„Ta letošní příprava je pro mě obrovskou změnou, začala jsem se připravovat pod novým trenérem, spolupracuji s panem Ježem. Všechno směřujeme k zimě a domluvili jsme se, že by pro mě bylo kontraproduktivní závodit v objemovém období. Možná v září zvládnu nějaký závod na dráze,“ říká 24letá závodnice, která mimo sportu musí aktuálně myslet také na školu. Studentku sportovního managementu na Technické univerzitě v Liberci totiž 1. září čekají státnice. „Bakalářku už jsem odevzdala na jaře a původně doufala, že se mi i studium podaří ukončit ještě v červnu, ale kvůli zkoušce z fyziologie jsem to nestihla a musela si školu protáhnout do září.“

Jak vypadá den vrcholového sportovce, který musí trénovat a zároveň se učit na státnice?

Mezi půl sedmou a sedmou vstanu, po snídani se jdu učit a kolem deváté, půl desáté startuje trénink. Většinou se musím někam přemístit, ve Vrchlabí nejsou třeba na kolečkové lyže ideální podmínky, často jezdím do Špindlu. Pak se vrátím, najím, jdu se učit a odpoledne mám většinou posilovnu, ta je naopak u nás špičková. A večer zase jídlo a učení. Je to takový stereotyp…

Který ale rozbije třeba extrémní závod s cílem na skokanském můstku. Jak se ti běželo?

Nohy mě bolí ještě teď! (smích) Byl to můj první závod po zimě, šla jsem vyloženě z objemové přípravy, nijak jsme se na to nezaměřovali. Z toho pohledu je 4. místo pěkné, byť na startu jsme samozřejmě chtěli všichni vyhrát. Dá se říct, že na takový závod nejde úplně natrénovat, těžko se dá i odhadovat, jak jsou na tom ostatní. Pro každého je to podle mě překvapení a každý bojuje spíš sám se sebou než se soupeři. Bylo to u nás v Krkonoších, je to výzva, show. Jsem ráda, že jsem se toho zúčastnila!

Ty jsi byla zvyklá běhat atletické závody, jak to máš s během teď v rámci přípravy, která se od těch minulých liší?

Hodně to teď směřujeme do kopců, koncem srpna ale ukončíme objemovou přípravu a půjdeme do rychlosti. Tam už bude i nějaká dráha, tu já mám nejradši.

Mluvíš o zásadní změně v přípravě, v čem se projevuje nejvíc?

Největší radost mám z toho, že je to šité přímo mě na tělo. Každý trénink konzultujeme a hodnotíme průběh, včetně pocitů. Trenér řídí samotné tréninky, ale i výživu, regeneraci. To je pro mě novinka. Jsou tam i změny v tréninku, tři měsíce se opravdu připravujeme vyloženě objemově, až teď nastane ta změna, kdy půjdeme do rychlosti. To minulé roky úplně nebylo, od začátku se to mísilo.

Když se ohlédneš i za loňskou zimní sezonou, jak jsi s ní spokojená?

Určitě tam bylo pár momentů, se kterými jsem byla spokojená, ale byly tam i chvíle, kdy se mi nedařilo. Já věřím, že ta letošní sezona bude lepší. Myslím, že trénujeme velmi pilně, tak jen to pak přenést na ty lyže, aby se to povedlo!