„Když se potkali v rámci tréninku na kolečkových lyžích, tak se ho kluci zeptali, jestli by si s nimi nezahráli fotbal. On řekl, že klidně, ale že dostanou. Tak jsme si zahráli,“ popisuje zrod zajímavého zpestření šestnáctidenního soustředění v Itálii trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí. V Livignu se připravovaly i české reprezentantky a dvě z nich si fotbal také zahrály – v zápase proti lyžařskému klubu z Jilemnice.

Tradiční tréninkové prostředky v podobě běhu, běhu s holemi a na kolečkových lyžích, cyklistiky nebo posilování doplnil tentokrát také fotbal. „Bílý balet“, neboli český tým oblečený do jednotných funkčních trik Swix, vyzval dvakrát jilemnický klub, který byl v Livignu také na soustředění. A dvakrát vyhrál. Do třetice si troufl i na hvězdu běžeckého lyžování, Pettera Northuga a jeho tréninkový tým, v němž působí také jeho mladší bratr Even nebo Stig Rune Kveen či Petter Soleng Skinstad. Český výběr čítal kvarteto reprezentantů Dušan Kožíšek, Petr Knop, Miroslav Rypl a Jacob Kordač, jejich kolegu z liberecké Dukly Jonáše Bešťáka a Michala Nováka z karlovarského Slovanu, kteří jsou zároveň zařazeni do SKI Akademie (více o Akademii v posledním newsletteru z 27. 8.). Tým běžců doplnil trenér fotbalové mládeže v pražské Slavii Ondřej Jura. A výsledek? Velmi těsný – 2:1 pro norské mužstvo. „Vedli jsme 1:0, když si dal Petter Northug vlastní gól. Pak ale srovnali na 1:1 a i my si dali vlastňáka,“ popisoval průběh trenér Dukly a asistent reprezentačního kouče Zbyněk Valoušek.

Nutno podotknout, že zápas se hrál podle norských pravidel. „Takhle jsme snad fotbal nikdy nehráli. Gól platil jen hlavou, nebo musel být míč z první ze vzduchu, aby se nestřílelo po zemi a nedošlo ke zranění. Byla to taková zvláštní pravidla, ale bylo to fajn,“ říká Lukáš Krejčí, který se svými svěřenci strávil v Livignu 16 dní. „První dva tři dny byly tréninky zaměřené na objem, pak jsme začali zrychlovat. Dělali jsme tréninky kolem anaerobního prahu, některé jsme jeli maximálkou - na kolečkových lyžích, s holemi. Vždycky byl jeden trénink těžší, intenzivní a ten druhý v rovnoměrném tempu. Tam to bylo silniční kolo, běh, chůze nebo běh s holemi,“ vyjmenovává program, do kterého nebylo třeba zasahovat. Snad jen s výjimkou prohození dvou tréninků, aby doktor mohl na místě udělat odběry.

Bez komplikací proběhl také kemp ženské reprezentace. „Nasazení bylo dobré. Petra Nováková šla tréninky s muži a musím říct, že se mezi nimi vůbec neztratila. Sandra Schützová trénovala velice dobře a myslím, že se nám povedl nasadit trénink s ohledem na její předchozí zdravotní problémy, v Livignu udělala kus práce. Andrea Klementová absolvovala soustředění bez jediného omezení a její výkonnost jde nahoru,“ hlásil trenér ženské reprezentace Petr Steinbach, který do programu zařadil běh, běh s holemi, lyžařské imitace, kolečkové lyže, silový trénink a doplňkově také stabilizační a balanční cvičení. Nechyběly ani rozbory u videa a i reprezentantky zasáhly do fotbalových bojů. Mateřský klub ČKS SKI Jilemnice reprezentovala Sandra Schützová, za výběr „bílého baletu“ pak nastoupila Andrea Klementová.

V Livignu se připravovala i česká ženská jednička Eva Vrabcová Nývltová, která jela podle individuálního plánu a do Itálie odcestovala jako první už 19. srpna. „Udělali jsme víceméně vše, co bylo naplánováno. Bohužel se nepodařily rychlé tréninky, protože mě trošičku zbrzdilo drobné zranění - celý poslední týden jsem nemohla běhat. Najezdila jsem tak více kilometrů na kolečkových lyžích, takže z hlediska lyžařské přípravy nic zásadního,“ ujišťuje 29letá reprezentantka, která zpět do Česka zamířila hned na začátku září, aby stihla atletický závod – pražskou Grand Prix. V té se jí dařilo skvěle, z českých závodnic byla nejrychlejší a na desetikilometrové trati si opět vylepšila osobní maximum. Zatímco v Německu (více zde) zaběhla čas 33:22, v Praze byla o 15 sekund rychlejší a vytvořila český ženský rekord závodu. „Běh je něco jiného než lyžování, nedá se z toho nic usuzovat. Zásadní lyžařská příprava mě teprve čeká. Nicméně jsem za tento čas opravdu šťastná. Závod i celá atmosféra byla naprosto fantastická!“ V sobotu se Eva chystá na další běžecký závod – v Ústí nad Labem si zaběhne premiéru v půlmaratonu.

Česká reprezentační družstva, ale i sportovce zařazené do Sportovních center mládeže, teď čekají první velká vzájemná porovnání v podobě výkonnostních testů v Jablonci v příštím týdnu a mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích, které proběhne 26. a 27. září v Liberci. Poslední zářijový víkend tak bude možné vidět elitu českého běžeckého lyžování i na domácí půdě. Více podrobností v pozvánce.

Zdroj: www.czech-ski.com