S nástupem specializace začali výrobci zaplavovat trh mnoha různými typy běžek. Pro začátek si však vystačíte s rozdělením do dvou skupin, a to na běžky na upravené tratě a běžky na přírodní terén. Běžky na upravené tratě potom dále dělíme podle upřednostňovaného stylu jízdy. Patří sem například běžky na klasiku, na bruslení nebo kombinované.

Na neupravené terény se hodí turistické a backcountry běžky.


Kritéria výběru

Je to podobné jako se s lyžemi sjezdovými. Prakticky všechny faktory počínaje výškou, váhou a vašimi zkušenostmi ovlivní to, jak dlouhé běžky, a s jak tvrdým jádrem si máte pořídit. Dále si upřesněte, kde všude chcete s běžkami jezdit. Bude to pouze v běžkařské stopě, chystáte se s nimi bruslit, jezdit mimo upravené trasy anebo všechny tyto styly kombinovat?

Upřesněte si také to, zda se na běžkařské túry budete vydávat povětšinou sám, či v menší skupině lidí, například s rodinou. Nebo plánujete dlouhou trasu a pořádný výkon, při kterém se zapotíte?


Běžky do stopy i mimo ni

Turistické běžky

Patří k těm nejrozšířenějším a nejprodávanějším typům běžek na jaké můžete narazit. Dobře poslouží těm z vás, kteří nemají velké sportovní ambice, ale rádi by se toulali po horách, případně si udělali krátký běžkařský výlet s rodinou. S turistickými běžkami si užijete jízdu ve stopě, ale i v hlubším, ještě neprošláplém sněhu.

Turistickým běžkám se velmi podobají běžky na klasiku, oproti nim jsou však měkčí, při sjezdu pomalejší, a širší, díky čemuž snadněji zvládnou jízdu v hlubším sněhu.

Backcountry běžky

Běžky pro vyloženě horské tratě, kdy jezdíte mimo vyznačenou stopu. Často mají ocelové hrany, abyste zvládli jízdu i na zledovatělém terénu, a jsou širší. Díky tomu se backcountry běžky mnohem méně propadají i v čerstvém, hlubokém sněhu. Pro svou šířku jsou skvělou alternativou turistických běžek pro robustnější lyžaře, kteří by jinak museli sahat po zbytečně drahých a špatně ovladatelných modelech. Často s nimi potkáte myslivce, horaly nebo lesáky.


Běžky na upravené tratě

Běžky na klasiku

Oproti běžným turistickým běžkám jsou běžky na klasiku užší a tvrdší. Jejich délka vás má převyšovat o 20 až 30 centimetrům, přičemž je třeba mnohem více dbát na vaši hmotnost. Těžší lyžař by měl zvolit běžky delší, lehčí naopak kratší. To, že vám skutečně „sednou“ můžete vyzkoušet tak, že se na běžky postavíte a „zapérujete“ na nich. Pokud dojde bez problému ke kontaktu se stopou, jsou to ty pravé.

Vzhledem k tomu, že je tento typ běžek vyroben z tvrdšího materiálu, jsou rychlejší. Na druhou stranu pro svou vyšší tvrdost nejsou vhodné pro začátečníky.

Běžky na bruslení

Tento typ běžeckých lyží ocení zejména ti sportovněji založení z vás. Hodí se pro upravené tratě, jsou kratší, tvrdší, a méně prohnuté oproti ostatním druhům běžek. Právě kvůli své tvrdosti je spíše nedoporučujeme začátečníkům, kteří by mohli mít problém s tím správným odrazem.

Kombinované běžky

Užijete si s nimi jak klasiku, tak bruslení. Kombinované běžky zvolte v případě, že máte větší ambice než běžný turista, ale přitom si chcete užít klasický i bruslařský styl běžkování.

Kombinované běžky jsou tvrdší, než předchozí specializované modely, aby si poradili s různými styly běžkováníJak je to s délkou?

Standardem se stalo to, že výrobci dodávají k běžkám váhovou tabulku, podle které vyberete ideální délku ke své postavě. Může se totiž snadno stát, že si zvolíte běžky odpovídající své výšce, ale ty budou na vás příliš tvrdé. Vy neprošlápnete komoru, kde je nanesený stoupací vosk, a do kopce vám budou běžky podkluzovat.

Opačný případ jsou příliš měkké běžky. Prošlápnete je příliš, a při sjezdu vás bude stoupací vosk v komoře brzdit.

Když si délku běžek zvolíte na váhu podle tabulky doporučené výrobcem – jako je třeba ta od Fischera, mohou být klidně o 10 centimetrů kratší, než se běžně doporučuje, ale to vám žádné problémy nezpůsobí.

Rada na závěr

Jestliže máte v plánu jezdit po prudších terénech, zvolte raději běžky kratší, lépe se při sjezdu ovládají. A pokud si nejste jisti, kam se se svým běžkařským stylem zařadit, zvolte běžky měkčí – turistického až klasického typu. Budete mít jistotu, že na různých terénech se vám bude dobře jezdit.