O mistrovské tituly se bude bojovat v sobotu 26. 9. v lyžařském areálu ve Vesci, kde je na programu závod volnou technikou, v neděli 27. 9. se pak pojede závod do vrchu s cílem na Ještědu, který je zároveň vyvrcholením osmidílného seriálu běhů do vrchu na kolečkových lyžích Silvini Skiroll Classics. „Na mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích se těším. Láká mě výjezd na Ještěd, láká mě to poměření. Ale vzhledem k tomu, že bruslení jsem v přípravě omezil v porovnání s klasikou a soupažemi, tak myslím, že budu mít i trochu problémy,“ říká Lukáš Bauer, který si zazávodil také v posledních dvou víkendech – v přespolních bězích dvakrát vyhrál a jednou skončil druhý.

S nejvyššími ambicemi do Liberce opět přijede Martin Jakš, vítěz čtyř posledních ročníků i loňské premiéry v závodu do vrchu. „Uvidíme, kdo v jaké formě přijede, ale rád bych obhájil výsledky z minulých let, i když jednoduché to nebude. Jde vždy o takový vrchol letní přípravy a na kolečkových lyžích celkem rád závodím, takže se těším,“ říká úřadující armádní mistr světa v běhu na lyžích. Čtyřikrát za sebou dokázala vybojovat mistrovský titul na kolečkových lyžích i Eva Vrabcová Nývltová. Podaří se jí to i letos? „Určitě by to bylo hezké, ale bude to pro mě o dost obtížnější než loni, protože trochu bojuju s regenerací. Nicméně doufám, že se na nás přijdou podívat diváci a třeba alespoň částečně zažijeme atmosféru, jaká je u běžeckých závodů,“ doufá šestá žena letošní Tour de Ski, která v létě dosahuje skvělých výsledků i mezi běžci. Letos už dokázala třikrát překonat svá osobní maxima a poprvé si zaběhla půlmaraton – v druhém nejlepším českém čase historie.

Mimo dvou hlavních závodů, ve kterých se bude bojovat o mistrovské tituly, je v plánu také zajímavý doprovodný program. V sobotu se diváci mohou těšit na exhibiční závod štafet, ve kterém se představí žákovské kategorie společně s reprezentanty, a na otevřený závod pro všechny zájemce včetně účasti osobností běžeckého lyžování. Startovat v něm bude například mistr světa a olympijský medailista z Vancouveru Martin Koukal, jeho parťák z bronzové olympijské štafety Jiří Magál nebo bronzový medailista z mistrovství světa 2007 Milan Šperl.

Program Rückl Crystal MČR v běhu na kolečkových lyžích:

SOBOTA, 26. 9. - kolečková dráha Vesec

 • 8:00 – 8:45 Oficiální trénink
 • 9:00 Start MČR v běhu na kolečkových lyžích; skate, intervalový start

  Dorostenky 7 km, dorostenci 10,5 km, juniorky a ženy 10,5 km, junioři a muži 15 km

 • 13:00 Exhibiční závod štafet; hromadný start
 • 13:25 Vyhlášení MČR 2015
 • 13:45 OPEN závod za účasti osobností běžeckého lyžování

NEDĚLE, 27. 9. – start v Janově Dole, cíl na Ještědu

 • 13:15 Start MČR v běhu na kolečkových lyžích do vrchu, klasika; hromadný start

  Junioři a muži 12 km, juniorky a ženy 12 km

 • Cca 15:30 Vyhlášení MČR 2015