reprezentantky Evy Vrabcové Nývltové Tomáš Filip. Všichni se také zúčastnili testu rovnoměrnosti rozložení svalových partií, tzv. Wolfova testu. „Nasazení sportovců do tréninku bylo výborné, všichni se také velmi zajímali o nácvik koordinace a stravování při sportu, kde mají dle mého názoru velké mezery,“ shrnul své postřehy Jan Baranyk.

V podobném duchu by měly probíhat soustředění SKI Akademie také v budoucnu. „SKI Akademie není žádný sportovní klub, není to ani reprezentace. Je to model pro vybrané sportovce z klubů, který jim zajišťuje jinou formu přípravy nebo obohacuje jejich přípravu o nové prvky. Cílem je poskytnout sportovcům nadstavbu, tzn. něco navíc k tomu, co mají již nyní,“ přibližuje vizi nového modelu jeho iniciátor Aleš Máslo.