Nové, ale dražší
Při koupi nových běžek máte jistotu, že je materiál i skluznice ve 100% stavu bez závad. A pokud se přeci jen nějaký skrytý nedostatek objeví, bez problému na běžky uplatníte reklamaci, a obchodník vám je vymění za nové, případně vrátí peníze.

Taková jistota však něco stojí, a nové běžky jsou minimálně o 30 % dražší, než jejich bazaroví konkurenti. I tam totiž seženete běžecké lyže s výborným stavem skluznic, často kompletně servisované a tím pádem i připravené do stopy. Platí zde stejná pravda jako u ojetých aut, a to že nový model okamžitě po vaší koupi ztrácí minimálně 20 % ze své ceny. Nemusíte na nich jezdit, stačí, že jste si je koupili.

Čas od času nastanou i případy, kdy si někdo koupí nové běžky, aniž by si je pořádně vyzkoušel, a po jednom víkendu v horách už je prodává do bazaru. Zkrátka proto, že mu nesedly. A tady je vaše šance ulovit ty nejlepší kusy za více než příznivé ceny.

Při volbě mezi novým a bazarovým vybavením jde v zásadě o priority. Buď máte nový kus, který nikdo před vámi nejezdil, nebo se dostanete k běžkám, které jsou sice použité, ale přesto kvalitní. A ušetřené peníze investujete do zbylé výbavy nebo příjemného wellness.


Běžkařská výbava pro děti
Vybrat správné běžecké vybavení pro děti je úkol těžší, než si možná myslíte. Rozhodně nesahejte po běžkách nebo botách, do kterých děti takříkajíc dorostou. V první řadě si běžkování neužijí, a vy budete muset poslouchat jejich nářky. Navíc to pro ně bude zbytečná námaha, protože delší běžky se hůře ovládají. Zejména u začátečníků je to pak častý problém, na který si stěžují.

Nehleďte pouze na cenu a investujte do kvalitního vybavení pro své ratolesti. Běžky, boty i jiné lyžařské vybavení zakoupené v bazaru nebo jako nové můžete opět do bazaru prodat. Tím se vám část peněz vrátí zpět. Rozhodně netvrdíme, že čím dražší zboží, tím lepší, ale kvalita zkrátka něco stojí.

Kromě samotných běžek a bot na běžky nepodceňte ani výběr oblečení a doplňků. I když se při běžkování vcelku rychle zahřejete, při krátkém odpočinku můžete stejně rychle prochladnout. Vyhněte se lyžařským kombinézám nebo tlustým vlněným svetrům. Děti se rychle zpotí, a oblečení by je mohlo spíše chladit.

Oblečení na běžky musí být komfortní, lehké a ideálně by mělo odvádět vlhkost směrem ven. Příjemné je oblečení z Merino vlny, která i při zvlhnutí a následném odvodu tepla mírně hřeje, a navíc nekouše jako jiné vlněné materiály.

Jako první vrstvu oblečte své ratolesti termo spodky a termo triko, které dokonale saje pot a následně ho odvádí z těla pryč. Druhá vrstva už může být z fleecového materiálu nezadržujícího vodu. Jako třetí vrstvu zvolte bundu nebo vestu odolnou proti větru i vodě.

Protože z hlavy uniká více než 30 % celkového tělesného tepla, investujte i do kvalitní lyžařské čepice. Tu najdete v mnoha střizích a barevných kombinacích, přičemž si můžete zvolit, zda dáte přednost spíše teplejší pro rekreační běžkování nebo tenčí a elastičtější pro aktivnější pohyb. Stejně jako oblečení si musí i čepice na běžky poradit s odvodem potu, aby udržela hlavu v suchu a teple.

Při nákupu dětských běžek, bot, oblečení nebo jiných doplňků musíte počítat s tím, že zhruba za dva roky bude třeba vybavení vyměnit. Částečně předejít tomu můžete tak, že si některé kusy výbavy půjčíte z půjčovny. Ty často doplňují bazary a v případě spokojenosti vám nabídnou danou věc se slevou o půjčovné ke koupi.


Kdy běžky vyměnit?
Někdy i 5 let staré vybavení stále dokonale plní svou funkci, jindy vám „odejde“ už po pár letech. Co můžete udělat pro to, aby vám běžecké vybavení vydrželo co nejdéle, jak poznat, že už se jeho čas nachýlil, a je třeba ho vyměnit za nové?

V prvé řadě se ptejte na zkušenosti. Prohledávejte internetová diskuzní fóra, obraťte se na kamarády a personál prodejny nebo bazaru. Takto získáte informace takříkajíc z první ruky a budete si moct udělat lepší představu o tom, jak se daný model bude chovat.

Pokud s běžkováním nemáte žádné zkušenosti, vyberte si raději model některé z osvědčených značek, jako jsou běžky Fischer nebo Salomon.

Nebojte se bazarů. Jak už jsme zmínili, bazarové zboží je levnější než to nové, a rozdíl je často pouze jeden víkend na horách. Lepší bazary vám navíc poskytnou záruku i na toto zboží.

Vyjedete-li na běžky pouze párkrát do roka, zamyslete se nad tím, jestli pro vás nebude výhodnější si vybavení zapůjčit. Vždy se k vám dostane kompletně servisované zboží, se kterým můžete okamžitě vyrazit do stopy, a mimosezónu vám nebude zabírat místo ve sklepě.

Půjčená výbava je obecně vhodnější a také levnější, pokud na hory vyrážíte pouze párkrát za rok. Navíc máte tu výhodu, že pro každou svou cestu můžete půjčit jiné vybavení a vyzkoušet si tak různé styly běžkování.


Na co si dát u bazarů pozor?
V praxi vlastně téměř vůbec nezáleží na tom, jak běžky vypadají shora, z vašeho pohledu. Důležitá je nenarušená skluznice a samozřejmě materiál, z nichž jsou běžky vyrobené. Pro začátečníky a mírně pokročilé je vhodné měkčí jádro, které je většinou z kompozitu. V podstatě jedinou nevýhodou „měkkých“ běžek je pomalejší sjezd. Ve výsledku to však může být u začátečníků spíše výhoda, protože se nemusí být, že běžky v rychlosti nezvládnou.

Při návštěvě bazaru se prodavače zeptejte na všechno, co vás ohledně vaší výbavy zajímá. Měl by mít i přehled o tom, odkud běžky pochází. Pokud vám nedokáže dát jasné odpovědi, nebo se chová vyhýbavě, raději se po své běžkařské výbavě poohlédněte jinde.

Nakupujete-li v internetovém bazaru, nebojte se vyžádat si další podrobné fotografie a komunikujte s prodejcem e-mailem nebo telefonicky.