Do Královéhradeckého kraje se tak sjelo přes 40 mladých běžců a běžkyň na lyžích, kteří během dvou dnů absolvovali přespolní běh, desetiskok, test pohyblivosti, běh na 30 a 1500 metrů, zkrácené leh-sedy, shyby, hod medicinbalem, přeskoky švihadla i obratnostní dráhu. A jako bonus bylo připraveno večerní bruslení na zimním stadionu s doplňkovou disciplínou. „Velké poděkování patří pořádajícímu oddílu Olfin Car – Vella Trutnov a Oskaru Šretrovi, vedoucímu trenérovi tamního sportovního střediska, za uspořádání testů. Poděkování ale samozřejmě patří i trenérům všech zúčastněných středisek, kteří se během víkendu zhostili rolí rozhodčích a pořadatelů,“ říká manažer sportovní přípravy Úseku běžeckých disciplín Martin Koukal.

Testy začaly v sobotu dopoledne přespolním během, kterého se účastnilo dohromady přes 300 sportovců. Na účastníky testů čekala dvoukilometrová (starší žákyně) a tříkilometrová distance (starší žáci, mladší dorost). Na kratší vzdálenosti byla nejrychlejší ženou Gabriela Masaříková z Jablonce, na delší pak jilemnická Emma Pokorná. Mezi staršími žáky zaběhl nejlepší čas Matěj Mikšík z Vrchlabí a mezi mladšími dorostenci Jakub Strouhal z Jeseníku.


Sobotní odpoledne patřilo nejrůznějším disciplínám, sportovci absolvovali například test pohyblivosti skládající se z ověřování flexibility pomocí předklonů, přednožení a sedu roznožného. V prvním případě excelovala Kateřina Tůmová z Vrchlabí, která dosáhla 23 centimetrů pod úroveň svých nohou. V dalších dvou disciplínách se už neměřilo, ale zjišťovalo se, zda sportovci daný cvik udělají, nebo ne. Vleže na zádech museli udržet vždy jednu nohu v pravém úhlu k tělu, v širokém roznožném sedu pak bylo třeba dotýkat se lokty země.

Mezi výkonnostní testy sobotního dne patřily například přeskoky přes švihadlo za jednu minutu, ve kterých bodovala Karolína Ryšková – starší žákyně z Rýmařova jich zvládla 155, vůbec nejvíc ze všech účastníků testů. Nejúspěšnější v leh-sedech pak byl jilemnický Miloš Pokorný s 364 opakováními. „Byly to takové ty zkrácené leh-sedy, protože fyzioterapeuti říkají, že klasické leh-sedy s oporou nejsou dobré. Člověk to netahá břichem, ale jinými částmi těla, například zády. Proto jsme zvolili tuhle variantu a někteří skutečně předvedli výborné výkony,“ popsal disciplínu Martin Koukal. Součástí testů byly také shyby, kterých nejvíc udělal vítěz přespolního běhu mezi mladšími dorostenci Jakub Strouhal. Na všechny sportovce pak čekalo i zdolání obratnostní dráhy, kterou museli proběhnout co nejrychleji a přitom zvládnout slalom, přeskoky, kotoul vpřed i vzad nebo podlezení překážky. Navlas stejného času dosáhli hned tři starší žáci, nejrychlejší ale byla starší žákyně z Brna Viktorie Kalovská.

Pokud by se vám zdálo, že na jeden den toho bylo až dost, potom vás asi překvapí, že následovaly ještě další sportovní aktivity, tentokrát už spíše pro zpestření a doplnění. Před večeří zbyl čas na fotbálek, po ní se sportovci přesunuli na zimní stadion a zabruslili si. A také absolvovali bruslařskou jízdu na čas, která ve finále mohla rozhodnout o lepším umístění v celkovém pořadí – v případě shodného počtu bodů po započítání všech disciplín.

V neděli se všichni vydali na dráhu, kde byla na programu patnáctistovka, běh na 30 metrů s letmým startem a desetiskok. Skvělým časem pod pět minut se v běhu na 1500 metrů blýskli mladší dorostenci Jakub Strouhal a teplický Hugo Pechar. Z dorostenek běžela nejrychleji Emma Pokorná, mezi starším žactvem pak její oddílové kolegyně z Jilemnice Marie Rysulová a Matěj Mikšík. Pokorná se Strouhalem byli nejrychlejší i ve sprintu na 30 metrů s letmým startem, žákovské kategorie ovládli Viktorie Kalovská a Jiří Zeman z liberecké Dukly. Z trochu jiného soudku pak byla soutěž v desetiskoku, která se nejvíce vydařila Jakubu Strouhalovi (26 metrů), Jiřímu Zemanovi (25) a Renatě Trejbalové (24,1) s Marií Rysulovou (22,8). Pestrou náplň testů zkompletoval ještě hod medicinbalem, ve kterém výrazným rozdílem dominoval mladší dorostenec z Teplic Martin Jeřábek. Jeho hod dlouhý 10,87 metru byl nejdelším a zároveň jediným přes desetimetrovou hranici.

A kdo si vedl během testů nejlépe po všech přepočtech a součtech? Mezi starším žactvem Viktorie Kalovská (SK SKOL Brno) a Jiří Zeman (Dukla Liberec). V kategorii mladšího dorostu pak obstáli nejlépe Emma Pokorná (ČKS SKI Jilemnice) a Jakub Strouhal (FENIX SKI TEAM Jeseník). „Já myslím, že všichni měli hlavně příjemný a nabitý víkend. Vyšlo super počasí a byla tam fajn parta, děti si docela fandily. A nám by pak měly výsledky v dlouhodobějším horizontu pomoct s analyzováním a hledáním nových talentů běžeckého lyžování,“ uzavírá manažer sportovní přípravy Martin Koukal.