Každý velký závod má své skromné začátky. Tento hojnovodský je nyní na počátku své cesty, nicméně určitě má potenciál růstu od dnešního lokálního minisetkání lyžařů po velký lyžařský svátek. Proč? Kvůli krajině, lidem a horám v okolí.

Neděle, 8. února 2015, start cca 9:00

Přihlášky emailem zde

Dá se totiž říci, že každé větší horstvo v Česku má svůj velký veřejný běžecký závod. Krkonošská 70, Jizerská 50, Orlický maraton, Šumavský maraton, Karlův běh v Krušných horách... A nyní konečně i novohradský "skoromaratón", tedy přesně Hojnovodská zlatá lyže.
Novohradské hory skýtají jedinečná zákoutí, zpustlé osady v hlubokých lesích, dá se lyžovat podél Lužnice, když je to ještě malý potůček, kolem nejstaršího pralesa v Evropě (Žofínský prales) atakdále atakdále. Novohradské hory jsou krajem zapomenutým a neobjeveným, o to silnější je jejich kouzlo.

Zatím raději počítejte s trochu polními podmínkami, tratě pravděpodobně nebudou tak dokonalé, jak to známe ze závodů slavnějších. Podobně servis. Na druhou stranu startovné je oproti jiným závodům jen symbolické. A nízká komerční úroveň závodu slibuje nejenom šanci na příznivé umístění, ale i zažít pocity lyžařských průkopníků, dob, kdy se závodilo jen z nadšenectví, improvizovaně a zadarmo. A určitě bude i čas pokochat se krajinou, kterou jinde v Česku nenajdete. Není to zajímavý příslib?

Odhadovaná účast je asi 50 závodníků, zhruba 35 mužů a 15 žen. Startuje se zvlášť, první muži. Celý závod vede nádhernou krajinou v nitru Novohradských hor, která nese podobnou historickou stopu jako třeba Šumava – před revolucí byla uzavřeným pohraničním pásmem, kde na úkor někdejších vesnic začala postupem času dominovat příroda. Známky někdejší civilizace – staré aleje, ovocné stromy, rozvaliny stavení i třeba obnovené kapličky či boží muka – tvoří prazvláštní krajinový mix, který najdete sotva kde jinde. Kus závodní stopy vede přímo v koridoru někdejší železné opony, která dnes vypadá jako dlouhý tunel ze zeleně. Jede se třeba i v těsném kontaktu se skutečným pralesem – Hojnovodský prales je jedním z vůbec nestarších přírodních celků, které podléhají institucionální ochraně.

Závod se dotkne všech tří horských dominant oblasti – Vysoké, Kuní a Kraví hory. Začíná se nad Hojnou Vodou stoupáním na úbočí Vysoké, ta se pak – právě kolem Hojnovodského pralesa – objede a podél hranice se pokračuje k Lužnímu potoku. Podél něhož se v případě příznivých sněhových podmínek stopa stočí do prostoru bývalého Lukova, z něhož však dnes zbyly pouhé lučiny protkané lesy a remízky. Smyčka se uzavře před Starými Hutěmi, odkud se pak sjíždí k Mlýnskému rybníku a Mlýnskému vrchu – v tamním bývalému hostinci se prý po sametové revoluci skrývali komunističtí pohlaváři. Odtud zase nahoru: přes silnici po louce do lesa za Kuní horu. Ještě chvíli se pak jede víceméně po vrstevnicové lesní cestě, která se ovšem později mění ve stezku – dvě stopy se sbíhají v jednu a okolí se stává dramatické díky kamenité severní stěně Kuní hory. Když se Kuní hora (neboli Písařka) objede, už se jenom sjíždí na parkoviště pod Kraví horou, odkud už je to do cíle coby kamenem dohodil. Okruh měří mezi 12 a 18 kilometry, muži ho jedou obvykle dvakrát.

Závod nabízí úplně jinou atmosféru, než známe z větších akcí – téměř rodinnou. Jeho součástí bývá i program pro děti, které závodí na loukách nad Hojnou Vodou. Večer se všichni závodníci sejdou v sále Hotelu Hojná Voda, rozdají se ceny a pokračuje se volnou zábavou. Letos se tedy poprvé jede v neděli, takže se dá předpokládat trochu jiná organizace vyhlášení – patrně se přesune na odpoledne.

Informace:

Sport klub Hojná Voda Vás zve na IX.ročník HOJNOVODSKÉ ZLATÉ LYŽE

Kdy: Neděle 8.2.2015
Místo: Hojná Voda
Trať a styl:
Muži 25-40 km pouze klasicky (dva okruhy)
Ženy a junioři 12,5-20 km klasicky (jeden okruh)

Prezentace a výdej startovních čísel: od 8:30 do 9:30 (místo bude upřesněno)

Vítěz obdrží jako cenu pohár a běžecké lyže.

Přihlášky emailem zde

Více informací na www.hojna-voda.eu, nebo hojnavoda@seznam.cz, nebo na tel. čísle 736602221.