K těmto dvěma akcím se upínají i obě jedničky českých výběrů, Eva Vrabcová Nývltová a Lukáš Bauer. Eva se těší také na Ski Tour Canada, která v březnu zakončí seriál Světového poháru, junioři a závodníci do 23 let pak na světový šampionát, který proběhne v únoru v Rumunsku. Dva čeští dorostenci se pak podívají do Lillehammeru na zimní olympijské hry mládeže. Ve výčtu závodů nadcházející zimy nechybí ani Kontinentální pohár a národní klání v podobě republikových šampionátů a Českého poháru. Na žáky pak v jednotlivých krajích čeká seriál závodů „Hledáme nové talenty“, který bude mít v březnu celorepublikové finále.

Nová sezona vypukne na konci listopadu ve Skandinávii, kde je na programu úvodní závod Světového poháru. Česká reprezentace do něho tradičně půjde rovnou z finálního soustředění v Gällivare, během kterého se rozhodne, kdo bude nominovaný do týmu pro Světový pohár a kdo začne závodit v rámci toho kontinentálního. „Ti, co se nenominují na svěťák, odjedou na vysokohorské soustředění do Livigna a budou se chystat na Alpen Cup, který by měli jet před Vánocemi v Rakousku v nejsilnější možné sestavě. Během sezony pojedeme i některé závody Slavic Cupu, ale naše reprezentace dává z důvodu kvality startovního pole přednost Alpen Cupu, kde je konkurence velmi vysoká,“ říká k programu Martin Koukal, který měl vznik termínové listiny na starosti.

Tour de Ski se jako první z vrcholů Světového poháru pojede od 1. do 10. ledna, víkend 23. a 24. 1. pak bude patřit závodů v Novém Městě na Moravě. „Sice je tam 15 kilometrů volně, ale věřím, že bruslit jsem nezapomněl. Štafety jsou pak vždycky specifické a pěkné,“ říká k programu Lukáš Bauer. Na Vysočině by také měl v rámci doprovodného programu proběhnout Ski festival – velká přehlídka běžeckého lyžování určená pro návštěvníky a lyžující veřejnost. Do závodů zasáhne početná skupina českých reprezentantů, kteří mohou využít nominace tzv. národní skupiny. Místo maximálně 4 mužů a 4 žen tak bude moci startovat až 13 a 13 závodníků a závodnic. „Proto jsme naplánovali první mistrovství republiky na víkend před svěťákem, bude zároveň sloužit i jako nominace. Máme tam 15 kilometrů volně, stejně jako se pojede týden potom,“ vysvětluje Martin Koukal.

V termínové listině figurují i další republikové šampionáty – s různými distancemi a pro různé věkové kategorie. Dorostenci mají hned tři, dospělí a junioři dva, žáci jeden. Boje o mistrovské tituly doplní ještě závody Českého poháru a v žákovské kategorii krajské poháry. „Celou sezonu poběží v krajích závodní seriál „Hledáme nové talenty“ s republikovým vyvrcholením, aby se žáci podívali i mimo kraje. V rámci tohoto seriálu se jezdí ještě zábavnější formy, je tam třeba obratnostní závod, něco mezi skikrosem a běžkami, děti to hodně baví. A závody jsou otevřené i o kategorii níž než ty pohárové, které jsou od staršího žactva,“ upřesňuje Martin Koukal.

Termínovou listinu pro novou sezonu si můžete stáhnout zde.

Zdroj: www.czech-ski.com