„Kempu se účastnilo zhruba 160 sportovců ze 14 států. Taková akce je velice přínosná pro sportovce i trenéry - je možné se přiučit novým metodám a sportovci se mohou poměřit s těmi nejlepšími,“ vystihuje hlavní pozitiva trenér juniorské reprezentace Petr Michl, se kterým do Skandinávie odcestoval i manažer sportovní přípravy Martin Koukal. Jak pestrá byla jeho náplň, vystihuje právě seznam věcí, které do Norska junioři vezli.

Český tým čítal původně kompletní jedenáctku reprezentantů, omluvit se ale nakonec musel Lukáš Slavík kvůli nemoci. Česká výprava bydlela společně s ostatními národními týmy 3 dny v Oslu a 5 dní v Sjusjoenu, přejezd mezi oběma městy posloužil částečně jako trénink na kolečkových lyžích. Ty sportovci využili ve čtyřech dnech, další náplní byl běh, běh s holemi, tréninky síly, ale také různé přednášky – například o nových pravidlech, kompenzačních a protahovacích cvičeních nebo výživě. „ O tréninku a technice přednášeli norští reprezentanti Sondre Turvoll Fossli (bronzový medailista z juniorského světového šampionátu v roce 2012) a Astrid Jacobsenová (šestinásobná medailistka z mistrovství světa a druhá žena Světového poháru v roce 2008). Dalšími řečníky byli norští trenéři Tor Arne Hetland a Trond Nystad,“ doplňuje Petr Michl.

Trenér české juniorské reprezentace byl spokojený s nasazením svého týmu a výkony v běžeckém testu, který byl zaměřený na běh do vrchu. Dalším testem s možností poměřit se s ostatními lyžaři byl sprint na kolečkových lyžích. „V prvním testu jsme obstáli na výbornou, Michal Novák byl třetí a tři děvčata jsme měli v první desítce. Ve druhém testu na kolečkových lyžích dle očekávání zaostáváme za světovou juniorskou špičkou v silové a rychlostně-technické připravenosti,“ komentoval výsledky Michl.

Náplň tréninků byla pestrá a někdy i zábavná. Na kolečkových lyžích se například pilovaly různé dovednosti jako slalom, běh byl na programu i v bažinách. „Je to v měkkém, silově náročném prostředí a dobré pro cit na lyžích. Musí se s citem našlapovat a ne silově bláznit. Je to i dobré a zábavné zpestření tréninku. Jeden trénink byl vytrvalostní na 3 až 5 hodin, druhý spíše zábavný - sportovci mohli běhat v určitém okruhu a dělali si, co chtěli. Takže po sobě házeli rašelinou, skákali do bažin a podobně,“ popisuje detaily Petr Michl. Ostatně podívat se můžete i na fotky ve fotogalerii nebo na Facebooku.

Zábavná byla ostatně i společenská soutěž konaná pro zpestření v průběhu celého kempu. „Skládala se z několika disciplín - pojídání maršmelounů, skládání puzzle, luštění sudoku, loupání a snězení pomeranče na sportovkyni, házení vajíčka v řetězu, aniž by spadlo, střelba ze vzduchovky nebo lovení peněz z rašeliny. Tuto soutěž čeští reprezentanti vyhráli,“ usmíval se trenér, který juniorský výběr přivítá na dalším soustředění v druhé polovině září v Bedřichově, na které naváže mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích konané 26. a 27. 9. v Liberci (podrobnosti v propozicích zde).

Kempu se zúčastnili: Karel Machač, Anna Sixtová, Markéta Lubinová, Michal Novák, Jana Adámková, Jan Pechoušek, Kateřina Janatová, Petr Pilz, Zuzana Staňková, Marek Černohorský