Worldloppet

Worldloppet, je mezinárodní federace lyžařských maratónů, založená v roce 1978 ve švédské Uppsale, jejíž cílem je podporovat organizaci lyžařských maratónů po celém světě. Přiřazování členství seriálu Worldloppet je dáno určitými pravidly: z každého státu může být zařazen do seriálu pouze jeden závod, v každém roce musí být zařazen závod v Evropě, Americe, Asii a Austrálii, v celém seriálu by měly být přibližně stejným poměrem závody klasickou technikou i bruslením a každý závod má mít v nabídce kromě maratónu s délkou více jak 42 km i závod na krátkou trať 20-30 km.
Všechny závody, zařazené do seriálu Worldloppet mají zpravidla za sebou určitou historii s důvodem jejich vzniku, tradici a každý rok stejný termín konání. Termínová listina tak doznává každoročně jen kosmetických změn a snahou o účast co největšího množství lyžařů. Každý účastník, který je držitelem Worldloppet pasu a zúčastní se aspoň deseti závodů, z toho jednou na jiném kontinentu, má nárok získat titul Worldloppet Master.

www.worldloppet.com
FIS Worldloppet Cup

Mezinárodní federace lyžařských maratónů Worldloppet ve spolupráci s běžeckou subkomisí Mezinárodní lyžařské federace zavedla v sezóně 1999/2000 FIS Marathon Cupu, který byl ale v roce 2015 byl přejmenován na FIS Worldloppet CUP. Cíle poháru je zlepšit postavení dálkových závodů tím, aby přitahoval elitní závodníky. Chce tím dosáhnout zvýšený zájem médií a diváků o lyžařské maratóny, které nepatří jen hobíkům, ale i vrcholovým lyžařům. Možnost registrace je pro všechny muže i ženy s aktivním FIS kódem, což jim pak umožňuje si vybojovat zařazení do elitní vlny. Závody seriálu musí mít délku minimálně 42 km, pokud možno by měly být rovnoměrně rozděleny na závody klasickou technikou nebo bruslením. Konečný program tohoto seriálu musí být schválen také subkomisí Mezinárodní lyžařské federace FIS, aby tyto závody nekolidovaly s termínovou listinou FIS.
Na startu každého závodu mají výhodu závodníci, zařazení do červené skupiny – Elity. Tam může být zařazen každý závodník, který absolvoval v předchozím ročníku FIS Marathon Cupu a současném FIS Wordloppet Cupu aspoň 4 závody s umístěním do desátého místa. Pořadník Elity je průběžně aktualizován. Dále mají právo na umístění do Elity všichni vítězové závodu FIS Marathon Cupu v průběhu posledních třech sezón a všichni vítězové v průběhu aktuální sezóny. Všichni členové Elity mají od pořadatele hrazeno startovné a ubytování s plnou penzí po dobu třech dnů v době konání závodu. Podmínkou je potvrzení jejich registrace minimálně 14 dnů předem. Vedoucí závodník seriálu v následujícím závodě vždy startuje v barevně odlišném trikotu. Při závodech FIS Wordloppet Cupu se závodí podle platných pravidel FIS.

www.worldloppet.com
Visma Ski Classics

Seriál Visma Ski Classics se skládá z vybraných dálkových běhů ze seriálu Worldloppet, které mají jasnou charakteristiku v podobě největších závodů klasickou technikou. Zvláštností těchto závodů je, že současně všichni startují na stejnou trať za stejných podmínek spolu s těmi nejlepšími. Díky tomu mají závody zaručenu i poměrně velkou sledovanost v televizi. Často se zde sejde množství až 16 000 závodníků
Každý ze závodů má svoji specifickou atmosféru a prochází nádhernou krajinou, takže pro většinu závodníků se nejedná jen o sportovní výkon, ale i o všeobecný prožitek z poznávání nových destinací se vším všudy. Zbytek závodů se koná na dalekém severu, kde probíhají závody často po zamrzlých jezerech, hustými lesy i náhorními plošinami.
Seriál Visma Ski Classics je zároveň soutěží těch nejlepších lyžařských týmů, které si s ničím nezadají s těmi národními, mají své ředitele, sportovní manažery, fyzioterapeuty, servismany, občerstvovače, trenéry a hlavně velmi kvalitní závodníky. Často se stává, že nejlepší závodníci z národních týmů ze světových pohárů hostují na některých závodech Visma Ski Classics.

www.vismaskiclassics.com
Euroloppet

Seriál lyžařských maratónů Euroloppet sdružuje vybrané evropské závody tak, aby obsáhly co nejvíce lyžařských destinací, umožňujících konání závodu tohoto typu. Seriál umožňuje držitelům Euroloppet-pasu řadu výhod. Vedle mnohých výhod majitele pasu máte možnost získat i svůj titul šampiona Euroloppetu. Po úspěšném absolvování osmi různých závodů série Euroloppet, na krátkou i dlouhou vzdálenost, během maximálně deseti let obdržíte titul šampión Euroloppetu: diplom pro šampióna, zlatou etiketu Euroloppetu a nášivku "šampión Euroloppetu". Každý také může získat také medaili šampióna Euroloppetu a křišťálový talíř.

www.euroloppet.com/cz
Stopa pro život

Čistě český je seriál závodů Stopa pro život, který sdružuje čtyři nejpopulárnější závody v ČR. Závodů se mohou zúčastnit všichni zájemci, nehledě na věku ani kondici. Zasportovat si přijíždějí profesionálové, amatéři i začátečníci. Kromě bezchybného organizačního a technického provedení se účastníci mohou tradičně těšit na nebývale nadstandardní zázemí pro závodníky i jejich doprovod. Cílem je maximální spokojenost všech účastníků akce.
Každoročně je vypsána soutěž jednotlivců v rámci seriálu Stopa pro život na vybraných tratích. Závodníci soutěží mezi sebou v příslušných kategoriích podle věku a pohlaví. Body získané za umístění v jednotlivých závodech se sčítají. Z jednotlivých závodů se přidělují body na základě absolutního pořadí dle bodovací tabulky. Tyto body se následně vynásobí koeficientem tratě a vyjde konečný bodový zisk. V případě, že závodník v rámci jednoho závodního víkendu startuje ve dvou závodech (např. sobotní volně, neděle klasicky), započítá se mu do soutěže výsledek s vyšší bodovou hodnotou. Počítají se tři3 nejlepší výsledky ze čtyř.

www.stopaprozivot.cz
Ski Tour

Českem křížem krážem na běžkách! SkiTour i v roce 2016 přinese to nejlepší z českých hor. Největší seriál v běhu na lyžích u nás se opět nejdříve představí v Jizerských horách již už 30. prosince, kdy rozzáří Jizerské hory stovky čelovek při ČEZ Bedřichovském Night Light Maratónu. Ten není unikátní jen tím, že se pojede za tmy a na trati budou závodníky doprovázet hořící ohně, ale jako jediný závod z celé SkiTour se pojede ještě v roce 2015 a volnou technikou. Pak naváže legendární ČEZ Jizerská 50 a lednovou část programu zakončí Kašperská 30 na šumavském Churáňově. V únoru se odjede druhá polovina seriálu: Orlický maratón, Karlovská 50 a poslední závod JeLyMan v Jeseníkách. Přestože závodní menu zůstává stejné, dočká se seriál SkiTour celé řady novinek. Na pěti ze šesti běžeckých víkendů je vypsán nový závod na 10 kilometrů klasickou technikou, který je určen jak jednotlivcům, jenž si na delší trasu zatím nevěří, tak i rodinným týmům.
V prvních ročnících SkiTour bylo konečné hodnocení seriálu počítáno ze čtyř závodů, zatímco v nadcházející sezoně budou soutěžící sbírat body v šesti závodech.

www.ski-tour.cz
V termínové listině lyžařských maratónů všech seriálů jsou uvedeny termíny i doprovodných závodů, většinou na kratší vzdálenost. Celá řada pořadatelů se snaží vyjít vstříc co největšímu počtu lyžařů, aby si byli vždy schopni podle svého svědomí najít svůj závod. Často se stává, že už se závodí v průběhu pracovního týdne. Na internetových odkazech máte možnost nahlédnout do propozic jednotlivých závodů, kde si pozorně prostudujte termíny pro podání přihlášek. Ty jsou samozřejmě spjaty s platbou startovného, které se postupně s blížícím se termínem závodu zvyšuje.